День в історії: 21 травня помер учасник Норильського повстання Шумук, якого особисто приймав Рейган

ІСТОРІЯ
21.05.2024, 10:05
День в історії: 21 травня помер учасник Норильського повстання Шумук, якого особисто приймав Рейган
Фото: Фейсбук

В цілому Данило Шумук просидів за ґратами 42 роки. Зокрема, під час 2 світової війни, він був в'язнем у німецьких концтаборах на Полтавщині.

Рівно 20 років тому завершився земний шлях українця-патріота, дисидента і політв'язня ДАНИЛА ШУМУКА, який 42 роки, 6 місяців та 7 днів провів у польських, німецьких та радянських в'язницях та таборах і був звільнений завдяки зусиллям української діаспори.

Він народився 30 грудня 1914 року у с.Боремщина на Волині. Вперше він як член Компартії Західної України потрапив до польської в'язниці в 1935 році.

Звільнився в 1939 році після окупації Польщі совєтами, але вже у травні 1941 року, його як брата «ворога народу» було направлено до совєтського трудового табору, а з початком німецько-радянської війни переведено до штрафбату. В перші дні війни потрапив до полону, перебував у німецьких концтаборах для радянських полонених на Полтавщині.

Восени того ж року Данило зумів втекти з Хорольського табору. А далі він потрапив у націоналістичне підпілля. Так, З березня 1943 до грудня 1944 рр. Данило Шумук перебував в УПА, в якій переважно викладав на вишколах. 

Але вже у 1945 році за участь в УПА більшовики його засудили до смертної кари, заміненої 20-річним ув'язненням, яке він відбував у Норильських, Тайшетських та інших концтаборах, а також у Владимирській тюрмі.

У 1956 році, після перегляду його справи, дотерміново звільнений, але вже через рік засуджений на 10 років ув'язнення за «антирадянську пропаганду й агітацію». 

На початку 1972 року Д.Шумук був втретє засуджений на 10 років таборів особливого режиму і 5 років заслання.

Того ж року відмовився від радянського громадянства та заявив про бажання емігрувати до Канади. 

Відомо, що в ув'язненні Шумук він був активним учасником боротьби за статус політв'язня й інших протестних акцій. 

У 1979 році Данило став членом-засновником Гельсінської Групи у місцях позбавлення волі й Української Гельсінської Групи.

Тим часом на Заході опубліковані спогади Шумука «За східнім обрієм» (Париж — Балтімор, 1974), які викликали серед української еміграції дискусії щодо його критичної оцінки ідеології українського націоналізму. Як стало відомо значно пізніше вони були перехоплені та  фальсифіковані КДБ з метою дискредитувати націоналістичний рух і його боротьбу “на землях”. 

Втім, спогади Шумука з деякими доповненнями були перевидані під назвою «Пережите і передумане» (Детройт, 1983) та англійською мовою «Life Sentence» (Едмонтон, 1984). 

Велику роль у визволенні Д.Шумука відіграла українська  діаспора, яка влаштовувала акції в різних країнах, світу, а канадський уряд звертався в його справі до уряду СРСР. 

Саме завдяки інформаційним акціям діаспори  на підтримку Д.Шумука, втручанню у справу вищої влади Канади та США та змінам у суспільно-політичному житті СРСР,  в травні 1987 р., коли закінчився термін заслання, Данило Шумук емігрував до Канади.

10 грудня 1987 року виступав у Овальному кабінеті Вашингтоні під час святкування Дня декларації прав людини, прийнятої ООН. Після виступу його прийняв президент США Р. Рейган.
День в історії: 21 травня помер учасник Норильського повстання Шумук, якого особисто приймав Рейган_1

Зустріч президента США Рональда Рейгана та українського політв'язня Данила Шумука в Білому домі в 1988 році.

Живучи в Канаді, не пристав до жодної партії, кажучи, що не хоче бути залежним від якоїсь партії, а хоче спілкуватися з людьми різних партій, релігій, національностей, які близькі йому за духом

Тривалий час Данило Шумук жив у притулку для самотніх людей у Торонто, а у 2002 році повернувся до України та оселився у місті Красноармійську (нині — Покровську) на Донеччині, де й помер 21 травня 2004 р.

Про нього зняті документальні фільми в Україні, Канаді, Франції та Польщі.

Читайте також:
Історія
Історик Тобі Лестер, вивчаючи записники Леонардо да Вінчі, знайшов сторінку, яка містить список справ
16 січня, 09:42
Історія
112 років тому народився останній головнокомандувач УПА
11 січня, 08:15
Історія
Славетний український художник, педагог і громадський діяча став жертвою сталінського терору. Загинув у жорнах совєцької репресивної машини.
09 січня, 20:33
Історія
Завдяки Симоненку та іншим “шістдесятникам” було відкрито місця таємних масових поховань у хащах Биківнянського лісу.
08 січня, 09:15
Історія
Багатодітний батько змалечку припав душею до рідної Вкраїни, яку оспівували його доньки й дружина у поезії. Сам же рішуче допомагав селянам.
08 січня, 06:09
Мистецтво
До 127 річчя від дня народження поета, письменника та перекладач Володимира Сосюри
06 січня, 09:25