Депутати використали воєнний стан, щоб ввести диктат роботодавця щодо працівника

ЕКОНОМІКА
23.07.2022, 14:45
Депутати використали воєнний стан, щоб ввести диктат роботодавця щодо працівника

Профспілка залізничників і транспортних будівельників України звернулася до Президента України – ветуйте законопроєкт № 5371!

22 липня, Профспілка залізничників і транспортних будівельників України звернулася до Гаранта Конституції з відкритим листом про необхідність ветування ухваленого Парламентом 19 липня законопроєкту № 5371.

В листі наголошено:

«Зміни у трудовому законодавстві, передбачені цим законопроєктом, мають несистемний, незбалансований, дискримінаційний характер, а також суперечать Конституції України, Конвенціям МОП та Директивам ЄС.

На практиці це призведе до обмеження трудових прав і гарантій працівників, які працюють на підприємствах чисельністю до 250 осіб, через нав’язування ним невигідних умов праці в індивідуальному трудовому договорі та ослаблення правозахисної ролі профспілок, як їх законних представників. Цим законопроєктом фактично започатковується дискримінація працівників за ознакою кількісного складу трудового колективу, що не має жодних логічних пояснень і є абсурдом».

Профспілка закликала пана Президента дослухатися і ветувати поспішно схвалений законопроєкт № 5371, а натомість підтримати незмінну прихильність представників багатотисячних колективів щодо комплексного підходу до реформування трудового законодавства шляхом підготовки та прийняття нового Трудового кодексу України, як це передбачено Законом України «Про дерадянізацію законодавства України» від 21.04.2022 р.

Депутати використали воєнний стан, щоб ввести диктат роботодавця щодо працівника_1
Депутати використали воєнний стан, щоб ввести диктат роботодавця щодо працівника_3

Протягом останніх років національні профспілкові об’єднання і багаточисельні організації працівників закликали урядовців та парламентарів України (у тому числі на масових акціях протесту) зняти з розгляду цей проєкт Закону, проте, на жаль, голос мільйонів громадян так і не був почутий, повідомляється в офіційному зверненні.
Водночас застерігається, що народні обранці, які невідомо чим керувалися при ухваленні цього законопроєкту, не врахували, що:

  • 21 квітня прийнято Закон про дерадянізацію законодавства, в якому доручено Кабміну розробити і подати до Верховної Ради проєкт нового Трудового кодексу;
  • це шкодить швидкому вступу України до ЄС;
  • це провокує протестні настрої в трудових колективах, які в складних умовах самовіддано працюють на оборону країни і життєзабезпечення населення.

12 травня Верховна Рада у першому читанні проголосувала за законопроєкт № 5371 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність».

І хоча він стосується підприємств з кількістю працівників не більше 250 осіб, але як слушно зауважили юристи ГО «Трудові ініціативи», враховуючи поширену практику «дроблення» великих підприємств на низку малих та середніх, можна стверджувати, що даний режим де-факто також застосовуватиметься і до гігантських корпорацій.

Які ж загрози для працівників містить черговий «шедевр», який так поспішають ухвалити парламентарі:

❗️ запровадження договірного регулювання (замість чинного законодавчого регулювання) трудових відносин для працівників малих та середніх підприємств;

❗️ надання роботодавцю можливості вводити у трудовий договір норми, які погіршують становище працівників, звужують їх прав та гарантій, що встановлені чинним трудовим законодавством, наприклад,  передбачити додаткові підстави звільнення, збільшити тривалість робочого часу тощо;

❗️ надання права роботодавцю розірвати трудовий договір в одноосібному порядку без пояснення причин (наразі можливо розірвати трудовий договір лише з підстав, що  передбачено законом);

❗️ встановлення можливості виплати заробітної плати один раз на місяць, а також виплата «відпускних» в перший день відпустки, а не за три дні до її початку згідно з чинним законодавством;

❗️ позбавлення працівників права на профспілковий захист, зокрема звільняти працівника можна без погодження з виборним профспілковим органом;

❗️ нівелювання ролі профспілок у врегулюванні трудових та соціально-економічних прав працівників тощо.

Війна обов’язково закінчиться нашою Перемогою і ми усі повернемося до мирного життя, але чи зможемо ми як раніше розраховувати на гідний захист своїх трудових прав та соціально-економічних інтересів – «під великим питання», бо деякі народні обранці вирішили використати воєнний стан, щоб досягти своєї мети і ввести абсолютний диктат роботодавця по відношенню до працівника, і при цьому ще й позбавити правозахисної ролі профспілок, які їм так в цьому заважають.

Читайте також:
Опінії
Орава чиновників не здатна забезпечити біженців ані житлом, ані роботою. Натомість займаються цифровізацією та європейською інтеграцією.
15:09
Економіка
У жовтні рівень річної інфляції зріс до 9,7% порівняно з 8,6% у вересні. Середні споживчі ціни зросли на 1,8%.
19 листопада, 16:33
Війна
Народна депутатка Безугла назвала «зрадниками» всіх переселенців, які повернулися на ТОТ.
09 листопада, 13:25
Економіка
У прифронтовій області спостерігається значний дефіцит кадрів. Навіть попри віддаленість лінії фронту у Харкові все одно бракує робочих рук.
06 листопада, 19:24
Опінії
Перед зимою, коли людям буде дорога кожна дровина, на цьому вирішили зробити бізнес для своїх. Техас мають грабувати лише техасці.
05 листопада, 18:52
Політика
Українці можуть опинитися за ґратами за зберігання дров без документів, що підтверджують їх походження.
04 листопада, 10:00