Доставка підручників для 1, 5 та 10-го класів затримується
Доставка нових підручників для 1 класу здійснюватиметься протягом вересня-жовтня, для 5-го класу — протягом серпня-вересня, для 10-го класу у листопаді 2018 року. Про це повідомила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич 29 серпня під час виступу на засіданні уряду, передає «Освіта.ua».
Лілія Гриневич зазначила, що від початку цьогорічний друк підручників мав низку ризиків, оскільки зараз друкується у 2,5 рази більше підручників, ніж зазвичай – понад 18 млн примірників та одразу три лінійки підручників: для 1, 5 та 10 класів.
У зв’язку з цим, за словами міністра, терміни розвезення підручників у школи посуваються в середньому на місяць.
За словами міністра, порушення термінів у середньому на місяць було викликано 4 основними причинами: блокуванням закупівель видавництвами через судові позови, обмеженими поліграфічними потужностями України, поганою процедурою експертизи підручників та інституційною слабкістю.
Також Лілія Гриневич зазначила, що електронні версії підручників з усіх предметів 1, 5, 10 класів будуть розміщені у вільному доступі в інтернеті до 1 вересня.
«Я закликаю вчителів не просити батьків докуповувати підручники, не просити їх купувати друковані зошити. Перший місяць вам вони будуть не потрібні», – підкреслила міністр освіти.
Також, Лілія Гриневич повідомила, що порушення термінів розвезення підручників змусило МОН працювати над комплексною зміною експертизи, процедури закупівлі та розподілом повноважень у цій сфері.
Перше – це аудит та реорганізація ІМЗО (Інституту модернізації змісту освіти). «Аудит я вже призначила на 4 вересня-5 жовтня. За його результатами відбудеться реорганізація, що передбачатиме звільнення усіх співробітників та проведення повторних конкурсів на посади», – пояснила Міністр.
Крім того, процедура експертизи підручників буде забрана в ІМЗО і передана іншій установі – Навчально-методичному центру з питань якості освіти.
Також, будуть встановлені принципово нові правила експертизи. Зокрема:
-усі експерти будуть проходити обов’язкове навчання;
-експертиза кожного підручника проводитиметься декількома експертами;
-експерти отримуватимуть гідну заробітну плату;
-платформа для проведення експертизи буде автоматизована;
-буде визначено перелік критеріїв, яким мусить відповідати підручник;
-експерт відповідатиме за якість проведення експертизи;
-оцінка експертів буде максимально конкретизованою.
Як повідомила міністр освіти, на 2020 рік МОН планує розвести питання закупівлі оригінал-макетів підручників та закупівлі поліграфічних послуг на друк підручників.
Очікується, що це дозволить у кількарічній перспективі збільшити пропозиції щодо якісних оригінал-макетів підручників, робити пряме замовлення друкарням без посередників та здійснювати прозорі закупівлі послуг друку на Прозоро за участі не лише українських поліграфій.