Друге життя "Голден Дерріка"

УКРАЇНА
03.10.2015, 15:46
Друге життя "Голден Дерріка"

Перcпективні родовища нафти і газу, які всього лише 3 місяці тому були відсуджені державою у скандального "Голден Дерріка", знову можуть відійти у власність сумнівних структур. Причому по тій же самій непрозорій схемі, яку свого часу використовувала компанія побіжного міністра Едуарда Ставицького.

2 жовтня Полтавська обласна рада проведе свою останню сесію перед місцевими виборами. На ній планується узгодити надання нафтогазових площ ряду компаній без проведення аукціонів. У тому числі, відразу 8 ділянок у Полтавській області депутати мають намір віддати якомусь ТОВ "Ангро Інвест".

Офіційно на сайті Полтавської облради значиться, що названа компанія претендує на Демидовскую, Жарковський, Красногорівського, Південно-Миргородську, Судеевскую, Федоровскую, Федунковскую і Черкасовскую площі. Але заковика в тому, що жодної згадки про таких ділянках у відкритих джерелах немає.

Розгадку цієї таємниці вдалося знайти при вивченні координат площ. Як виявилося, вони майже точь-в-точь повторюють координати нафтогазових площ, які раніше належали скандальної компанії "Голден Деррік": Ново-Диканьської, Боярско-Чапаєвської, Гулаковской, Бутовська-Миргородської, Ольшанської, Північно-Федоровской, Деражнянський і Руновщінской відповідно.

Нагадаємо, в 2010-2012 рр. "Голден Деррік" отримала в користування відразу 19 родовищ нафти і газу без аукціонів, які вважаються одними з найбільш перспективних в Україні. ЗМІ пояснювали таку удачу новоствореної компанії тим, що вона контролювалася Едуардом Ставицьким, який за часів Януковича обіймав посаду міністра екології та природних ресурсів, а зараз знаходиться в бігах.

Після зміни влади прокуратура почала процес повернення цих площ у держвласність. Кілька років йшли судові розгляди. І тільки в липні 2015 року Вищий адміністративний суд України своїм рішенням остаточно відсудив їх у Голден Дерріка і вони знову опинилися в нерозподіленого фонді.

Тепер же, виходить, частина цих площ знову можуть бути одним "пакетом" передані приватній структурі без проведення аукціонів. Тільки під іншими іменами. Не виключено, що перейменування було спеціально для того, щоб залучати до даного процесу менше уваги.

Про саму компанію "Ангро Інвест" у відкритих джерелах немає ніякої інформації. Згідно з даними держреєстру юридичних осіб, вона була створена всього лише в березні 2015 р у м Миргороді. Засновниками значаться Ткачов Віталій Іванович, який зареєстрований у м Дніпропетровську, а також Габідулліна Людмила Василівна, мешканка Миргорода.

Габідулліна, судячи за даними інтернет-сайтів, що раніше працювала в ПП "АнгроНафта" - мабуть, спорідненої структурі, яка спеціалізується на торгівлі нафтопродуктами та операціях з нерухомістю в Полтавській області. Але згадок про те, що ПП мало відношення до видобутку вуглеводнів, немає.

Цікаво також, що в матеріалах для Полтавської облради в офіційному листі "Ангро Інвест" називає своїм власником не вказані вище осіб, а іншої людини - Дружбіна Романа Володимировича. Він також має відношення до вищезгаданого ПП "Ангронафта", що працює в Миргороді.

Процес видобутку газу і нафти дуже складний і вимагає багатомільйонних інвестицій. Тільки для набуття права на розробку 8 великих ділянок треба буде заплатити до держбюджету сотні мільйонів гривень. Інвестиції в їх освоєння і зовсім повинні складати мільярди. Складно повірити, що регіональної компанії, яка раніше навіть не мала відношення до цього бізнесу, під силу подібні проекти.

Ще складніше повірити, що без зв'язків і високих покровителів зазначені особи змогли б самостійно організувати і втілити схему, за якою "Ангро Інвест" має намір отримати в своє користування "ласі" ділянки надр.

Почнемо з того, що, за законом, право на користування будь-яким ділянкою надр має представлятися за підсумками відкритого аукціону. Але існують деякі винятки, які містяться в постанові кабінету Міністрів №615 від 30 травня 2011 року "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами".

Так, держкомпанії можуть отримувати спецдозволи на пільгових умовах. Без аукціонів можуть отримувати ліцензії і приватники, але їх можливості обмежені. Фактично, реальних можливостей тільки дві: або компанія до цього провела своїми силами геологорозвідувальні роботи на цій ділянці, або ж "прирощує" вже наявну площу, але не більше ніж на 50%.

Але на якій же підставі може претендувати відразу на 8 ділянок компанія "Ангро Інвест", яка не має жодного вже розроблювального ділянки надр, і ніяких геологічних досліджень не проводила?

У постанові №615 була знайдена лазівка. Вона полягає в тому, що компанія може претендувати на родовище без аукціону, якщо має у своїй власності або оренді цілісний майновий комплекс, який дозволить їй видобувати корисні копалини на відповідній території. Це - свердловини, газопроводи, установки підготовки газу і т.д. Словом, повний "комплект" діючого обладнання та інфраструктури.

У "Ангро Інвест" такого комплексу, звичайно, не було. Але, як випливає з поданих до Полтавської обласної ради документів, вирішити цю проблему компанії допомогла державна структура НАК "Надра України", яка займається пошуком корисних копалин.

У держкомпанії ще з незапам'ятних часів залишилися на балансі свердловини, більшість з яких вже ліквідовані. Ось такі свердловини, що знаходяться на заявлених "Ангро Інвест" дільницях ", Надра України" в найкоротші терміни передала в оренду приватній компанії. Більшість з них були пробурені ще в 60-70-х роках минулого століття і напевно існують тільки на папері. Добувати з них газ, без сумніву, вже не вийде. Та й газопроводів з установками у компанії немає.

Але, тим не менш, в постанові №615 письмово не роз'яснено, які саме об'єкти повинні входити в "цілісний майновий комплекс". І "Ангро Інвест" скористався саме цим, назвавши свердловини, які були ліквідовані 50 років тому, своїм цілісним майновим комплексом.

Згідно з документами, вирішення всіх питань з оренди свердловин зайняли у НАК "Надра України" лічені тижні до сесії - в період з кінця серпня до двадцятого чисел вересня.

Заявки "Ангро Інвест" на узгодження надання 8 ділянок також на диво швидко і без проблем пройшли розгляд підрозділів Полтавської облдержадміністрації та Полтавської облради, які відповідають за питання користування надрами. Зазвичай процедура займає не менше місяця, а то й кілька місяців. Але в цьому випадку знадобилося всього пару тижнів.

Допомога "Ангро Інвесту" з боку обласної влади простежується і в іншому. На даний момент порядок денний Полтавської облради на 2 жовтня вже сформована. Але зараз керівництво області намагається додатково внести питання приватної компанії в цей документ. Подібні інциденти дуже рідкісні.

Як розповідають очевидці, голова Полтавської ОДА Валерій Головко та голова Полтавської облради Петро Ворона особисто прийшли на засідання профільної комісії облради, щоб підтримати необхідність включення питань "Ангро Інвеста" до порядку денного і потім надати погодження на родовища.

Керівники області мотивували свої дії необхідністю збільшення видобутку газу в Україні, посилаючись на завдання президента України Петра Порошенка і прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Також вони приводили в якості аргументів на користь "Ангро Інвеста", що це полтавська компанія, що необхідно залучати нових інвесторів в область і підвищувати імідж регіону.

І все б нічого, якби перед цим Головко та Ворона не відмовили державному підприємству "Укргазвидобування" у розгляді їх заявок на ті ж самі ділянки (але не під новими іменами, а під всім відомими). Виходить, керівники області вирішили, що буде краще для енергонезалежності віддати родовища нещодавно створеної регіональної компанії, яка не має стосунку до видобутку газу, ніж найбільшої в країні, та ще й державної газодобувної компанії.

Тепер, щоб отримати погодження на нові ділянки, "Ангро Інвесту" необхідно заручитися підтримкою депутатів у сесійній залі. Зробити це, швидше за все, буде не складно. Багато депутатів розуміють, що сидять у своїх кріслах останні дні, і тому з ними буде простіше домовитися.

Фактично "Ангро Інвест" йде по тому ж самому шляху, Який пройшов Раніше "Голден Деррік". Його власники використовували при отриманні ліцензій аналогічні схеми. Зараз їх просто реанімували.

Здійснювати видобуток газу нові власники родовищ навряд чи будуть, оскільки не мають для цього досвіду, ресурсів і, напевно, бажання. Швидше за все, ділянки виходять для подальшого перепродажу великим учасникам ринку, які в них зацікавлені. Причому маржа при перепродажі буде такою, яка з лишком покриє всі понесені "Ангро Інвестом" витрати і забезпечить його власникам багатомільйонний заробіток.

Відділ моніторингу,

Останній Бастіон