The Economist: Свобода слова стає розкішшю, Україна серед країн з частково вільною пресою

ПОЛТАВА
26.07.2018, 02:16

В світі свобода преси атрофується. Згідно з оцінками FreedomHouse, затикання рота журналістам і незалежним ЗМІ досягло найгіршої точки за останні 13 років. А в Комітеті захисту журналістів кажуть, що кількість працівників інформаційної сфери, які опинилися за ґратами за свою професійну діяльність зараз найвища з 1990-х років.

Про це пише британський журнал TheEconomist, додаючи, що погіршення відбувається в усіх кутках. Володимир Путін у Росії настільки жорстко придушив російські ЗМІ, що FreedomHouse позначив Венесуелу навіть вільнішою країною.

Нові автократи, такі як Даніель Ортега в Нікарагуа, теж грають м’язами цензури. Навіть президент США Дональд Трамп все частіше вдається до демонізації преси, називаючи її «ворогом народу». Сила американської Першої поправки і незалежних судів не завадили йому йти влаштовувати такі неліберальні випади. Однак, його риторика дала підтримку автократам в інших країнах, які ухвалили закон про заборону «фейкових новин» і кинулися переслідувати з його допомогою політичних опонентів.

Дані Freedom House вказують на те, що свобода преси все більше стає розкішшю, доступною лише Заходу. Скандинавські країни продовжують лідирувати в цьому показнику у світі.

Західна Європа лишається вільною, попри кілька сумнівних епізодів. Лише кілька світлих плям спостерігаються в інших регіонах світу.

Там, де диктаторські режими були ослаблені чи силою повалені, як, наприклад, у Афганістані і М’янмі, ЗМІ отримали свободу, хоча до стандартів заможних країн їм ще далеко. Туніс після «Арабської весни» піднявся на 30 щаблів вище. Але в сусідньому Єгипті, де до влади прийшов генерал Абдель-Фаттах аль-Сісі, ситуація дуже погана.

У Південній Америці теж стан ЗМІ погіршився. Freedom House більше не вважає Еквадор і Венесуелу країнами зі свободою преси. Негативні тенденції спостерігаються в Аргентині, Бразилії і Колумбії, які тепер стоять за крок до того, щоб їх занесли до когорти «не вільних».

Лише 13% населення світу мають доступ до вільної преси. Туреччина, Росія і деякі країни Східної Європи, такі як Угорщина і Польща, продемонстрували найбільше скорочення свободи ЗМІ у світі, оскільки там політики взяли під контроль телеканали, підривають новинні організації і фінансують політично лояльні редакції.


Читайте також:
В Полтаві відбулась перша зустріч клубу «ЯжеМать 24/7».
07:35
28 лютого відбулося пленарне засідання тридцять першої сесії Полтавської облради.
вчора, 17:00
Імовірний візит міг відбутися 2-3 березня.
вчора, 11:19
Одного з депутатів Гадяцької районної ради притягнуть до відповідальності за несвоєчасне подання фінансових декларацій.
вчора, 09:55
Полтавцям пропонують 6 тисяч безкоштовних млинців.
27 лютого, 11:56
26 лютого Полтаву відвідала політик, заслужений економіст України, депутат Ніна Южаніна.
27 лютого, 11:25