Експерти знову пишуть про неймовірний успіх дронів Bayraktar TB2

ВІЙНА
18.05.2022, 17:35
Експерти знову пишуть про неймовірний успіх дронів Bayraktar TB2

Останні модифікації дрону оснащені алгоритмами глибокого навчання, тому він стає кращим після кожної виконаної ним місії

Дивовижною відповіддю України на повне морське домінування московією в Чорному морі є БПЛА Bayraktar TB2, - вважає воєнний експерт  H I Sutton.

Озброєні БПЛА Bayraktar TB2 стали невід'ємною частиною сухопутної війни.

Але їхня користь у морському конфлікті досі була відкритою для спекуляцій.

Україна продемонструвала, що вони є більш потужними, ніж багато аналітиків могли б уявити. Акваторію поблизу Одеси постійно патрулюють українські БПЛА Bayraktar TB2.

Військово-морські сили України експлуатують TB2 Bayraktar останніх модифікацій. Їх можна візуально відрізнити від попередніх зразків за трилопатевим гвинтом і великою головою баклана на фюзеляжі. Але є й інші, більш тонкі відмінності. Новіші Bayraktar TB2 мають додаткову інфрачервону камеру для нічних операцій. І вони, судячи з аналізу фотографій, оснащені антеною GPS-GNSS Anti-Jammer. Це дозволяє йому працювати в середовищі радіоелектронної боротьби, де деякі інші дрони можуть бути виведені з ладу.

Українські Bayraktar TB2 були помічені з двома системами зброї турецького виробництва. Надлегкий MAM-C — це розумний мікробоєприпас, спеціально розроблений для БПЛА. Він має дальність дії 8 км (4,3 морські милі) і може нести осколкові або бронебійні боєголовки. Більш важкий MAM-L має більшу дальність і більшу боєголовку.

Після того, як 13 квітня було затоплено флагман ВМС московії, крейсер класу «Слава» «Москва», вони завдали значних збитків російському флоту. Зокрема, над островом Зміїним.

Озброєні БПЛА відіграють все більшу роль у конфлікті. Bayraktar TB2 турецького виробництва вписується в категорію озброєного дрона MALE (середня висота, довготривалість).

Байрактар ​​набагато менший за зразки США. Він має приблизно половину розмаху крил Reaper і набагато менше половини корисного навантаження. Йому також не вистачає супутникового зв'язку, що надає американській системі її глобальне охоплення.

Але ніщо з цього не завадило Bayraktar TB2 зробити вражаючий бойовий рекорд. Турецькі війська застосували їх проти курдських сепаратистів і в Сирії. Потім їх відправили в Лівію, де вони здобули репутацію переслідувачів складних російських систем протиповітряної оборони. Такі системи, як «Панцир», призначені для знищення дронів,  виявилися вразливими для «Байрактарів». Перший безпілотник Bayraktar TB2 надійшов до ВМС України у липні 2021 року.

Першим задокументованим використанням Bayraktar TB2 ВМС ЗСУ стали події поблизу острова Зміїний, де були знищені два штурмові катери Raptor. Це відбулося 2 травня.

6 травня була знищена система протиповітряної оборони Tor (SA-15 GAUNTLET) на самому острові. Ця система вважалася вбивцею дронів, але Bayraktar TB2 перевернув ситуацію.

Знищення SA-15 привело до того, що російські сили на острові зазнали нових авіаударів. Укріплення були знищені, а Bayraktar TB2 керував принаймні одним повітряним нальотом українських винищувачів Су-27 FLANKER. Більшість будівель на острові було зруйновано.

Bayraktar TB2 виявилися дуже ефективними, щоб зупинити зусилля московитів щодо повернення протиповітряної оборони на острів.

7 травня Bayraktar TB2 знищив Tor (SA-15 GAUNTLET), який прямував на заміну попередньому SA-15, коли він все ще знаходився на десантному кораблі, який збирався вивантажити його на острові.

8 травня московія спробувала підкріпити острів гелікоптером. Bayraktar ТБ2 був під рукою, щоб скинути бомбу на транспортний гелікоптер Мі-8 HIP, коли він розвантажував війська.Ще 2 штурмові катери також постраждали під час окремого інциденту поблизу острова.

Десантний корабель класу «Серна», був атакований 7 травня та затонув. Його довелося затягнути у глибшу воду, щоб навіть частково розчистити підступи до острова.

Для цього московитському флоту довелося залучити плавучий кран, і, виходячи з засвідченої діяльності, довелося зробити кілька спроб, щоб відтягнути затонулий катер.

Турецький виробник Baykar планує конструкцію Bayraktar TB3, яка буде більш ергономічною. Це показано на цій фірмовій картинці на борту штурмового авіаносця ВМС Туреччини. Зверніть увагу на складні крила.

Експерти знову пишуть про неймовірний успіх дронів Bayraktar TB2_1

Чому Байрактар ​​настільки успішний?

Успіх середніх БПЛА, таких як Bayraktar, проти провідних військово-морських сил був далеким від певності. Протистояти проти російського флоту з його військовими кораблями, озброєними складною протиповітряною обороною, не те саме, що діяти проти терористів. На папері ці дрони вразливі. А їхнє озброєння обмежене проти військових кораблів.

Але реалії війни показали інше.

Аналітик з оборони Tayfun Ozberk, морський офіцер у відставці, вважає, що для цього успіху є кілька причин. Хоча «Байрактар» не є повністю скритним, він має низький радіолокаційний перетин (RCS). Разом із відносно невеликою висотою та повільною швидкістю це ускладнює відстеження класичним радарам.

«Це повільний політ (LSF), і ви знаєте, що класичні радари вже не можуть виявляти LSF. А його RCS ще більше це ускладнює».

Ще одним фактором, на який вказує Озберк, є високий рівень автоматизації.

«Дрон оснащений алгоритмами глибокого навчання, тому він стає кращим після кожної проведеної місії».

Система дронів Bayraktar TB2 є модульною. Хоча московія вражала українські авіабази і в перші дні війни, безпілотники залишалися справними. Озберк зазначає:

«Ви можете відвезти безпілотник та льотне обладнання на шосе, для його розгортання потрібно всього 15-20 хвилин».

Нарешті, Bayraktar виявився стійким у складному середовищі радіоелектронної боротьби.

Читайте також:
Війна
Безпілотний літальний пристрій "Bayraktar" створив гарні можливості для високоточних повітряних ударів Азербайджану і Україну по ворогах.
13.05.2022, 09:27
Війна
Bayraktar TB2 успішно виконав завдання з відволікання противника
14.04.2022, 11:10
Війна
Обіцяна Кремлем «денацифікація» дісталася пророка української нації. Колаборантам муляє око монументальна спадщина в особі Тараса Шевченка.
11:45
Війна
Вітчизняний розрахунок протиповітряної оборони успішно «приземлив» ворожий безпілотник «Supercam». Армія РФ втратила важливе обладнання.
07:09
Війна
Борис Пісторіус закликав збільшити витрати на оборону Німеччини щонайменше на €30 млрд.
вчора, 16:47
Війна
Переселенці вимагали компенсацій, закріплення право на земельні ділянки після отримання житлових сертифікатів.
вчора, 16:04