Енергетичний фронт або життя триває

Опінії
14.01.2023, 16:25
Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Хроніки українських фрілансерів

Кореспондент Міжнародного відділу NYT в Лондоні

КИЇВ, Україна — Артем Кудря розташувався на блакитному кріслі-мішку з підключеним ноутбуком, піднятим балахоном і витягнутими перед собою ногами — в помаранчевих шкарпетках.

Енергетичний фронт або життя триває_1

Він важко працював дизайнером у технологічній компанії. Але це не була його вітальня чи навіть кімната для відпочинку в офісі. Натомість він працював у виставковому залі меблів універмагу, неподалік від барвистої дитячої спальні та моделі кухні, яку в інший час і в іншому місці можна було знайти в Ikea.

У зв’язку з відключенням електрики – надто звичним тягарем повсякденного життя в столиці України, Києві, магазин під назвою «Епіцентр» відкрив для людей великий вільний простір для облаштування та роботи.

«У моєму офісі немає електрики, сьогодні зранку там не було світла, тому я прийшов сюди», — пояснив 28-річний пан Кудря. Він додав: «Коли люди стикаються з проблемами, які намагаються зруйнувати їхнє життя, здорова відповідь — опиратися, бути зухвалим».

Навколо нього десятки робітників зайняли подібні позиції на великому третьому поверсі в зоні, яка колись була заповнена різноманітною плиткою, кухонними мийками та меблями для вітальні.

У той час як міста та селища по всій Україні борються з перебоями в роботі внаслідок російських авіаударів по критичній інфраструктурі, працівникам усіх секторів довелося швидко адаптуватися. І завдяки інноваціям, креативності та щедрості бізнесу вони знаходять спосіб продовжувати займатися одним із фундаментальних аспектів суспільства — працювати, навіть якщо їх іноді перериває повітряна тривога.
 
Продуктові магазини встановили дивани та подовжувачі для тих, хто має справу з відключенням електроенергії, та також рекламують свої стоянки як вільні робочі місця, де люди можуть вийти в Інтернет у своїх автомобілях. Відкриті ноутбуки – звичайне явище на станціях київського метро, ​​де люди можуть вийти в Інтернет і продовжувати працювати віддалено, ховаючись годинами під загрозою авіаударів.
Безплатні робочі хаби в таких місцях, як Епіцентр, комфортні та теплі. У магазині є невелика кавова машина, безплатний інтернет і достатньо розеток. Нещодавно подовжувачі змійкою тяглися по підлозі.

Минулого тижня пан Кудря провів у магазині три дні, коли не було електрики, а цього тижня знову повернувся. Він сказав, що в приміщенні є все необхідне для продовження роботи над дизайном.

Енергетичний фронт або життя триває_3

«Головне — робити хоч щось», продуктивно, навіть якщо це означало працювати лише три-чотири години на добу.

Поруч великий банер (із написом «Unbreakable Hub» — таку назву магазин дав цьому вільному простору) висів над молодим чоловіком у навушниках, який редагував аудіозаписи. На іншому кінці кімнати, під вітриною освітлювальних приладів, яку колись розглядали клієнти, працівники згорбилися над ноутбуками.

30-річна Євгенія Гуленко, логопед, проводила сеанс з одним зі своїх клієнтів із магазину по відеодзвінку після того, як у неї вдома зникла електрика.

«Мені доводиться приходити сюди принаймні кілька разів на тиждень, щоб проводити уроки», — сказала вона.

За її словами, її клієнти також звикли та почали адаптуватися до перебоїв з електроенергією.

«Спочатку скасовували уроки, бо не мали сили», – пояснила вона. «Зараз кажуть: «Почекай, будь ласка, п’ять хвилин, я піду в найближче кафе або місце, де є генератор».

Багато відключень у Києві можна передбачити — місцева влада опублікувала графік відключення електроенергії в різних районах для економії енергії. Але авіаудари означають, що все ще існують непередбачувані відключення світла.

Ірина Безверха, яка працює консультантом, у вівторок вдень приїхала в «Епіцентр», коли в її будинку раптово зникло світло.

Енергетичний фронт або життя триває_5

«Коли відбуваються планові або поза плановані відключення, я намагаюся адаптуватися», — сказала 49-річна пані Безверха, яка намагалася скоригувати свій графік у зв’язку з відключенням електроенергії. «Але коли у мене запланований дзвінок і у мене аварійне відключення, я приходжу сюди».

З одного боку від неї весільний фотограф редагував фотографії; з іншого боку сидів бухгалтер.

«Це непокора», — сказала вона, невизначеності життя в країні, яка перебуває у стані війни. «Ви продовжуєте справи та продовжуєте робити те, що робите у своєму звичайному житті. Ми просто повинні адаптуватися».

На центральній станції київського метро під час години пік у вівторок вранці пасажири переповнили платформи та проштовхнулися один повз одного, поспішаючи до сполучних поїздів, що свідчить про кількість людей які прямують на роботу.

Енергетичний фронт або життя триває_7

«Я зараз фактично хожу з одного офісу в інший», — сказала Ольга Дорофєєва, поспішаючи назустріч поїзду, що прибув.
 
Вона сказала, що працює в державній організації, яка має три офіси в Києві, і в першому щойно відключили електроенергію, що змусило її переїхати. 40-річна пані Дорофєєва каже, що змінює місце двічі на день, щоб випереджати відключення світла.

Як вона сказала: «Ми всі маємо певні обов’язки, і кожен з нас має свій власний бойовий фронт».

Багато людей у ​​Києві сказали, що їхня рішучість продовжувати працювати випливає з прагнення допомогти українському суспільству функціонувати, а також з практичної потреби забезпечувати свої сім’ї.

34-річний Сергій Тітенко, який працює інженером із забезпечення якості та тестує програмне забезпечення для IT-компанії, розповів, як його офіс став більш стійким до збоїв.

«У нашому офісі є маленька «точка незламності», — сказав він. «Тепло, і ми маємо енергію».

Він розповів, що його компанія придбала генератори та термінал Starlink, який пропонує онлайн-з’єднання через орбітальні супутники в обхід звичайних провайдерів.

"Всі намагаються працювати", - сказав він. «Якщо вам потрібна електроенергія, ви купуєте генератор або використовуєте альтернативи, як-от автомобільні акумулятори вдома. Коротко кажучи, ніхто з моїх друзів не пішов, всі намагаються залишитися тут, бути корисними та працювати».

Український уряд зробив своїм пріоритетом збереження функціонування інтернет-сервісів країни, шукаючи способи забезпечити операторам мобільного зв’язку достатньо енергії для роботи навіть у разі збою в електромережі. В інтерв’ю український міністр цифрової трансформації Михайло Федоров сказав, що кількість людей, які отримали доступ до Інтернету за допомогою мобільних даних у Києві протягом другого тижня цього місяця, була схожа з тим же тижнем роком раніше, до російського вторгнення.

Багато малих підприємств, магазинів і ресторанів тепер мають генератори, що полегшило роботу в тих галузях, де неможливо працювати віддалено.
 
32-річна Анна Полівода працює в салоні «Спеціал» у центрі Києва. Останні кілька тижнів вона працювала, оскільки власники підприємства зробили його більш стійким до відключень електроенергії. Коли восени почалися регулярні відключення світла, їй довелося перенести всі свої заплановані стрижки на денний час, хоча іноді її колега тримала ліхтарик, якщо ставало надто темно.

Енергетичний фронт або життя триває_9

Не маючи змоги увімкнути фени, пані Полівода змушена була відправляти клієнтів додому з мокрим волоссям. Але це не завадило їм приїхати.

«Люди просто звикли до цих труднощів», – сказала вона. «Ніхто не сердився, всі розуміли».

Тоді, наприкінці минулого місяця, власники салону купили генератор, який дозволяє їм не вимикати світло та користуватися фенами. Купили більший бойлер, щоб забезпечити надлишок гарячої води.

Поки що клієнти пані Поліводи продовжують ходити за зачісками та іншими косметичними послугами.

«Для нормальних людей робити звичайні речі, як-от робити зачіску, нігті, ходити на каву, у кіно, театр, це акт опору, у певному сенсі», — сказала вона. «Це дійсно протистоїть війні».

Читайте також:
Світ
Дві нові електростанції будуть введені в експлуатацію в 2027-28 роках.
09 січня, 09:57
Світ
Уряд Молдови з 16 грудня й адміністрація так званої ПМР з 11 грудня ввели режим надзвичайного стану.
02 січня, 17:29
Опінії
На голосування Верховної Ради вкотре намагаються штовхати законопроєкт про добудову атомних блоків на ХАЕС
19.12.2024, 16:35
Опінії
Але зараз це немає ніякого сенсу — вона б цей бардак просто очолила би.
11.12.2024, 09:45
Політика
У процесі синхронізації енергосистем Балтії з Західною Європою Литва у лютому припинить роботу ЛЕП, а потім їх демонтує.
25.10.2024, 16:05
Опінії
1,5 млрд доларів отримало «Укренерго» лише від міжнародних партнерів. З них чверть пішла на бетонний захист. Де гроші, пане Кудрицький?
28.08.2024, 10:03