Ентомологи створили новий метод для поборення комарів

30.07.2024, 21:49
Ентомологи створили новий метод для поборення комарів
Фото: Nature

Двокрилі москіти-інтерсекси мають здатність долати інших, собі подібних, комах ефективніше за інсектициди. Експерименти довели це.

Науковці із центру Virginia Tech знайшли новий спосіб виявлення генетичних мішеней, корисних для контролю чисельності комарів. Результатами своїх досліджень поділилися на шпальтах видання Communications Biology.

Для тих місць, де комарі найбільше докучали, вивели «особливих самок», які при схрещуванні породжували тільки самців, що не кусалися, і самі не кусалися. Зі слів науковців, їхня робота — потенційна альтернатива інсектицидам.

«Ми схрестили головного переносника вірусних захворювань по всьому світу, комара Aedes aegypti, з його спорідненим виглядом Aedes mascarensis, що мешкає на Маскаренських островах [Республіка Маврикій в Індійському океані — прим. ред.]. При повторному схрещуванні потомства з одним із батьків приблизно 10% особин ставали інтерсексуальними, тобто отримували ознаки обох статей.

Причому такої комбінації, що ставали нездатними до розмноження. Ми досягли стійких порушень у шляху визначення статі у нащадків таких комарів. Генетично вони були самцями, але експресували як чоловічі, так і жіночі гени, що призводило до змішаних зовнішніх ознак. Такі лабораторні особини — інтрасексуали — становили інтерес для диких самців, що й призводило до виникнення нездатних на розмноження гібридів у наступному поколінні», — пояснили дослідники.

Так поступово виникала популяція комарів, що складається винятково із самців. Контролювати чисельність комах за допомогою усунення самок було важливо ще й оскільки саме самки виступали основними переносниками хвороб.

Самці та «особливі самки» кров'ю не харчувалися і на людей, відповідно, не нападали. Наголошено, що в інтерсексуальних особин було порушено шляхи визначення статі та експресію генів, морфологічні аномалії починалися ще на стадії лялечки.

Результати досліджень особливо актуальні не тільки для тих місць, де була поширена малярія, але й там, де вирують лихоманки типу Зіка та Денґе (тропічні регіони Латинської Америки, Азії та Африки — прим. ред.). Боротьба проти комарів триває там постійно, а на війні всі засоби добрі.

«Ефективність класичних методів сильно знижена. Крім того, інсектициди завдають значної шкоди навколишньому середовищу. Виявлений нами метод допоміг краще зрозуміти, як формуються статеві ознаки та як це впливає на поведінку та структуру популяції комах. Комарі-інтерсекси можуть бути цінною моделлю для відкриття генетичних факторів, що беруть участь у визначенні статі, статевої диференціації, спаровуванні, пошуку господаря та поведінці у комарів», — додали ентомологи.

Також медіаагенція «Останній Бастіон» радить своїм читачам пригадати, як американські генетики створили безпечного для людей комара. Найдивовижніше, що він не може переносити смертельну малярію.

Читайте також:
Життя
Екіпаж експедиції «Шеньчжоу-19» на станції «Тяньґун» успішно завершив експерименти. Китайські космонавти виробили кисень завдяки рослинам.
22 січня, 21:49
Життя
Науковці із Північно-Західного університету США синтезували нову матерію із винятковими властивостями. Вона нагадує клепану сітку.
21 січня, 21:40
Життя
Смартфони й планшети — вже невіддільна частина нашого повсякденного життя. Безліч людей постійно тримає їх у руках чи принаймні у кишенях.
19 січня, 08:18
Життя
Штучний інтелект допоміг американським науковцям виявити до 300 виразів морди чотирилапих улюбленців. Вивчення лицьових сигналів тривають.
17 січня, 21:47
Життя
Під час експерименту з'ясовано вплив часток синтетичного полімеру на різних етапах життя гризунів. Людей виявлені зміни теж стосуються.
13 січня, 12:34
Життя
Завдяки імунній системі ми маємо шанс протистояти прихованим загрозам.
01 січня, 11:27