F-16 для України вже ближче

ВІЙНА
20.05.2023, 10:05
F-16 Fighters
F-16 Fighters
Фото: U.S. Air Force

Навчання можуть проходити в Європі, США нададуть своїх фахівців

Президент США Джо Байден вчора, 19 травня, під час саміту G7, що стартував в Японії, оголосив про підтримку Сполученими Штатами зусиль союзників України зі створення "коаліції з постачання винищувачів" для ПС ЗСУ, зокрема й F-16 – таку інформацію розповідає видання CNN з посиланням на представника Адміністрації Байдена.

F-16 Fighters
F-16 Fighters
Фото:U.S. Air Force

У СNN зауважують, що таке рішення президента США – доволі "різкий поворот", оскільки раніше Байден неодноразово заявляв зокрема і про те, що надання західних винищувачів Україні – не першочергова задача.

За попередніми даними, навчання має повністю проходить в Європі, але в ньому також братимуть участь і американські фахівці. Як відзначив виданню один з посадовців, він сподівається, що навчання мають розпочатися "найближчими тижнями".

Раніше стало відомо, що за результатами тестувань двох українських пілотів на авіасимуляторі, було визначено, що наші військові можуть опанувати F-16 у доволі стислі терміни – протягом орієнтовно чотирьох місяців.

Про те що Україна переозброїться на F-16 вже можливо говорити стверджувально. Про це прямо говорить й оголошення про початок базової підготовки на західні машини у Великій Британії.

Лондон також оголосив, що буде разом із Нідерландами працювати над створенням міжнародної коаліції для забезпечення України бойовою авіацією, надаючи всебічну підтримку, від навчання до закупівлі F-16.

Про можливість початку навчання наших пілотів "хоч зараз" повідомив й президент Франції Еммануель Макрон.

Тобто ключовим питанням є "коли" Україна отримає F-16, які наразі є найімовірнішим кандидатом на посилення Повітряних Сил України, - зазначає Defense Express.

У будь-якому випадку українські пілоти поступово проходять базову підготовку, після цього починають вже опановувати F-16.

Строки навчання залишаються дискусійними й складають від 6, про що говорять в Україні, до 18 місяців, про що поки говорять на Заході.

За цей час коаліція країн шукає самі F-16 для Повітряних Сил, які будуть передані після завершення підготовки.

Тобто необхідно розуміти, що процес підготовки та виділення винищувачів, це два окремі процеси.

А от де саме будуть брати ці машини - декілька варіантів, від яких залежить час, коли умовні F-16 почнуть захищати українське небо.

Перший варіант: будуть знайдені вживані машини, що є найшвидшим сценарієм.

Серед потенційних донорів, які все одно списують ці літаки й переходять на F-35 - Данія, Бельгія та Нідерланди, які не виключили передачі до України F-16.

Разом їх авіапарк F-16 складає до 139 винищувачів.

Але не всі з них у боєздатному стані (наприклад, у Данії з 44 машини загалом та 30 у боєздатному стані), й не всі з них можуть бути передані одразу, бо заміна на F-35 поступова. Зрештою до цих кандидатів можуть долучитися й інші країні, що зніме частину тягаря з кожного учасника.

Також машини, перед відправкою для України, скоріш за все потребуватимуть відновлювального ремонту. Але навіть за таких умов, їх передача, за логікою, буде синхронізована із завершенням навчання й значно швидша за альтернативний варіант.

F-16 для України вже ближче_3

Бо єдиною альтернативою вживаним машинам є закупівля нових F-16.

Й це значно дорожче. Якщо дуже вживані F-16 у середині Євросоюзу та НАТО коштують, якщо дуже добре торгуватись, 12,1 млн євро за борт, а саме за цим цінником Румунія вирвала 32 машини за 388 млн євро у Норвегії. А от за нові F-16 треба готувати чек на мільярди.

Зокрема останній поточний контракт для країни НАТО на F-16 - 1,3 млрд доларів за 8 винищувачів F-16V Block 70/72 на прикладі Болгарії, тобто по 162,5 млн за борт разом з озброєнням та супутніми послугами. Для не членів НАТО сума ще більша - 24 нових F-16 за 4,2 мільярда доларів для Колумбії, бо у пакет входить не тільки літаки, а й величезний пакет на модернізацію наземної інфраструктури. Й це ціна без озброєння.

Але тут критична навіть не ціна, бо зброя давно перестала оцінюватися лише грошима. Головним параметром стає час. Бо, що Болгарія, що Колумбія, зможуть отримати замовлені нові машини лише у 2028-2030 роках. Й таким чином, для України єдиним дійсно робочим варіантом є отримання саме вживаних машин.

F-16 для України вже ближче_5

Вчора виконувач обов’язків міністра оборони Данії Троельс Лунд Поульсен анонсував обговорення конкретних планів участі своєї держави у так званій коаліції винищувачів для надання України сучасної авіації.

Про це Поульсен заявив у спільному інтерв’ю данським виданням DR та Ritzau.

За словами данського міністра, після рішення США долучитись до "коаліції винищувачів" країни можуть спільно долучитись до "перепідготовки українських льотчиків, щоб ті могли літати на F-16 в довгостроковій перспективі".

"Данія докладе значних зусиль для того, щоб це стало пріоритетним завданням", – підкреслив Поульсен.

За його словами, остаточний формат навчання українців країни коаліції допрацюють протягом наступного місяця, а найближчим часом – обговорять під час зустрічі міністрів оборони низки країн у Варшаві.

Очільник Міноборони Данії підтвердив, що країна, як і раніше, відкрита до обговорення можливого передання Україні винищувачів F-16, але поки що це питання не стоїть.

"Ми відкриті для обговорення – після того, як ми проведемо навчання, – чи повинні ми піти далі й передати винищувачі F-16", – сказав він.

Португалія також приєдналася до авіаційної коаліції.

Країна готова тренувати українських пілотів і механіків. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Глава МЗС подякував уряду Португалії за рішення долучитися до авіаційної коаліції шляхом тренування українських пілотів та механіків на бойових літаках західного типу.

«Португалія продемонструвала лідерство, долучившись до танкової коаліції. Враховуючи інтенсифікацію російських ракетних обстрілів українських міст і сіл, критично важливо, щоб Україна мала спроможність скинути росію з українського неба», – підкреслив Кулеба.

Крім того, португальська сторона підтвердила готовність і надалі підтримувати Україну на її шляху до членства в Європейському союзі.

Очільники МЗС України та Португалії скоординували позиції в контексті підготовки до саміту НАТО у Вільнюсі. Кулеба наголосив на важливості ухвалення лідерами Альянсу політичного рішення про визначення алгоритму вступу України в НАТО.

Німеччина поки не має наміру приєднатися до коаліції щодо постачання західних винищувачів для України.

Про це заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Відповідаючи на питання, чи буде Німеччина брати участь у запланованій міжнародній «авіаційній коаліції», канцлер відповів, що «питання не настільки актуальне».

Шольц сказав, що Німеччина концентрується на танках, боєприпасах, створенні діючої системи ремонту і протиповітряній обороні. Він підкреслив, що ці речі «дуже важливі» для здатності України захистити себе і Німеччина вже взяла на себе подальші зобов'язання в цих областях.

Також він заявив, що на Німеччину ніхто не чинить тиску в дискусії про постачання літаків Україні.

Хоча президент США Джо Байден скасував свої колишні заперечення проти передачі  Україні західних винищувачів F-16, однак Білий дім досі вважає, що наразі літаки нашій держав не потрібні.

Про це заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, передає CNN.

Представник Білого дому підтвердив журналістам, що Байден на саміті «Великої сімки» у Японії сказав своїм колегам про те, що Штати підтримають спільні зусилля щодо навчання українських пілотів управлінню винищувачами.

Припускається, що це рішення було схвалено «в поворотний момент у конфлікті» та передбачало «довгострокову прихильність до української самооборони».

«Тепер, коли ми доставили все, що, як ми обіцяли, збиралися доставити, щоб ми могли дати українцям можливість досягти прогресу на полі бою, ми досягли моменту, коли настав час озирнутися і сказати, що Україні знадобиться як частина майбутніх сил, щоб мати можливість стримувати та захищатися від російської агресії. Частиною цього є винищувачі четвертого покоління F-16», – зазначив Салліван.

Водночас за його словами, ці літаки наразі не потрібні Україні у відбитті агресії рф, але вони відіграють свою роль пізніше.

«Ми вважаємо, що місце, де F-16 вписується у бій, не саме зараз», – додав він.

Між тим, він не уточнив, як довго проходитиме навчання українських військових.

Посадовець також підтвердив давню позицію США про те, що військова техніка, надана Україні, не призначена для атак на території рф.

Автор : Відділ моніторингу
Читайте також:
Війна
Вперше в історії у протиповітряному бою F-16 збиває шість крилатих ракет, дві з них — авіаційною гарматою.
07 січня, 15:03
Світ
Defense Express пише, що новий літак може стати серйозним викликом для потенційних противників.
31.12.2024, 09:36
Війна
Про те, що Франція віддасть Україні свої винищувачі 6 червня оголосив Емманюель Макрон.
25.12.2024, 10:51
Війна
Літаків на усіх не вистарчить. Передача обіцяних винищувачів затягується.
11.03.2024, 11:06
Війна
Літаки будуть надані за умови, що Україна зможе їх захистити від ворожих атак.
11.10.2023, 17:08
Війна
США можуть підготувати пілотів, які володіють англійською мовою, за п'ять місяців
11.09.2023, 07:12