ФБР викрило масштабну схему постачання військових технологій на московію
Як ФБР заманило в пастку і заарештувало російського олігарха, який постачав дисплеї для окупаційної армії.
Нещодавно в Нью-Йорку було заарештовано росіянина Максима Марченка. Його звинувачують у контрабанді та відмиванні грошей у зв'язку з поставками на московію мікродисплеїв в обхід санкцій.
За версією слідства, він привозив на московію з Гонконгу OLED-дисплеї високої роздільної здатності, що використовуються, зокрема, в оптичних прицілах і цілевказівниках. Пристрої, які нібито закуповували для китайських учених, насправді призначалися для російського НВЦ «Гранат» — постачальника ЦНДІ «Циклон», виробника збройової електроніки.
The Insider з'ясував, як дурість кінцевих отримувачів дозволила розкрити всю схему і як ФБР вдалося заманити Марченка у пастку.
Мікродисплеї на світлодіодах — це пристрої, які дозволяють отримувати картинку з роздільною здатністю, наприклад, 1280 на 1024 пікселів з діагоналлю в 2 см. Таким чином, один піксель має розмір близько 10 мікронів. Розмір пікселя звичайного рідкокристалічного дисплея приблизно в 10 разів більше.
Мікродисплеї — класичний приклад продукції подвійного призначення, вони застосовуються у приладах нічного бачення, прицілах, тактичних окулярах.
Московитські офіційні ЗМІ неодноразово заявляли, що на московії налагоджено власне виробництво OLED-мікродисплеїв. Їх нібито навчився виробляти ЦНДІ «Циклон», який входить до «Ростеху», котрий нині перебуває під санкціями. Незалежних доказів, що ЦНДІ «Циклон» сам виробляє цю продукцію, The Insider знайти не вдалося.
Один з основних розробників і виробників мікродисплеїв у світі та єдина компанія в США, яка їх виготовляє — корпорація eMagin. Вона постачає армії США дисплеї для створення приладів віртуальної чи розширеної реальності.
З 2011 року на московію було завезено, за даними Import Genius, дисплеїв eMagin не менш як на $11,8 млн — і це лише ті поставки, в яких було вказано торгову марку товару.
До початку повномасштабного вторгнення московії в Україну імпорт мікродисплеїв до московії йшов безпосередньо. Згідно з обвинувальним висновком щодо Максима Марченка, московитське ТОВ «Радіофід Системи» у 2017–2021 роках отримало від eMagin понад 5 тисяч мікродисплеїв.
Вони були задекларовані як призначені для цивільного кінцевого користувача — Агентства МНС із забезпечення та координації російської участі у міжнародних гуманітарних операціях. Однак зазначена в декларації кінцевого використання адреса електронної пошти належала айтішнику з НВЦ «Гранат», що перебуває під санкціями. Його основний партнер, згідно з держзакупівлями, той самий ЦНДІ «Циклон», який нібито сам уміє виробляти мікродисплеї. Закупівлі ЦНДІ «Циклон» у НВЦ «Гранат» з 2013 року склали близько пів мільярда рублів.
У лютому 2022 року компанія eMagin вирішила більше не постачати свою продукцію на московію. У травні того ж року eMagin повідомила ТОВ «Радіофід Системи», що не зможе вести з ними бізнес. The Insider надіслав запит до eMagin, але відповіді не отримав.
Шпроти проти мікросхем
Війна не далася взнаки підприємницькому ентузіазму Максима Марченка. Тільки з березня 2022 року до липня 2023 року його фірма Neway Technologies Ltd ввезла до московії товарів більш ніж на $16 млн. В основному фільтри для очищення повітря, палива та олив в автомобільних двигунах, а також фритюрниці, м'ясорубки та соковижималки.
Йому належить домен https://foodshop.hk/ — гонконзький магазин, який продавав екзотичні для Південно-Східної Азії продукти: наприклад, сушки, ризькі шпроти, горілку і ряжанку.
Але одними фритюрницями та сушками, мабуть, ситий не будеш. Інша гонконзька фірма Марченко, RG Solutions Ltd, займалася переважно ввезенням електроніки до московії і за той же період ввезла товарів на $22 млн, з них на $4,4 млн - мікродисплеї, на $5,8 млн - мікросхем.
Навесні 2022 року, одразу після початку війни, у виробника дисплеїв eMagin з'явився новий покупець — Alice Components Co., Ltd. Як з'ясували американські правоохоронці, цю компанію також фактично контролював Максим Марченко. Менеджером із закупівель Alice Components виступив хтось під ім'ям Амі Чан — насправді це ім'я виявилося псевдонімом російського громадянина, співробітника ТОВ «Інфотехніка». У декларації кінцевого використання менеджер Alice Components зазначив, що мікродисплеї купуються для використання в «електронних мікроскопах для медичних досліджень у Китаї, Гонконгу, Малайзії та Європі».
У червні 2022 року Alice Components домовилася про постачання до Гонконгу 500 мікродисплеїв на суму $183 тисяч. Гроші за її дорученням було перераховано в Америку компанією RG Solutions. Незадовго до цього RG Solutions отримала з Росії 292 тисячі доларів від НВЦ Топаз. В обґрунтуванні платежу було вказано номер договору, що збігається (за винятком однієї цифри) з номером договору між RG Solutions та ТОВ «МЕК». Саме ТОВ «МЕК», за митними даними, виявилося одержувачем мікродисплеїв на московії, в одному лише 2022 році придбавши мікродисплеїв з Гонконгу, згідно з митними даними, на $2,8 млн.
ФБР на маскараді
Апетит на мікродисплеї у 2022 році зростав швидко: вже в липні лже-Чан запросив у eMagin комерційну пропозицію на 2 тисячі одиниць. Коли договір був майже підписаний, американська сторона взяла з «Чана» розписку, що комплектуючі не призначаються для московії чи України.
У листопаді, вже після того, як гроші були перераховані в США, Alice Components отримала повідомлення від eMagin. Компанія повідомила покупця, що угода безпосередньо відбутися не може, і вони готові повернути гроші. Але є й альтернатива: оформити постачання від імені іншої фірми — як дистриб'ютора корпорації eMagin.
«Фірма-дистриб'ютор» виявилася підставною, створеною ФБР з метою оперативної гри з «російськими гонконжцями».
У листопаді 2022 року фірма Марченко замовила у підставної фірми ФБР 2,5 тисячі мікродисплеїв — нібито для використання в електронних мікроскопах. Кінцевим користувачем було заявлено Національну комісію з охорони здоров'я КНР.
Для початку люди Марченка заплатили через компанію Namfleg Ltd $33,6 тисячі за 50 мікродисплеїв. ФБР відправило їх за необхідною адресою, забезпечивши номер для відстеження відправлення.
Справжні (російські) покупці мікродисплеїв не знайшли нічого кращого, як пробивати трекінг-номер зі своїх робочих комп'ютерів, не прикрившись навіть примітивним VPN. У результаті до ФБР надійшла інформація, що хтось відстежує відправлення з IP-адрес НПЦ «Гранат» — того самого, що є постачальником ЦНДІ «Циклон».
У грудні 2022 року ФБР під виглядом дистриб'юторів надіслали людям Марченко інвойс на 2450 мікродисплеїв, що залишилися. З рахунків різних гонконзьких фірм, контрольованих Марченком, у США було надіслано в оплату цього інвойсу понад $1,3 млн. У лютому 2023 року співробітники ФБР повідомили, що товар відправлено, і знову надіслали номер відстеження. І знову хтось у НВЦ «Гранат» пройшов за посиланням і цим підтвердив, що кінцевими користувачами товарів були ніякі не китайці.
Затримання
У березні 2023 року лжедистриб'ютор повідомив псефдо Чану, що партія мікродисплеїв затримана американським Міністерством торгівлі (Department of Commerce). Марченко зателефонував «менеджеру» (а насправді — агенту ФБР) і набрехав йому під запис: зокрема, що платили з різних фірм через якісь (неіснуючі) проблеми з банком (а не для того, щоб замаскувати російське походження грошей).
У липні 2023 року Мінторг США нібито «зняв арешт» з відправлення та повернув його відправнику, який запитав у Марченка, як йому слід вчинити з оплаченим товаром. Марченко у відповідь запропонував оголосити митну вартість вантажу менше $2,5 тисяч, щоб не потрібно було посилати експортний контроль, — це з реальною вартістю понад $1 млн. Здивовані, американські «партнери» у відповідь запропонували зустрітися в третій країні і передати мікродисплеї з рук у руки.
Останнє фото у Facebook Максима Марченка — табло з часом вильоту рейсу з Гонконгу на Фіджі — 14 вересня.
Марченко перевірив митні правила в країні зустрічі та дійшов висновку, що «ніхто там оглядати не буде».
17 вересня Марченко зустрівся з лжекомівояжером. У розмові з ним Марченко сказав, що мікродисплеї будуть використовуватися для мисливських рушниць (а не для медичних досліджень, як заявлялося раніше) і що його фірма готова купити ще 7,5 тисяч штук.
Коли агент ФБР, який все ще грав роль бізнесмена, висловив занепокоєння, що дисплеї «спливуть» на полях битв в Україні та за серійними номерами можна буде визначити компанію-продавця, Марченко заявив, що на цей випадок є лазери, за допомогою яких можна перебити серійники. Марченка було затримано після цієї розмови і того ж дня привезено до США.