Гадяцький спрут

Виміри
31 січня, 10:55

Як створювалась та розвивалась корупційна імперія Олексія Матюшенка

У попередньому нашому розслідуванні ми вже згадували про ТОВ “КВА” з Гадяча, котре тісно пов'язане з депутатом Полтавської обласної ради від партії “За Майбутнє” Олексієм Матюшенком. Сьогодні ми розповімо детальніше про дане підприємство.

ТОВ “КВА” за менш ніж 7 років свого існування стало монополістом в державних закупівлях у Гадячі та Гадяцькому районі.

З 2016 року підприємство стало переможцем в 295 закупівлях на загальну суму понад 58 мільйонів гривень. Підприємство укладало більшість договорів з сектором освіти Гадяцької РДА та комунальними закладами охорони здоров'я Гадяча.

Гадяцький спрут_1

Що ж дозволило підприємству мати такий колосальний успіх ?

Олексій Володимирович Матюшенко — з квітня 2014 по липень 2019 року очолював Гадяцьку районну державну адміністрацію. До цього, з 2012 по 2014 рік він був помічником на громадських засадах депутата ВРУ Валерія Головка (котрий згодом став основним фігурантом “Шпротигейту”).

Зв'язок Матюшенка та ТОВ “КВА” простежується через призму кількох кримінальних проваджень, фігурантом яких є дане підприємство.

ТОВ “КВА” неодноразово потрапляло до поля зору правоохоронців. Підприємством зацікавилися поліція та СБУ.

У провадженні СУ ГУНП в Полтавській області проводиться розслідування у  кримінальному провадженні № 12021170000000464 від 07.07.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України. Слідством встановлено, що службові особи Комунального некомерційного підприємства Гадяцька центральна лікарня Гадяцької міської ради спільно із службовими особами ТОВ "КВА"  здійснюють привласнення бюджетних коштів, що виділяються для фінансування робіт з капітального ремонту приймального відділення КНП Гадяцька ЦРЛ за адресою: вул. Лохвицька, 1, м. Гадяч, Полтавської області.

Згідно отриманої інформації встановлено, що 19.08.2020 між КНП Гадяцька ЦРЛ та ТОВ "КВА" укладено договір про закупівлю № 312, предметом якого є виконання робіт із капітального ремонту приймального відділення КНП Гадяцька ЦРЛ за адресою: вул. Лохвицька, 1, м. Гадяч, Полтавської області. Вартість робіт згідно умов договору становить 8 072 346 грн.

Під час виконання робіт згідно договору службовими особами КНП Гадяцька ЦРЛ спільно із службовими особами ТОВ "КВА" вчиняється розтрата та привласнення бюджетних коштів, які виділяються для оплати вартості виконуваних робіт з будівництва, шляхом відображення в офіційних документах (актах прийняття виконаних робіт, довідках вартості та ін.) недостовірних відомостей щодо обсягів та якості фактично виконаних робіт. Під час виконання робіт з будівництва здійснюється застосування неякісних матеріалів та матеріалів, які не відповідають вимогам проектної та ін. документації та не відображаються в офіційній звітній документації (при цьому в офіційних документах відображається придбання та використання матеріалів згідно вимог проектної та ін. технічної документації з будівництва), що створює умови для реалізації механізму привласнення бюджетних коштів шляхом отримання різниці між вартістю фактично використаних матеріалів та ресурсів та вартістю таких матеріалів та ресурсів, яка відображається в офіційних звітних документах.

Зазначений механізм реалізується через відображення недостовірних відомостей у звітних документах за попереднього та подальшого погодження з боку окремих представників замовника. Аналогічно до офіційних звітних документів (до актів приймання виконаних робіт форми КБ-2В та ін.) вносяться недостовірні відомості щодо обсягу виконаних робіт (відображаються дані про виконання робіт, які фактично не виконувалися).

Крім того, шляхом аналізу інформації на відкритому офіційному ресурсі публічних закупівель Прозорро встановлено, що з метою реалізації механізму привласнення та розтрати бюджетних коштів, службовими особами замовника КНП Гадяцька ЦРЛ вчинено дії спрямовані на протягування ТОВ "КВА" через процедуру закупівлі з метою подальшого укладення договору про закупівлю послуг. Зокрема, під час проведення публічної закупівлі UA-2020-07-02-007127-a із придбання послуг з капітального ремонту приймального відділення КНП Гадяцька ЦРЛ за адресою: вул. Лохвицька, 1, м. Гадяч, Полтавської області (вартістю 8 072 346 грн) службовими особами КНП Гадяцька ЦРЛ в порушення вимог законодавства про публічні закупівлі відхилено більш вигідні пропозиції інших учасників торгів без наведення обґрунтування, проігноровано допущені порушення учасником ТОВ "КВА" , якого за результатами торгів визнано переможцем, та ін.

Внаслідок допущення суттєвих порушень під час проведення даної публічної закупівлі контролюючим органом у сфері фінансового контролю проведено моніторинг процедури публічної закупівлі. За результатами моніторингу складено та оприлюднено висновок від 07.10.2020, згідно якого виявлено низку допущених службовими особами КНП Гадяцька ЦРЛ порушень законодавства про публічні закупівлі. Рішенням контролюючого органу службових осіб КНП Гадяцька ЦРЛ зобов`язано вчинити ряд заходів щодо усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель.

Гадяцький спрут_3
Гадяцький спрут_5
Гадяцький спрут_7
Гадяцький спрут_9

Також, шляхом аналізу інформації на відкритому офіційному ресурсі публічних закупівель Прозорро встановлено, що з метою реалізації механізму привласнення та розтрати бюджетних коштів, службовими особами замовника КНП Гадяцька ЦРЛ вчинено дії із дроблення об`ємів робіт та укладення на виконання робіт по кожній із частин окремих договорів з метою протягування через процедуру закупівлі необхідної підрядної організації, а саме ТОВ "КВА" . Так, після початку виконання робіт по першому договору № 312 від 19.08.2020, предметом якого є виконання робіт із капітального ремонту приймального відділення КНП Гадяцька ЦРЛ за адресою: вул. Лохвицька, 1, м. Гадяч, Полтавської області (вартість робіт згідно умов договору становить 8 072 346 грн), проведено публічну закупівлю шляхом застосування переговорної процедури та за її результатами укладено договір № 573 від 14.12.2020 з ТОВ "КВА" , предметом якого також є виконання робіт із капітального ремонту приймального відділення КНП Гадяцька ЦРЛ за адресою: вул. Лохвицька, 1, м. Гадяч, Полтавської області (вартість робіт згідно умов договору становить 4 028 100 грн).

З урахуванням вказаного в діях службових осіб Комунального некомерційного підприємства Гадяцька центральна лікарня Гадяцької міської ради та службових осіб ТОВ "КВА" вбачаються ознаки складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України - привласнення та розтрата чужого майна, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

В ході проведення досудового розслідування отримано інформацію, що привласнення бюджетних коштів здійснюється шляхом відображення службовими особами замовника спільно із службовими особами підрядної організації, що залучається до виконання робіт та послуг, в актах приймання виконаних робіт та наданих послуг недостовірних відомостей щодо обсягів фактично виконаних робіт та наданих послуг. На підставі складених актів, які містять недостовірні відомості, здійснюється перерахування бюджетних грошових коштів на рахунки підрядної організації. Перераховані бюджетні грошові кошти в подальшому переводяться в готівку та перерозподіляються між службовими особами замовника та службовими особами підрядної організації. При цьому службовими особами підрядної організації в актах виконаних робіт форми КБ-2в та довідках форми КБ-3 також відображаються недостовірні відомості щодо походження та вартості закуплених матеріалів та послуг, що залучаються при виконанні робіт та послуг. Зокрема, відображається походження будівельних матеріалів від суб`єктів господарювання, які не здійснювали придбання таких матеріалів та не є його виробниками, тобто від підприємств, які містять ознаки фіктивності. Відображення таких недостовірних відомостей здійснюється за попереднього та подальшого погодження з боку керівництва замовника. Також службовими особами замовника за попередньою домовленістю із службовими особами підрядної організації під час здійснення контролю за якістю та повнотою виконання робіт та послуг в офіційних документах здійснюється відображення недостовірних відомостей щодо якості та повноти виконаних робіт.

Слідчим відділом УСБУ в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.03.2019 за № 42019171260000043 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.212, ч.2 ст.364 КК України.

Так, 02.10.2019 до ЄРДР за № 42019170000000129 внесено відомості про ухилення від сплати податків службовими особами ТОВ Будівельна компанія Старт-Інвест за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України. В подальшому, 23.12.2019 прокурором прокуратури Полтавської області кримінальне провадження № 42019170000000129 приєднано до кримінального провадження № 42019171260000043. Об`єднаному кримінальному провадженню присвоєно №42019171260000043. 02.07.2021 підслідність кримінального провадження №42019171260000043 визначено за СВ УСБУ в Полтавській області.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що службові особи ТОВ "Будівельна компанія Старт-Інвест"  протягом 2018-2019 років відобразили неіснуючі фінансово-господарські взаємовідносини з підприємствами-контрагентами ТОВ Трансресурси , ТОВ "ГРАНД-СТРОЙ-СЕРВІС",  ТОВ "НОВОБУД СІТІ", ТОВ "ЮКРЕЙН КОД"  ТОВ "ФРОНТМАУНТ КОМПАНІ" , чим ухилилися від сплати ПДВ на суму 8 900 000 грн.

Крім того, посадові особи Гадяцької районної ради протягом 2018-2019 років, зловживаючи своїм службовим становищем, вступили у злочинну змову із раніше визначеними суб`єктами підприємницької діяльності та, ухиляючись від проведення процедури закупівель, систематично, протягом 2018-2019 років, завищували вартість товарів, робіт та послуг, які закуплялися.

Так, в ході досудового розслідування встановлено, що ГУ ДПС у Полтавській області у 2019 році проведено планову виїзну перевірку ТОВ Будівельна компанія Старт-Інвест , за наслідками якої складено акт №26/16-31-05-01-10/41922954 від 09.01.2020 та донараховано податку на прибуток підприємств в сумі 1 899 780 грн. та ПДВ в сумі 1 914 331грн.

Подальшими проведеними заходами встановлено, що після проведення перевірки та винесення ППР, ТОВ Будівельна компанія Старт-Інвест змінило адресу реєстрації на м. Чернігів вул. Авіаторів, 19. На даний час підприємство перебуває у стані банкрутства. У зв`язку з вказаним було вжито заходів на встановлення місцезнаходження колишніх службових осіб підприємства, та працівників підприємства для допиту їх з приводу фінансово-господарської діяльності, проте на даний час встановити їх не представилося можливим.

Крім того, вживалися заходи, направлені на встановлення місцезнаходження службових осіб ТОВ Трансресурси , ТОВ "ГРАНД-СТРОЙ-СЕРВІС" , ТОВ "НОВОБУД СІТІ" , ТОВ "ЮКРЕЙН КОД" , ТОВ "ФРОНТМАУНТ КОМПАНІ" для допиту їх стосовно фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ Будівельна компанія Старт-Інвест та взаєморозрахунків розрахунків, проте встановити їх не представилося можливим.

Також, в ході досудового розслідування встановлено, що службові особи КП Сервіс Гадяцької районної ради протягом 2018-2019 років, зловживаючи своїм службовим становищем, вступили в злочинну змову з суб`єктами підприємницької діяльності, підконтрольними ОСОБА_1 та ОСОБА_2 і ухиляючись від проведення процедури закупівель, систематично завищували вартість товарів, які закуплялися.

До підконтрольних ОСОБА_1 та ОСОБА_2 суб`єктів підприємницької діяльності належать: ТОВ "МОБІ А" (в 2013 році підприємством керувала Тетяна Матюшенко, в 2014 році ним почав керувати Юрій Мотренко), ТОВ "АВАТОР-ГРУП" (75 % належить Юрію Мотренку), ТОВ "ІНТЕР А" (належить Юрію Мотренку), ТОВ "АТЛАНТ-7" (засноване в 2012 році Олексієм Матюшенком та Олександром Королем з 2018 по 2019 рік власником був Юрій Мотренко), ФОП ОСОБА_1, ТОВ "БУД-ПРОЕКТ-СТРОЙ" (власник Віктор Кондратенко), ТОВ "Гранд Строй Сервіс" (засноване Віктором Кондратенком), ФОП ОСОБА_2, ТОВ "Євробуд-Строй" , ТОВ "МАКСІМАРКЕТ" (власник Олександр Король, в 2018 році підприємством керував Юрій Мотренко), ТОВ "Віртус ВР" , ТОВ "СПРІНТ СВ" (заснував підприємство Юрій Мотренко, у 2018-2019 роках підприємством керував Олександр Король), ТОВ "АЗ АТЛАНТ" (заснував Віктор Кондратенко, у 2018 році підприємством керував Юрій Мотренко), ТОВ "ФОРТУНА Т" (засновники Юрій Мотренко та Сергій Стеценко), ТОВ "КВА" (Засновник Віктор Кондратенко), ТОВ "ДАТА АМ" (Засноване віктором Кондратенком, який в подальшому передав його Юрію Мотренку) ТОВ "ЮМ-Електрум" (власник Юрій Мотренко), СТОВ "АГРОСТИЛЬ", ТОВ "ІРІСМАРКЕТСЕРВІС" .

СВ Гадяцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області проводить досудове розслідування по кримінальному провадженню за № 12020170130000055 від 25.01.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 367 ч.1 КК Українипро те, що в ході проведення відпрацювання території Гадяцького району виявлено факт службової недбалості посадових осіб відділу освіти Гадяцької РДА та особи, що здійснювала технічний нагляд, які внаслідок несумлінного ставлення до своїх обов`язків здійснили підписання акту приймання виконаних будівельних робіт за договором підряду №09/11-19 від 11.11.2019 з приводу ремонту згідно проектно-кошторисної документації об`єкту: Реконструкція Рашівської ЗОШ І-ІІІ ступенів з добудовою санвузла , за адресою: вул. Миру,63, с. Рашівка, Гадяцький район Полтавська область, які підрядною організацією ТОВ "КВА" не були виконані в повному обсязі.

Встановлено, що 11.11.2019 між відділом освіти Гадяцької РДА та ТОВ «КВА» укладений договір підряду №09/11-19 на виконання робіт по капітальному ремонту згідно проектно-кошторисної документації об`єкту: Реконструкція Рашівської ЗОШ І-ІІІ ступенів з добудовою санвузла по вул. Миру,63, с. Рашівка Гадяцький район Полтавська область. Строк виконання робіт згідно договору до 20.12.2019. Проте роботи у вказаний строк ТОВ «КВА» у повному обсязі виконані не були, а акти приймання виконаних будівельних робіт між замовником відділом освіти Гадяцької РДА та генпідрядником ТОВ КВА були підписані.

Кримінальні провадження нам розкривають тісні взаємозв'язки між Юрієм Мотренком, Віктором Кондратенком, Тетяною та Олексієм Матюшенками.

Фірми Мотренка та Кондратенка – «Дата АМ», «Інтер А» та «Атлант-7», були фігурантами кримінальної справи про відмивання доходів через підприємства з ознаками фіктивності. Також по цій справі проходило ТОВ «МІК-Трейд». До 2014 року, коли її діяльність була припинена, фірму очолював Мотренко, а власниками було подружжя Тетяна та Олексій Матюшенки.

У своїй декларації за 2016 рік Матюшенко вказав, що продав за 49 тис грн. нерухомість Мотренку.

Гадяцький спрут_11

Депутат Гадячської міськрад Людмила Голуб стверджує, що Олексій Матюшенко – двоюрідний брат власника «КВА» Віктора Кондратенка.

Варто зауважити ще один цікавий факт — у 2016 році Олексій Матюшен розлучився зі свою дружиною Тетяною. А вже у 2017 році Олексій Володимирович зазначає в своїй декларації нову дружину — Катерину Миколаївну Матюшенко.

Згідно з декларацією за 2018 рік Основним місцем робити Катерини Матюшенко є Гадяцька ЦРЛ, яка фігурує в кримінальних провадженнях пов'язаних з ТОВ “КВА”.

Але і це ще не все, Катерина Миколаївна отримує дохід від ТОВ "АВАТОР-ГРУП" Юрія Мотренка. Також Катерина Матюшенко отримала дохід від ФОП Рудяк Володимир Михайлович. Володимир Рудяк свого часу був засновником керівником чи підписантом в ТОВ “КВА”, ТОВ "ІРІСМАРКЕТСЕРВІС", ТзОВ “АЗ Атлант”, ТОВ "БУД-ПРОЕКТ-СТРОЙ", ТОВ "ВІРТУС-ВР" та ін. — які є фігурантами кримінального провадження, що розслідує СБУ.

Гадяцький спрут_13

В цій же декларації зазначено, що Олексій Матюшенко здає майно в оренду ТзОВ “АЗ Атлант” Кондратенка-Мотренка та отримував дохід від ФОП Кондратенко Віктор Анатолійович.

Гадяцький спрут_15

Доходи від підприємств Кондратенка-Мотренка родина продовжує отримувати до цього часу, про це свідчить декларація Олексія Матюшенка за 2020 рік.

Гадяцький спрут_17
Гадяцький спрут_19

Тепер у читачів не виникне жодних сумнівів в тому, що ТОВ “КВА” та низка інших підприємств здобули свою прихильність на тендерах комунальних підприємств Гадяча та району завдяки тісній співпраці з колишнім головою Гадяцької РДА Олексієм Матюшенком.

Сам Матюшенко не може займатися бізнесом офіційно. Але, як бачимо, він розбудував цілу корупційну бізнес імперію, та навіть не намагається це ретельно приховувати.

Як бачимо, правоохоронців та СБУ зацікавила корупційна імперія Матюшенка, але за кілька років вони так і не спромоглися притягнути до відповідальності осіб, причетних до корупційних оборудок.

Бездіяльність національної поліції та СБУ спонукає Матюшенка до нових “фінансових звершень” з розкрадання бюджету України.

Враховуючи розмір корупційної імперії Матюшенка, в нього є достатньо можливостей, щоб зацікавити правоохоронців. А останні потім купують новенькі автівки вартістю в майже 100 000 доларів.

Останній Бастіон звертається до ГУНП в Полтавській області, Полтавської обласної прокуратури, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України та вимагає невідкладно внести до ЄРДР відомості про кримінальні правопорушення, вчинені посадовими особами Гадяцької РДА та Олексієм Володимировичем Матюшенком , оскільки інформація, викладена в даному матеріалі, свідчить про вчинення ними кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (Зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки),  ч. 2 ст. 366 Кримінального кодексу України  (Службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки), ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем вчинені в особливо великих розмірах організованою групою).

Автор : Останній Бастіон
Читайте також:
Кримінал
Чому в Укроборонпромі закривають очі на повернення корупційних схем?
19 червня, 10:25
Світ
"Україна має кращу антикорупційну інфраструктуру, ніж багато членів ЄС", – В. Зеленський
15 червня, 16:45
Економіка
АТ «Укрпошта» без використання системи відкритих торгів підписала договір із підрядником на перевезення пошти.
13 червня, 15:55