Created with Sketch.

Гра у санкції в одні ворота на користь РФ

26.07.2024, 12:37
Фото: Bloomberg

Російські компанії зазнають зростальних проблем із платежами через торговельних обмежень. Проте Москва рішуче шукає вихід в Азії.

Такі відомості на основі отриманих документів від турецьких, індійських і казахстанських підприємців виклало видання Bloomberg. Запроваджені урядом США нові обмеження у червні викликали паніку у кількох азійських державах.

Фінансові структури Індії, Казахстану, Туреччини й окремо Гонконґу (як частини КНР) побоюються зазнати впливу вторинних санкцій. Це призвело до збільшення затримок платежів і зростання невизначеності серед бізнес-середовища.

Так, у багатьох випадках угоди Москви із Пекіном можливі лише через агентів із колишніх совєцьких республіках (переважно середньоазійських і кавказьких). За такої ситуації іноземна валюта, у тому числі юані, не потрапляє до РФ: китайські клієнти платять юанями агентам у третіх країнах, а експортери отримують рублі.

Криптовалютні розрахунки через Гонконґ також стають усе більш популярними, але навіть у цих випадках росіяни змушені користуватися послугами посередників. Зокрема, Узбекистаном і Казахстаном, чиї підприємці на умовах анонімності розповіли про оборудки із Москвою.

Російські компанії навіть намагалися використовувати бартерні угоди та валютні свопи з імпортерами у тих же банках, розповіли троє бізнесменів з Астани. Водночас платежі із КНР є найбільшою проблемою для РФ.

На подібні труднощі натрапляють росіяни й у Туреччині: лише частина банків припинила операції. Торгівля з Анкарою ведеться переважно у рублях, кажуть джерела, а частка турецького експорту у рублях зросла на 50% від січня до травня 2024 року свідчить офіційна статистика.

В Індії тиск на банки через загрозу санкцій ускладнюється тим, що рупія не повністю конвертується. Оскільки після початку конфлікту товарообіг між країнами різко зріс, РФ нагромадила в Індії мільярди доларів, однак у рупіях.

Нафта (і трохи газ) — основний експортний товар росії до Індії, який переважно оплачується дирхамами Об'єднаних Арабських Еміратів, чий курс фіксований до долара США. Також використовуються канадійські та австралійські долари, євро і британські фунти стерлінґів.

За словами джерел видання Bloomberg, деякі приватні нафтопереробні компанії використовують юані. Російські виробники добрив і вугілля надають перевагу конвертованій валюті й не торгують за рупії, юані чи дирхеми.

Торгівля з Індією досить часто відбувається через проміжні країни, такі як ОАЕ, й у валютах, відмінних від рупії. Відтак, це робить торгівлю для росії (і не тільки для неї) коштовним процесом, якого воліють уникати.

«Проблема транскордонних платежів у 2024 році стала ключовим викликом для російського бізнесу... У переважній більшості випадків підприємці РФ стикаються зі значними затримками під час проведення платежів. Нині вони становлять у середньому 10-16 днів. Банк росії зараз заохочує використання криптовалюти», — пояснив аналітик компанії «Finam» московит Алєксандр Потавін.

Показово, але як уже сповіщала своїх читачів медіаагенція «Останній Бастіон», влада Фінляндії хоче змінити закон задля конфіскації нерухомості росіян. Президент країни найближчим часом підпише відповідні зміни.

Читайте також
ЄС планує запровадити санкції проти алюмінію із РФ
Економіка
Кремль намагатиметься обійти нафтові санкції
Економіка
Затримано власника онлайн-казино Pin-Up
Кримінал
Газові яйця кремлівського Кощія
Економіка
Кінець ери дешевого російського газу для ЄС?
Політика
Суд відправив голову КРАІЛ Івана Рудого у СІЗО
Кримінал