«Гроші до зарплати» заганяють українців у боргові ями

ЕКОНОМІКА
25.10.2021, 10:40
«Гроші до зарплати» заганяють українців у боргові ями

Реальні відсоткові ставки досягають 266 190%

Швидкі мікропозики в Україні продовжують користуватися популярністю навіть після того, як НБУ змусив кредиторів показувати реальні процентні річні ставки та бути чесними в рекламі.

Виявилося, що в середньому «гроші до зарплати» видають під 28 671% річних. А найвища ставка в жовтні 2021 року становить 266 190% річних. Такий кредит дає «Укрпозика».

Шалені відсотки виплачують далеко не всі позичальники. Але якщо кредит виявився хоча б ненадовго простроченим, через величезні ставки боржник потрапляє в справжню кабалу. І вибратися з такої боргової ями вже практично неможливо.

Цікаво, що реальна річна ставка, яка вказується в договорах, - 22 679% річних. Але насправді вона вища, свідчать дані дослідження USAID.

Аналітики впевнені, що в реальності клієнти мікрофінансових організацій (МФО) платять більше, ніж прописано в документах. Таким чином була розрахована середня ставка 28 671%.

«Ми не знаємо точних причин таких розбіжностей», - відзначили в USAID. Але аналітики припускають, що є дві основні причини, через які компанії не особливо стурбовані правильністю розрахунків:

  • клієнти не розуміють і не приділяють великої уваги цифрам, особливо коли їм дуже потрібно взяти кредит;
  • примусове виконання вимог закону знаходиться на низькому рівні, а накладені штрафи, якщо вони трапляються, не лякають порушників.

При цьому максимальна реальна річна ставка досягає 266 190%. «Лідерами» по розміру ставок виявилися такі МФО:

  • «Укрпозика» - 266 190% (кредит, за яким пропонують таку ставку, називається «Бери даром»);
  • Moneyveo - 128 126%;
  • CreditPlus - 84 812%;
  • «СС Лоун» - 726%;
  • «КачайГроші» - 684%.

З 2021 року Національний банк зобов'язав всі мікрофінансові організації публікувати в умовах кредитування реальну річну ставку. Вона включає всі платежі за умови, якщо взяти гроші зараз, а повернути рівно через рік.

Туди, в тому числі включені й всі штрафні санкції, пені. Також МФО зобов'язані розкривати повну інформацію про вартість кредиту, рекламуючи його на своїх сайтах.

Крім того, навесні 2022 року на всіх сайтах МФО повинні з'явитися кредитні калькулятори. Потенційний позичальник повинен мати можливість ознайомитися з усіма витратами за обраними умовами кредиту.

Також нагадаємо, що державний Укрексімбанк вирішив позбутися від «поганих» кредитів українців. Проблемні позики продадуть на аукціоні. Поки що такі заходи стосуються тільки юридичних осіб.

Але і фізосіб-боржників краще не розслаблятися - в банку попередили, що скоре займуться і їх кредитами.

Крім цього, Наглядова рада державного ПриватБанку затвердила рішення щодо організації продажу прав вимоги за портфелем карткових кредитів на загальну суму понад 700 млн грн.

Згідно з умовами продажу, учасникам ринку буде запропоновано понад 90 тис. безнадійних кредитів. Права вимоги за таким портфелем будуть запропоновані на голландському аукціоні та включатимуть лише тіло кредиту та нараховані відсотки.

За інформацією пресслужби банку, портфель для продажу включає кредити, списані за рахунок сформованих резервів під кредитні збитки, при цьому позичальники не мають іншої заборгованості перед банком, окрім заборгованості за кредитною карткою, та не користуються його розрахунковими та депозитними послугами.

Українців довели до відчаю захмарними цінами та тарифами, а тепер їх заганяють до боргових ям з яких вони вже не зможуть вибратися.

Читайте також:
Опінії
Сидячи на диванах у безпечних місцях – не дозвольмо собі стати людським гівном. Його й так багато довкола
вчора, 12:55
Економіка
У "ПриватБанку" чомусь не зазначають, яку суму з отриманого банком прибутку було переведено на підтримку ЗСУ
вчора, 10:38
Життя
У цій грандіозній порожнечі немає натяку на те, що хтось прийде нам на допомогу, щоб врятувати нас від нашого ж невігластва
16 травня, 14:46
Опінії
Ключові аспекти земельних відносин під час воєнного стану
09 травня, 13:45
Війна
А в цей час ми з вами утримуємо 171 тисячу держслужбовців
02 травня, 16:05
Мистецтво
В кінці липня колектив відправиться у європейське та американське турне.
28 квітня, 10:16