Харчуванням дітей у Полтаві займатиметься нове підприємство

ПОЛТАВА
23.03.2021, 13:50
Харчуванням дітей у Полтаві займатиметься нове підприємство

З 1 вересня в Полтаві обіцяють запустити єдине підприємство, яке готуватиме обіди для всіх школярів громади.

Комунальне підприємство «Добробут Полтавської громади» буде готувати гарячі обіди та випічку для учнів 39 шкіл Полтави і 10 сільських закладів, які приєдналися після реорганізації – така обіцянка місцевої влади.

Зараз харчуванням школярів Полтави займаються приватні підприємці. Вони надають для шкіл готові гарячі обіди і випічку. Люди, які нині працюють у харчоблоках шкіл – це робітники приватних фірм. Підприємці користуються кухнями закладів.

За харчування дітей 1-4 класів та пільговиків 5-12 класів від січня цього року платять батьки. Це 100 грн на тиждень. Міська влада їм відшкодовує ці кошти на картки з запізненням на місяць. Мер Мамай пообіцяв усе з часом повернути.

Створення нового комунального підприємства дуже активно «просуває» міський голова Полтави Олександр Мамай. 

Що відомо?

Підприємство комунальне і вже з 1 вересня має забезпечувати їжею всі школи. Гарячі обіди готуватимуть на базі харчоблоків у школах. Там зараз застаріле обладнання, яке оновлять за 20 млн грн. За ці кошти мають закупити пароконвектомати, ємності для зберігання продуктів, посудомийні машини, холодильники, морозильні камери, тарілки, виделки, ножі та інший посуд та оснащення.

Всього на роботу мають узяти 182 працівників – це кухарі, сестри з дієтхарчування підсобники, водії, прибиральники. Місячний фонд зарплатні – 1,367 млн грн. Гроші виділили рішенням сесії міськради 19 березня.

Безкоштовні обіди готуватимуть для понад 15 тисяч дітей початкових класів і пільговиків у 5-11 класах.

Начальниця управління освіти і науки Полтавської міської ради Оксана Трибрат розповіла, чому в Полтаві вирішили створити одне підприємство. До речі, її пропонують на посаду директорки підприємства «Добробут Полтавської громади».

– До створення єдиного підприємства у першу чергу спонукало приєднання 10 сільських шкіл з територіальної громади. Там зараз гаряче харчування отримують лише учні 1-4 класів та пільгові категорії дітей 5-11-их. Решта учнів не мають змоги отримувати гаряче харчування. Школа не може надавати платні послуги з харчування, бо не є прибутковою організацією. З цієї ж причини школа не може займатися випічкою хлібобулочних виробів і утримувати буфет. Зараз учні 5-11 класів практично позбавлені права на гаряче харчування чи користування буфетною продукцією. Тому вони на перервах ідуть у найближчий магазин, купують чіпси і напої, – розповіла Оксана Трибрат. – Друге, що спонукало – це контроль за якістю харчування. Зараз ми не можемо повністю контролювати процес приготування страв, оскільки ми закуповуємо вже готову послугу з готової страви у приватних підприємців. Вони ж на наших площах і за рахунок наших енергоносіїв випікають велику кількість хлібобулочних та інших виробів, які продаються в шкільних буфетах. І, звичайно, кошти від них ідуть підприємству, а не в міський бюджет. Саме ці чинники спонукали шукати нову модель у підході харчування школярів. Такі підприємства вже на сьогодні працюють у Харкові, Дніпрі, Києві та Боярці. 

Оксана Трибрат
Оксана Трибрат
Фото:Facebook

Оксана Трибрат серед переваг назвала можливість контролювати якість страв. 

– При організації продажу буфетної продукції кошти залишаються в комунальному підприємстві. За рахунок заробленого буде можливість оновлювати матеріально-технічну базу їдалень. Створюється можливість організації харчування за таким же принципом дітей у пришкільних таборах і таборах відпочинку. Цей механізм значно полегшить роботу і адміністрації шкіл, оскільки з 1 квітня вони переходять на самостійне ведення бухгалтерського обліку, – зауважила Трибрат.

– Я думаю, що все тут зрозуміло. Наша електроенергія, наше обладнання. Випікають булочки, торгують цими булочками і ніяких питань. Заробляють кошти директор, бухгалтер, власник, – розповів Полтавський міський голова Олександр Мамай. – Управління освіти буде проводити тендерний комітет, виграватиме наше комунальне підприємство. Кошти, які будуть виділятися на харчування дітей, ітимуть у наше комунальне підприємство. Всі працівники, які зараз найняті у приватних фірмах і в кожній школі, звільняться і будуть працювати в нашому комунальному підприємстві. Це не прокладка, це те комунальне підприємство, яке буде виготовляти, харчувати і отримувати кошти. Що незрозумілого?

Олександр Мамай біля мікрофона
Олександр Мамай біля мікрофона

Депутат міськради Сергій Іващенко вважає, що у вересні в батьків полтавських школярів виникнуть проблеми.

– Я почитав види діяльності цього підприємства і дуже здивувався. Статут вони просто звідкись списали, – розповів «Останньому Бастіону» Сергій Іващенко. – Там у них прописано все, починаючи від приготування обідів учням до організації процесу харчування ув’язнених у місцях позбавлення волі. До шкіл це має віддалене відношення. Під час комісії перед сесією нам сказали, що спочатку працюватиме три штатні одиниці – директор, заступник і бухгалтер, яким потрібно 800 тисяч гривень зарплатні на рік. Для чого це? Нічого не пояснили. Я, як депутат, хотів для себе зрозуміти, що це за посади і чим займатимуться люди? Я бачу, що це для того роблять, щоб посадити трьох людей, які будуть проводити тендери для шкіл. Це звичайна прокладка, щоб легше було отримувати відкати. Потім нам почали розповідати, що в штат візьмуть 182 людей. А чому нічого не прораховано? Депутати проголосували, не задумуючись, бо хтось це робить задля посад, а хтось – у інших корисних для них цілях. Мер весь час каже, що в бюджеті нема грошей, але 20 мільйонів для нового обладнання знайшли. Ідея, може й гарна – підприємство, яке буде займатися харчуванням діток. Та для його створення потрібно багато часу. Все може скінчитися тим, що створять механізм, за яким влада міста буде отримувати відкати. Харчування дітей у школах у вересні може стати проблемою батьків, бо платити за це доведеться їм. 

Сергій Іващенко (третій праворуч стоїть на сходинках перед протестувальниками)
Сергій Іващенко (третій праворуч стоїть на сходинках перед протестувальниками)

– До вересня підприємство не запустять, бо потрібно створювати нові майданчики з обладнанням, на які потрібно оформлювати дозволи. Я весь рік займалась цим питанням у сфері медицини і знаю, що на подібні речі потрібно більше часу, – вважає депутатка Вікторія Лоза. – Сесія викликала огиду своїм цинізмом.  Продавити «потрібні», але непрофесійні рішення, ігноруючи інтереси людей – саме цим займається владна коаліція. Ми підтримуємо хорошу ідею створення КП «Добробут Полтавської громади». Справді, харчувати полтавських школярів потрібно на найвищому рівні. Але реалізація ідеї відверто «підкачала» – відсутня концепція роботи, невідомо, з чого її починати, які потужності, кого харчувати. Головне ж, щоб депутати погодили виділення 800 тисяч гривень на трійку керівників  – директора, заступника й бухгалтера.  Адже саме це найголовніше, так? Що це за підходи? Що це за непрофесійність?

Вікторія Лоза
Вікторія Лоза

Тема харчування школярів Полтавської громади – актуальне питання для всіх її жителів. «Останній Бастіон» буде активно цікавитися розвитком подій і розробкою поки що неіснуючої стратегії цього підприємства. Зараз учні на канікулах, після яких можуть перейти на дистанційне навчання. В управління освіти, в керівників новоствореної установи, в мера міста Олександра Мамая є багато часу на те, щоб провести ревізію існуючого обладнання, закупити нове оснащення, взяти людей на роботу, отримати необхідні дозволи, провести закупівлі тощо.

Роботи багато, вона цікава і відповідальна. Будемо спостерігати, як влада втілить у життя свої обіцянки.

Читайте також:
Полтава
З цією метою замість люстри на поштамті вони прилаштують ракету.
08 листопада, 13:02
Позиція
Відтепер пацієнтів лікарня приймає у Березовому сквері.
02 листопада, 20:26
Полтава
Мало того, ще й влаштовують стихійні сміттєзвалища.
11 жовтня, 18:05
Полтава
У Полтаві помер чоловік, який підпалив себе в приміщенні обладміністрації
02 жовтня, 09:00
Позиція
Ямщики влаштували собі чергове сміттєзвалище під стінами музичного училища.
29 вересня, 13:00
Полтава
Перекривши в годину пік одну з найважливіших магістралей міста.
23 вересня, 18:20