Христос і Будда: як пояснити надзвичайну схожість?
Буддизм і християнство виникли незалежно один від одного, їх розділяють майже 5000 кілометрів та понад 500 років.
Буддизм і християнство виникли незалежно один від одного, їх поділяють майже 5 000 кілометрів і понад 500 років (старший буддизм).
З погляду систем релігійних вірувань вони ще далекі один від одного. Багато буддистів, наприклад, не вірять у вищу істоту. Християнство ґрунтується на такій вірі. Будда старанно відкидав будь-які спроби назвати його божеством. Христос стверджував, що він єдиний із Богом. Будда навчав своїх послідовників знаходити середній шлях між полюсами протилежностей, такими як добро і зло. Христос закликав своїх учнів обирати добро та відкидати зло.
Але незважаючи на відмінності, існує дивовижна схожість у тому, як міфологія сформувала історії засновників цих двох світових релігій. Ми не можемо не поставити питання, чи не підганяли автори, які створювали історію їх походження під якийсь єдиний загальноприйнятий міфологічний шаблон? Основні тексти обох релігій були записані лише через десятиліття, а в деяких випадках і сторіччя після смерті засновника, що давало достатньо часу для впорядкування усних переказів у звичні та прийнятні рамки. Як ще можна пояснити таку надзвичайну схожість?
Обидва покинули дім і зіткнулися зі злом
Подумайте про таке:
І Сіддхартха Гаутама, що став Буддою, і Ісус з Назарету, який став Христом, як кажуть, покинули свої будинки у розквіті сил, шукаючи істини, що існують поза інтересами більшості людей. Зрештою, обидва були приведені в пустелю, де на самоті зіткнулися з дияволом та його традиційними трьома спокусами.
Сіддхартха сидів під деревом Бо, де перед ним з'явився Мара, древній індуїстський бог і диявол.
Ісус у пустелі зіткнувся з Сатаною, повсталим ангелом, раніше відомим як Люцифер.
Вважається, що обох спокушали жагою плоті, духу та мирської гордині. Обидва вийшли з цих випробувань з новим навчанням і одразу проголосили свої відкриття.
Обидва поширювали вчення
Насамперед Будда виголосив знамениту промову в Оленячому парку. У ній він виклав вчення, яке мало стати основою буддизму: Чотири шляхетні істини.
Ісус проповідував те, що стало відомо як Нагірна проповідь, де він виклав у “Блаженствах” модель християнського життя. В обох проповідях докладно та систематично описувалося, як послідовники мали виконувати заповіді засновників.
Обидва були зраджені
Потім обидва обрали групу з дванадцяти учнів, один із яких згодом став зрадником. Хоча Будда дожив до глибокої старості, обидва вони зрештою загинули від рук іншої людини, яку кожен з них пробачив перед смертю.
Навіть останні слова Будди перегукуються із зверненнями християнства.
Будда сказав: "Будьте світочами для себе". Ісус сказав майже те саме: “Ви – світло світові”.
Будда оголосив, що вся матерія в цьому світі минуща. Ісус сказав: “Небо і земля минають, але слова Мої не минуть”.
Останні слова Будди звучали так: "Ретельно працюйте над своїм порятунком".
Апостол Павло, говорячи від імені Ісуса, сказав: “Зі страхом і трепетом робіть своє спасіння”.
Обидва засновники мали священство та символічні пози
Традиції, які наказали ці двоє чоловіків, однаково цікаві. Обидва вони розробили систему священства, повну правил і розпоряджень для чоловіків, які піднімалися на керівні посади.
Незабаром буддизм розділився на дві різні фракції. Найстаріша, тхеравада, почитала живого Будду зі статуями, які традиційно відлили в одній із трьох різних поз. Добре відома поза лотоса, або сидяча поза, є засновником у його просвітленні, позі медитації. Стояча поза представляє Будду-вчителя. Поза лежачи зображує Будду, що входить у нірвану.
Ця традиція паралельна традиції християнської церкви, яка веде свій родовід від засновника, Ісуса. Його теж часто зображують у трьох традиційних позах:
Іноді він молиться, або на самоті в пустелі, або в горах. Іноді на художніх зображеннях він вивчає народ. В інших випадках він підноситься на небо.
Таким чином, і тхеравада, і християнська церква роблять великий художній акцент на приватному духовному житті своїх засновників, їхньому публічному вченні та кінцевій подорожі до Нірвани або на небеса.
Обидві системи вірувань розпалися
Але так само, як християнство розпалося на різні течії, що відрізнялися один від одного в питаннях традиції та теології, буддизм Махаяни відколовся від Тхеравади і утворив нові відгалуження, серед яких тантричний буддизм, дзен, Чиста земля та Нічирен. У когось з'являлося нове розуміння, новий спосіб жити за вірою, та інші йшли за ним.
Більше схожого, ніж різного
До цього дня і буддизм, і християнство мають безліч послідовників, кожен з яких з великою запопадливістю втілює в життя постулати своїх засновників, часто проголошуючи свою особливу інтерпретацію якщо не єдиним шляхом, то точно кращою і найбільш правильною традицією.
Однак, враховуючи схожість історій походження цих двох світових релігій, виникає питання, чи не приховується за цим прихована міфологія – якась загальна центральна міфологія, яка сформувала буддизм і християнство у великі сили, якими вони є сьогодні?