Ідеальне шахрайство та економічний злочин
Інфляція в Україні за час війни «з’їла» понад $30 млрд купівельної спроможності державного бюджету. Куди поділися гроші ?
За оцінкою Європейської рахункової палати (European Court of Auditors), висока інфляція завдала значної шкоди Європейському Союзу. До кінця 2025 року через інфляцію бюджет ЄС втратить приблизно 13% своєї купівельної спроможності або близько 33–35 млрд євро.
У період з 2013 до 2020 року середньорічна інфляція в ЄС була нижчою за 2%. У 2022 році вона становила 9,2%, а у 2023 – 6,4%. За прогнозами Єврокомісії, у 2024 році інфляція становитиме 2,7%, а у 2025 – 2,1%.
Застосуємо аналогічну оцінку втрат купівельної спроможності бюджетних ресурсів України у 2021–2024 роках.
Середньорічна інфляція в Україні у цей період становила 12,9%. Для порівняння, у ЄС за цей час вона склала 5,3%. Отже, можна припустити, що втрати купівельної спроможності коштів українського бюджету за цей період становлять близько $34–36 млрд в еквіваленті.
Ці гроші нікуди не зникли. Вони опинилися у кишенях тих, хто найближче до друкарського верстата, хто вміє керувати валютними та інфляційними ризиками. Таких людей в Україні не більше 3%.
Якщо ж підрахувати втрати всіх українських домогосподарств від інфляції, то сума буде в рази більшою, ніж втрати державного бюджету.
Інфляція – це ідеальний економічний злочин. Вона не має кольору, смаку чи запаху. Для того, щоб спорожнити кишені, не потрібна згода чи підпис жертви. Потрібне лише економічне невігластво, сліпа віра у Державу та її монополію на гроші, а також популістичний Уряд, для якого робота «для галочки», заради піару чи відкатів важливіша за добробут людей та розвиток країни.