Імідж путіна в критичному стані, – CNN
Спроби покращити імідж на саміті ШОС не принесли кремлівському бункерному щуру очікуваних результатів.
Цього тижня кремлівський бункерний щур-терорист владімір путін зробив усе можливе, щоб довести, що він твердо контролює свою державу, але протягом 24 годин після його виступу у вівторок перед лідерами Китаю, Індії та інших членів Шанхайської організації співробітництва (ШОС) реальність говорила про інше.
Про це пише CNN.
Спочатку з'явилася новина про те, що на околицях Москви збили кілька безпілотників, далі - про вимушене тимчасове закриття аеропорту.
Потім стало відомо, що ватажок найманців "Вагнера" євгєній прігожин - колишній друг путіна, який менш як два тижні тому очолив драматичне повстання і, як передбачалося, вирушив у вигнання - повернувся до росії.
Самопроголошений білоруський диктатор Аляксандр Лукашенко підтвердив повідомлення російських ЗМІ, заявивши, що прігожин залишив Білорусь, де він мав перебувати за умовами угоди з путіним, яка тепер, схоже, у підвішеному стані.
путін потребує відновлення іміджу людини, яка повністю володіє своєю країною, перед аудиторією всередині країни та за кордоном. Зустріч ШОС мала активізувати ці зусилля перед обома аудиторіями, але її результати у поєднанні з останніми заголовками новин та подіями на місцях виривають килим із рук людини, яка звикла на ньому хизуватися.
ШОС, блок під керівництвом Китаю, створений як противага групам під керівництвом США, здавався ідеальним форумом для першого міжнародного виступу путіна після заколоту прігожина.
Оскільки його неспровоковане вторгнення в Україну викликало економічні санкції та глобальну ізоляцію, для путіна стало життєво важливим переконати голову КНР Сі Цзіньпіна, прем'єр-міністра Індії Нарендру Моді та інших членів ШОС - включно з її новим членом, Іраном - у тому, що він як і раніше визначає майбутнє росії.
Закупівлі російської нафти Китаєм і меншою мірою Індією фінансували дорогу спробу військової експансії росії в Україні.
Іран надав безпілотники, а Індія, великий покупець російської зброї, своєю амбівалентною позицією тонко підриває наратив Заходу щодо країн, що розвиваються, утримуючись від визнання того, що Путін намагався захопити Україну, від чого тхне імперіалізмом.
Виступаючи на саміті, кремлівське бункерне чмо спробувало посилити послання, з яким він звернувся до російського народу, стверджуючи, що всі росіяни його підтримали.
"Солідарність, - сказав він, - була ясно продемонстрована російськими політичними колами та всім суспільством, яке виступило єдиним фронтом проти спроби збройного повстання".
Реальність, однак, була зовсім іншою. прігожин стверджував, що його люди не зустріли жодного опору, коли вони захопили Ростов, взяли там військовий штаб, а потім майже без опору пройшли маршем до 125 миль від Москви. росіяни залишилися вдома. Дехто жартував, що купив попкорн, щоб подивитися, як розгортається криза.
Не тільки використання "альтернативних фактів" підірвало зусилля путіна використати саміт ШОС як місце для відновлення свого статусу російського царя в найближчому майбутньому. Хоча цей захід був зустріччю високого рівня, він втратив значну частину свого дипломатичного потенціалу, коли сторона, що приймає, Індія, вирішила провести його віртуально, замість привезти лідерів у Нью-Делі.
Якби путін зміг особисто викласти свою позицію, він би детально поговорив із Моді, Сі, президентом Ірану Ібрагімом Раїсі та іншими.
Особиста зустріч також дозволила б отримати зображення, які перетворюють міжнародну дипломатію на внутрішню владу. Замість зображень путіна, що піднімає келих поруч з іншими світовими лідерами, потискає руки іншим сильним світу цього, аудиторія, яка змогла виявити інтерес до цієї події, побачила звичні, нецікаві прямокутники відеодзвінка.
Не те щоб путін був готовий до поїздки. Як навчали правителі протягом усієї історії, сприятливим часом для перевороту є той, коли лідер перебуває у від'їзді.
Насправді після повстання прігожина путін повторив традиційну гру силовиків з купівлі лояльності. Він швидко підвищив зарплати і забезпечив зброєю різні сили безпеки, які його оточують. Він навіть зробив вкрай рідкісний крок - зайшов у натовп в Дагестані, щоб зустрітися з (імовірно відібраними) прихильниками.
Водночас він продовжує огортати себе особистим захисним щитом.
Карикатурно довгі конференц-столи, які він використовував, щоб тримати Covid-19 подалі, не такі помітні, але, за повідомленнями, він все ще вимагає кілька днів карантину, перш ніж дозволити деяким з тих, хто зустрічається з ним, підійти до нього. І він має спеціальну службу, Центр біологічної безпеки, яка стежить за тим, щоб його їжа не була отруєна, за словами перебіжчика з агентства, що відповідає за його безпеку.
Переконати гігантів Азії в тому, що він залишається могутнім лідером могутньої країни, також дуже важливо. І цей проєкт буксує.
Одразу після саміту - цікавий момент - витік із Китаю підтвердив, що Сі під час візиту до Москви в березні особисто сказав путіну не застосовувати ядерну зброю в Україні.
Прессекретар Кремля дмітрій пєсков сказав, що не може підтвердити цю деталь, і назвав усі інші повідомлення про візит Сі до Москви "вигадкою".
Ця новина з'явилася в той час, коли росія та Україна звинувачують один одного в планах завдати удару Запорізькій атомній електростанції, яка нині зайнята російськими військами. Важко уявити, щоб Україна навмисно розповсюджувала радіацію на території, за повернення якої вона бореться. Водночас росія має досвід звинувачення інших в інцидентах, які вона сама створює.
Дипломатичні зусилля росії в Азії також стикаються з тиском США, які одночасно розпочали власну кампанію. Індійського лідера Моді запросили до Вашингтона на державну вечерю та виступити з промовою перед Конгресом.
США намагаються стримати погіршення відносин з Китаєм. Держсекретар Ентоні Блінкен відвідав Пекін минулого місяця. Цього тижня там перебуває міністр фінансів Джанет Єллен.
Перед путіним зараз стоїть потрійне завдання: повернути мантію непереможності в росії, відновити цей імідж за кордоном та виграти свою катастрофічну війну в Україні.
Жодне із цих завдань не існувало до лютого 2022 року. Вони є проблемами, які він створив сам. Питання про те, як довго путін зможе залишатися при владі, актуальне як ніколи раніше.