iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України

09.09.2020, 11:03
iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України

Історія про імпотентність правоохоронних органів на прикладі найгучнішого корупційного скандалу Полтавщини

12 березня 2019 року Президент України Петро Порошенко ініціював звільнення Валерія Головка з посади голови Полтавської ОДА у зв’язку з підозрами щодо участі чиновника у корупційних схемах, які, ймовірно, завдали значних збитків Державному бюджету України.

Національне антикорупційне бюро відкрило низку кримінальних проваджень за підозрами у вчиненні особливо тяжких злочинів Валерієм Головком, його першим заступником, а також їхніми чиновними соратниками.

15 березня 2019 року п'ятий Президент України Петро Порошенко звільнив з посади тодішнього голову ОДА Валерія Головка.

Розберемося в причинах звільнення Валерія Головка та кримінальних справах відкритих щодо нього.

Детективи Національного антикорупційного бюро з'ясували, що керівники Полтавської облдержадміністрації вимагали від підприємців мільйонні “відкати” та хабарі у вигляді сотень тисяч доларів, елітних машин та коштовних гаджетів.

Про це йдеться в ухвалі Солом'янського райсуду Києва про надання НАБУ дозволу на проведення обшуків у топ-посадовців Полтавської ОДА.

Як зазначається в судовому рішенні, слідчі НАБУ встановили, що голова ОДА Валерій Головко, його перший заступник Андрій Пісоцький та директор департаменту будівництва і ЖКГ Полтавської ОДА Тимофій Голбан створили злочинну схему з вимагання хабарів від підприємців за забезпечення їхньої перемоги в державних закупівлях, які проводить обладміністрація.

За даними слідства, у серпні 2017 року представник консорціумів "АЛВІ РОД" та "Укрбуддор" на бізнес-форумі в Полтаві познайомився з Головком і Пісоцьким, після чого керівники ОДА взяли в підприємця 200 тисяч доларів хабаря за неперешкоджання веденню бізнесу на Полтавщині.

Окрім того, губернатор отримав у представника хабар у вигляді оплати відпочинку чиновників ОДА в Іспанії. У жовтні сам Головко, його заступник Пісоцький і директор департаменту ОДА Іщенко здійснили цю подорож, яка вартувала 70 тисяч євро.

Як з'ясували детективи, також на вимогу Головка були придбані 12 мобільних телефонів iPhone 10 та комп'ютер MacBook Pro. 6 телефонів забрав голова ОДА, 6 телефонів і ноутбук – Пісоцький.

За даними НАБУ, наприкінці 2017 року Головко отримав від представника компаній на день народження ще один хабар: автомобіль Mercedes G 63 AMG 2017 року випуску. Автівка із тюнінгом обійшлася підприємцям у 320 тисяч євро.

Пізніше губернатор повідомив представнику, що з 1 січня 2018 року компанії можуть приступати до ремонтних робіт, прибирання снігу тощо в Полтавській області, та пообіцяв допомогти виграти тендер на вказані роботи.

Згідно з даними слідства, 17 січня 2018 року Головко взяв у представника компаній в борг 100 тисяч доларів, але повернув лише частину цих коштів.

Як повідомили в НАБУ, в середині квітня 2018-го голова ОДА відмовився заплатити фірмі "Укрбуддор" за виконані нею роботи, натомість запропонувавши представнику компаній наступну схему з відкатом: консорціум "АЛВІ РОД" виставляє області рахунок на 80 мільйонів гривень, але отримує лише половину, решта йде до кишень Головка і його заступника Пісоцького. Реальна вартість робіт, зазначають в бюро, склала 38 мільйонів гривень.

За даними слідства, представник будівельників спочатку відмовився, оскільки вважав схему злочинною, але йому дали зрозуміти, що іншого варіанту отримати гроші немає.

27 лютого 2019 року, стало відомо, що Голова Полтавської обласної державної адміністрації Валерій Головко перебуває в лікарні, а не на робочому місці.

Про це журналістам Полтавського ТБ повідомив головний лікар Полтавської обласної лікарні імені Скліфосовського.

Валерія Головка госпіталізували 27 лютого. "Він звернувся в ургентному порядку та перебуває у відділенні інтервенційної радіології", - повідомив головлікар.

Це саме той головлікар лікарні імені Скліфосовського, у якого за нашою інформацією опинився один з телефонів iPhone 10, переданих Альбертом Уваровим Головку та Пісоцькому. Саме він буде наразі балотуватися в депутати від партії Слуга Народу на місцевих виборах, його як члена своєї команди під час відвідин Полтави 1 вересня представив Президент України Володимир Зеленський. 

Провадження відкрили за заявою громадянина Азербайджану Альберта Уварова – директора міжнародного консорціуму «Алві род». Останній у 2018 році мав утримувати дороги області.

Зі слів Альберта Уварова, у 2017 році до нього звернувся перший заступник голови Полтавської ОДА Андрій Пісоцький і запропонував подарувати на День народження голові ПОДА Валерію Головку автомобіль Гелендваген Brabus для виїзду на полювання. Пісоцький умовив Уварова придбати новенький автомобіль за власні кошти, з наступною компенсацією вартості учасниками оборудки. Однак після вручення Головку автомобіля Mercedes G 63 AMG 2017 року випуску, придбаного за 320 тисяч євро (разом із розмитненням та тюнінгом), учасники схеми по суті відмовились від своїх зобов’язань по сплаті. При цьому офіційно автомобіль був придбаний у водія Уварова за 50 тисяч доларів. 

  • Зі слів Уварова, Пісоцький якось попросив у нього 100 тисяч доларів, щоб згодом віддати. До цього бізнесмен вже кредитував першого заступника, тому погодився. Пісоцький повернув 50 тисяч, решту — досі винен.
  • Уваров, за його словами, привіз зі свого магазину в Дубаї три комплекти ювелірних виробів, кожен по 60 тисяч доларів. Все це подаровано Головку. Пісоцькому був подарований підсклянник із білого золота з діамантами. Син Пісоцького попросив сина Уварова подарувати 15 айфонів останньої моделі та комп’ютер для роботи з музикою (вартістю — приблизно 4-5 тисяч доларів). Пісоцький також попросив подарувати його коханці (але від свого імені) автомобіль BMW X5.
  • Уваров стверджує, що на прохання Головка навіть привозив йому із Риги 3-4 ящики шпротів. На ризькій квартирі Уварова відпочивав і Пісоцький з коханкою.
  • Уваров також стверджує, що Головко запропонував підписати липові акти за ремонти доріг на 80 млн грн (половину повинен був взяти Уваров).
  • Уваров розповів, що Головко, його коханка, та Пісоцький гостювали у нього в іспанській Малазі. Бізнесмен оплачував рахунки за придбані гостями речі у бутіках. Потім він допоміг гостям вивезти 4 стегна в’яленого м’яса, уникнувши запитань з боку іспанської митниці. Бізнесмен зізнався, що йому при цьому було дуже соромно.
  • Уваров розповів, що полтавські можновладці пообіцяли компанії Уварова «Алві Род» безпроблемні виграші тендерів на ремонтах доріг. Його познайомили із директором будівельного Департаменту Тимофієм Голбаном.
  • Восени 2017 року Уваров перерахував 200 тисяч доларів в неназваний юридичний клуб, щоб «не мати проблем». Насправді жодного клубу не існувало.
  • Знайомство з Головком було продовжене на віллі Уварова. Після наступного туру відпочинку вже в Україні перейшли до справ. Головко дав доручення Пісоцькому, а той  ̶ Голбану: так влаштувати тендери, щоб їх вигравала компанія Уварова. Всього було обіцяно підрядів на 1,2 млрд грн.
  • Суть схеми, запропонованої Уварову, полягала в наступному: замовники завищують вартість будівельних матеріалів, але занижують вартість робіт. Інші учасники на такі малі зарплати, прописані в договорі, не погоджувалися, тому заходила «своя» фірма. Після перемоги ця фірма істотно завищувала вартість будівельних матеріалів, а договірні ціни правоохоронні органи не перевіряли, дивилися тільки на якість робіт.
  • Компанія «Алві Род» протягом 3 місяців виконувала роботу, але контракту так і не отримала. У лютому Уваров заявив, що не хоче далі працювати без тендеру. Тоді його компанія нарешті виграла договір. За словами Уварова, Голбан почав вимагати собі 10% з виконаних робіт на загальну суму контракту у 97 млн грн. Це 10 млн грн. Голбан заявив, що якщо Уваров піде скаржитись на нього до СБУ, то там у Голбана друзі, тому скаржитися немає сенсу. Уваров вважає, що його «кинули» на загальну суму у 48 млн грн (з них 25 млн грн — субпідрядникам).
  • Також Уваров повідомив, що через сина Головка «дерибанили» кошти і на будівництві аеропорту «Полтава». Окрім цього, за його словами, керівництво області крало на усіх будівельних роботах.

Уваров мав особисту зустріч із головою НАБУ Артемом Ситником. Але справі заважала прокуратура. Уваров доповів про це тодішньому президенту Петру Порошенку. Після цього було вирішено звільнити з посад Головка та Пісоцького.

Як бачимо, корупційні схеми обласної влади, які очолював Валерій Головко, мали системний характер. У своїй корупційній діяльності учасники схем використовували різні методи, не гребуючи відвертим вимаганням “подарунків” учасникам злочинного угрупування.

До речі, про подарунки.

4 березня 2019 року Солом’янський райсуд Києва арештував частину майна, вилученого під час обшуків у Полтаві в рамках розслідування корупційної справи за участю керівництва облдержадміністрації. 4 та 5 березня судді Ірина Усатова та Вікторія Жовноватюк дали дозвіл на арешт автомобіля, комп’ютера, грошей, банківських карток та інших документів. Про це стало відомо з реєстру судових рішень.

Клопотання про арешт майна до суду було подано Національним антикорупційним бюро України. Повні тексти документів не опубліковані, тому деталі матеріалів поки невідомі. Клопотання детектива судді задовольнили частково.

Суд ухвалив: накласти арешт на майно, яке належить В'ячеславу Кременчуцькому:
    • автомобіль Mercedes-Benz AMG G 63;
    • свідоцтво про реєстрацію цього автомобіля;
    • ключ запалювання від цього автомобіля.

iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України_1

Цей гелендваген був лише зареєстрований на В'ячеслава Кременчуцького — члена команди Валерія Головка, близького до нього родинно, бізнес-партнера його сина, колишнього замдиректора телеканалу «Лтава». Детективи вважають, що автомобіль фактично належав голові Полтавської ОДА і був подарований до його дня народження Альбертом Уваровим. Перед врученням дарувальник нібито виконав тюнінг автомобіля, що підвищило загальну вартість до 10 млн грн.

Сам Кременчуцький заявляв, що придбав цей Mercedes-Benz самостійно і за меншу суму. На додаткові та уточнювальні запитання щодо цього відповіді він не надав.

Заяву Кременчуцького детективи НАБУ тоді сприйняли критично. Вони встановили, що за даними податкової, протягом 2013-2017 років В'ячеслав Кременчуцький отримав доходи на загальну суму 1,97 млн грн., проте, за даними auto.ria, середня ціна автомобіля марки Mercedes-Benz AMG G 63 2017 року випуску складає 4,7 млн грн. Тобто вона значно вища за дохід, отриманий Кременчуцьким за останні п´ять років.

Пояснити джерела своїх доходів відмовився і номінальний власник. У своїй заяві він ухильно вказав, що продавець автомобіля придбав його перед цим за 100840 євро (близько 2 млн грн). Втім, за словами В'ячеслава Кременчуцького, заплатив він менше, бо Mercedes-Benz був не до кінця розмитнений і ці витрати він домовився понести як частину плати за автомобіль. Кінцеву вартість він так і не назвав.

Окрім того, іншою ухвалою Солом’янського райсуду Києва в рамках даного кримінального провадження було накладено арешт на інше майно, вилучене 22 лютого:
    • 178,8 тисяч євро;
    • 5 банківських карток на одне ім’я;
    • моноблок Apple (iMac).

20 березня 2019 року ще один фігурант даної кримінальної справи Андрій Пісоцький складає із себе повноваження першого заступника голови ОДА. Пояснив свій вчинок тим, що не хоче спекуляцій навколо своєї посади, за яку не тримається.

На нашу думку, цинічний кримінал у діях полтавських очільників мав би стати показовою антикорупційною справою, яка могла б суттєво посприяти іміджеві антикорупційних органів та судової системи України, продемонструвати їхню реальну роботу. Проте, ситуація зі справою залишається й посьогодні доволі неоднозначною: за більше ніж півтора року вона не зрушила з місця, фігурантам не було оголошено підозри, до суду справу не передано.

Корупційну справу розслідувало НАБУ, а розглядали її районні суди Києва та Вищий антикорупційний суд. ВАКС видав десять ухвал по справі. Але всі вони стосувалися деталей: продовження арешту чи повернення арештованого під час обшуків майна. Так, остання ухвала суду по справі датована 24 січня 2020 року.

iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України_3

Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) вже двічі переводила справу з-під відомства НАБУ до Національної поліції.

Перший раз перевести справу до поліції вона спробувала влітку 2019 року. Відповідну постанову 21 червня виніс заступник керівника САП Володимир Кривенко. 

Однак, вже 7 жовтня 2019-го тодішній Генпрокурор України Руслан Рябошапка видав постанову, якою повернув справу знову до НАБУ.

Але на цьому поневіряння гучної кримінальної справи не закінчилося, цього року САП вдруге передала її поліції. Підставою стала правова перекваліфікація справи з ч. 4 ст. 368 (одержання неправомірної вигоди) на ч. 4 ст. 190 (шахрайство) 9 травня 2020 року.

Для не вельми обізнаних у юридичних перипетіях краян нагадуємо, що НАБУ підслідні топ-чиновники, зокрема — голови обласних адміністрацій. Детективи НАБУ розслідують злочини передбачені статтями: 191, 206-2, 209, 210, 211, 354 (стосовно працівників юридичних осіб публічного права), 364, 366-1, 368, 368-5, 369, 369-2, 410. Статті 190 в цьому списку немає, то ж шахрайство посадових осіб має розглядати поліція. 

Того ж 8 травня керівник САП Назар Холодницький доручив здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні управлінню Національної поліції України.

4 червня матеріали кримінального провадження були скеровані до поліції, яка й повинна здійснювати досудове розслідування. 

Кепкувати з того, що САП перекваліфікувала справу і знову передала її поліції, не варто. Все – по-дорослому. Адже тепер справу ймовірної корупції вже екс-голови Полтавської ОДА, члена команди «Народного фронту» Валерія Головка розслідуватиме відомство, яке підпорядковується одному з лідерів цієї партії Арсену Авакову.

Валерій Головко та Арсен Аваков
Валерій Головко та Арсен Аваков

Дивну (як на кого) толерантність до записних корупціонерів демонструють Національне антикорупційного бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура: цими двома розрекламованими непідкупними органами до цього часу фігурантам кримінального провадження по даній справі не оголошено жодної підозри!

Це поступово розвалює справу. Наприклад, 26 листопада Вищий антикорупційний суд скасував арешт на квартиру, будинок і Lexus, які належали іншому фігуранту цього кримінального провадження Андрію Пісоцькому. Арешти в рамках даного кримінального провадження знімалися й з інших речових доказів по справі, що надалі може привести до знищення доказів та унеможливлення притягнення до відповідальності винних осіб.

Та й сам Валерій Головко, подейкують, все частіше і упевненіше розповідає про те, що уникне кримінальної відповідальності, а справа щодо нього буде закрита.

Нам залишається тільки здогадуватися, чого коштує Валерію Анатолійовичу оця хамовита впевненість... Хамоном, шпротами та 12 iPhone тут явно не обійшлося. Чомусь спадає на думку прізвище однопартійця Валерія Головка, міністра усіх справ України пана Арсена, адже саме відомство Авакова зараз займається “розслідуванням” даного кримінального провадження.

За інформацією, яка наразі перевіряється в рамках журналістського розслідування, у часи каденції на посаді голови ОДА Валерію Головку щомісячно заносили близько 1 мільйона доларів від корупційних оборудок в Полтавській області. Ще раз: близько мільйона «зелені» щомісяця!

За такої «матеріально-технічної бази» домогтися розвалу кримінальної справи не потрібні якісь надзусилля. Безкарність чиновника сягла таких меж, що «бюджетний нувориш» насмілився поновитися на посаді! Через найсправедливіший, як відомо, український суд. 

Що вже зупинило місцеву Феміду, але сліпа пані поки що не наважується повернути зажерливу щуку до так славно обжитої нею полтавської корупційної річки. Та не факт, що Феміда довго протримається – за невігласів при владі і наскрізь прогнилій судовій системі Головко з відкритою корупційною справою в НАБУ ще поплює на нас з вікна кабінету на п´ятому поверсі.     

Інші фігуранти злочинної схеми

Після звільнення Головка та відставки Пісоцького на важучій «галерній посаді» залишався ще один фігурант скандалу — Тимофій Голбан. Тимофію Тимофійовичу вдавалося утриматися на плаву до жовтня 2019 року.

Слід зауважити, що часу він не гаяв: його декларація у фінансовому розрізі з кожним роком ставала все громіздкішою. Так, за 2018 рік Тимофій Тимофійович зміг стягтися на новеньке авто марки BMW та отримувати заробітну плату, яка зростала у геометричній прогресії. У 2017 році його чиновне завзяття було поціноване 313 682 гривнями, у 2018 році – вже 488 767 грн, а за неповний 2019 рік недобитий, ймовірно, корупціонер Голбан встиг отримати 508 428 грн заробітної плати.

Крім того, Тимофій Тимофійович та його дружина не цураються новацій і прославилися тим, що дуже вигідно вкладають кошти у криптовалюту. Цю інформацію колишній чиновник навіть хвалькувато подав у своїй декларації за 2017 рік. Заздріть чоловікові, адже сьогодні не кожен вловить таку щедру хвилю: закупився було у 2017 криптою на 311 943 гривні, а вже в лютому наступного року витрусив з-під крипто-курки «золоті яйця» на 8 600 097 грн.! Чого не віднімеш у сім’ї Голбанів, так аналітичних здібностей – напрочуд легко Голбани стали мільйонерами.

Останній Бастіон неодноразово звертав увагу на не дуже прозорі схеми вибору підрядників підконтрольним Голбану департаментом.

Зокрема, за часів урядування Тимофія Голбана надзвичайною успішністю у співпраці з Департаментом будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ Полтавської ОДА відзначилося ТОВ «Марк-Строй».     

Упродовж 2016-2020 років товариство уклало з Департаментом будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ Полтавської ОДА договорів на 519 мільйонів гривень! Що цікаво, навіть після перезавантаження полтавської ОДА, котру очолив Олег Синєгубов, підприємство продовжує справно отримувати підряди від департаменту (хоча, будемо об'єктивні, і в значно менших розмірах, ніж це було за керівництва Голбана).

Що ж дозволило підприємству досягти таких успіхів ?

За даними Антикорупційного моніторингу впродовж 2018-2019 років ТОВ «Марк-Строй» отримало від очолюваного Голбаном департаменту більше тридцяти замовлень. Вартість деяких із них перевищує сотню мільйонів гривень, вартість інших становить десятки мільйонів. 

А секрет виробничого успіху ТОВ «Марк-Строй» лежить на поверхні: засновником товариства, котре вергає багатомільйонними підрядами, є Володимир Швайковський – кум Тимофія Тимофійовича Голбана. Оскільки кумівство, як пріоритет державного управління нинішньої влади блазнів, міцніше за формальну мокру печатку скріплює підписи сторін бізнесових угод, у нас є всі підстави для сумнівів у доброчесності тендерів, які донедавна «схематозував» Тимофій Голбан.   

Слід зазначити, що ТОВ “Марк-Строй” неодноразово ставало фігурантом кримінальних проваджень у 2017-2018 роках. Проте, у більшості випадків це не стало перепоною для підприємливих кумів – підприємство продовжувало звично перемагати в закупівельних процедурах.

Та ба, співпраця між кумами – не єдиний “зашквар” департаменту Голбана. Чого лише вартує реконструкція Полтавського летовища, на якій кум розпиляв мільйони бюджетних гривень.

Ще однією фігуранткою корупційної справи є Інна Іщенко.

Відомою широким колам пані Іщенко стала завдяки НАБУ, яке у лютому 2019 року оприлюднило дані про її причетність до корупції. Тоді з матеріалів кримінального провадження стало відомо, що посадовиця відпочивала в Іспанії разом із Валерієм Головком і його заступником Андрієм Пісоцьким.

Відпочинок в Іспанії у жовтні 2018 року вартістю 70 тисяч євро, за даними з розслідування НАБУ, був одним із багатьох хабарів, отриманих полтавськими управителями.

2015 рік Інні Іщенко ще нічим не запам'ятався. Її «скромна» декларація викликала співчуття, як і злидні Юлії Тимошенко: 18 296 грн допомоги по безробіттю, 15 164 грн зарплатні, із нерухомості — кімната площею 13 кв. м., 26 соток землі у Шишацькому районі. І якби не будинок у Полтаві площею майже 290 м. кв. (ціною 540 390 грн, у праві власності — з травня 2014 року) та авто Hyundai Elantra 2012 р. за ціною 180 000 грн. з різним дріб’язком, то хоч сідай та плач.

Трохи полегшало у 2016 році: Іщенко задекларувала зарплату у 164 902 грн. і дохід від відчуження рухомого майна в 300 000 грн. Почало розвиднятися у 2017 році, коли Інна Сергіївна задекларувала вже більш ніж 341 000 грн заробітної плати і 300 000 гривень, які вона позичила невстановленим особам.

Поперло в 2018. Інна Іщенко декларує 579 214 грн. (до слова, її зарплата майже втричі більша, ніж була в екс-голови облдержадміністрації Валерія Головка). В користуванні пані з’являється автомобіль BMW Х3, власником якого є громадянка Ніна Анатоліївна Криворучко (можемо допустити, що ця панянка є родичкою Інни Іщенко). Крім того, сума коштів позичених невстановленим особам зростає до 500 000 гривень. Чималенька сума! Паралельно Інна Сергіївна позиціонує себе справжнім філантропом, позичивши за два останніх роки невстановленим особам більше половини заробленого. «Гулять так гулять», певно, з таким настроєм вона зняла ще й 50 000 гривень з кредитки в “ПриватБанку”.

У 2019 році Іщенко декларує експонентно зростаючу заробітну плату, яка склала вже 646 053 грн. Також Інна Сергіївна, перебиваючись звичним лихварством (позичила невстановленим особам 10 000 $ та 10 000 Євро), суттєво поліпшила ситуацію з активами «у панчосі»: заощадження у готівковій формі склали 100 000 гривень та 5 000 $.

Слідкуйте, панове, за руками: 8 січня 2020 року, перед звільненням, Інна Сергіївна подала декларацію, де вказала заробітну плату за останнім місцем роботи в розмірі 54 097 грн.

А вже у березні чиновниця подала форму змін до декларації, де задекларувала 134 221 грн заробітної плати (за час з моменту подання останньої декларації, себто через два місяці).

Ось ця задокументована прогресія у заробітках Інни Іщенко викликає відвертий подив! Бо чиновниця з Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА, виявляється, отримувала заробітну плату більшу, ніж у голови ОДА. Розслідувачам Останнього Бастіону залишається лише здогадуватися, за які такі заслуги отримувала захмарну винагороду Інна Сергіївна Іщенко.

Висловимо припущення, що саме чорна заздрість до неймовірно прогресуючих статків колеги з сусіднього департаменту спровокувала й Тимофія Голбана на неправедні діяння.

Інші аспекти невсипного бдіння чиновниці на посту залучальниці інвестицій були свого часу висвітлені групою депутатів обласної ради.

За час керування Інною Іщенко зник індустріальний парк в м. Кременчуці. Замість того, щоб не допустити знищення цього потенційно привабливого техно-майданчика в м. Кременчуці, допомогти місцевій владі із залученням інвесторів на обласному рівні, можливо, ініціювати виділення субвенції з обласного бюджету для його підтримки, проведення переговорів з міським головою В. Малецьким, депутатами кременчуцької міськради тощо, Іщенко фактично самоусунулась від проблеми. В результаті професійної безпорадності ліквідовано перспективний інвестиційний проєкт, який міг стати пілотним в масштабах не тільки Полтавської області, але й України. 4500 робочих місць так і не були створені.

Інший приклад. У 2017 році припинило існування сучасне підприємство з відгодівлі свиней в с. Білики Кобеляцького району. На жаль, Інна Іщенко нічого не зробила для того, щоб його зберегти. Щороку воно тільки до місцевого бюджету сплачувало податків понад 2,2 млн грн. Забезпечувало безкоштовною свининою всі соціальні та дитячі заклади с. Білики.

iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України_7

Так, на підприємстві були проблеми з відходами, із забезпеченням населення частини села водою. Керівництво підприємства готове було профінансувати витрати. Але керівники Департаменту економіки та області з невідомих широкому загалу причин не знайшли порозуміння з бізнесом, не запобігли фактичному руйнуванню потужного сучасного виробництва.

З осені 2017 року новітні корпуси свинокомплексу ТОВ «Сільські традиції» стоять порожніми і заростають травою. Скорочено 127 робочих місць. Альтернативні робочі місця не створені.

Сімейний підряд Іщенко-Криворучко в ОДА.

В резюме чиновниці ми не знайдемо слідів кумівства та протекції. 

Та пані Іщенко хвацько обходить ст. 27 Закону «Про запобігання корупції», влаштувавши на роботу в департамент, який вона очолює, свого зятя Романа Сергійовича Криворучка. Родич під прямим підпорядкуванням тещі очолив відділ ПЕК та з питань енергоефективності. При цьому Інна Іщенко робить красивий «хід конем» (чи зятем) – напрямок роботи «енергоефективність» передала до Департаменту капбудівництва ОДА. Як ми пам’ятаємо, ним кермує Тимофій Голбан — ще один фігурант вже згаданого кримінального провадження НАБУ щодо корупції керівництва Полтавської ОДА. 

Щоб «рокіровка» відбулася зовнішньо пристойно, Іщенко прибрала з назви відділу зятя слово «енергоефективність», Голбан такий відділ створив у своєму департаменті. Який непотизм?! Ви шо? То римські безсовісні папи роздавали прибуткові посади і землі родичам, а ми тут з Головком святіші Папи Римського.

Ще штришок. Напрямок роботи з «енергоефективністю» — один з найперспективніших у сфері залучення інвестицій – Інна Іщенко принесла в жертву неприкритому кумівству. Вона ліквідовує відділ у себе, а у переданому до відання Тимофія Голбана його очолює … рідна сестра Інни Іщенко — Ольга Криворучко. Зять (чоловік Ольги) у квітні 2019 року звільнився, сестра «на службі» прижилась.

А тут наприкінці 2018 року і «зорі зійшлися» настільки вдало, що в розпорядженні Інни Іщенко з’явився автомобіль BMW Х3, власником якого, нагадаємо, є Криворучко Ніна Анатоліївна. 

Від «кадрової політики» Інни Сергіївни із залученням до державної співслужби близьких родичів тхне зімбабвійськими традиціями. За три роки нею було звільнено 47 (!) підлеглих. Більшість неугодних цій панянці людей наразі успішно працюють в інших структурних підрозділах ОДА, облраді та Полтавському міськвиконкомі.

Цікава деталь: коли Іщенко звільняла людей, то саме коштом економії фонду заробітної плати підняла собі гарнюній зарплату до 50 тис. грн на місяць.

Підлеглі Іщенко скаржилися, що замість пояснень, як вона стала об’єктом кримінального провадження, як опинилась в Іспанії, вона продовжувала залякувати працівників, налаштовувати їх один проти одного, змушувати зводити наклепи, фактично зруйнувала роботу одного з ключових структурних підрозділів ОДА.

Зазначимо, що навіть після звільнення Інни Іщенко із займаної посади, відношення до своїх працівників в ОДА не змінилося, про що ми вже писали в одному зі своїх журналістських розслідувань.

Є за що зачепитися і в справі ще одного фігуранта корупційного скандалу Андрія Пісоцького. Після того як журналісти виявили зв’язки чиновника з Уваровим, він спішно почав обрубувати кримінальні кінці. Зокрема, квартиру, яка його пов’язувала з Уваровим, переоформив на свою матір, зробив неньці подарунок. Тут є й детективний елемент, бо Пісоцький придбав квартиру в цьому будинку ще у 2015-му році, за два роки до того, як нібито, за матеріалами справи, почав вимагати хабарі в Альберта Уварова. Навіщо було ховати «чисту» квартиру? Чи така вона чиста?

Крім того, свого часу Андрія Пісоцького та Валерія Головка називали покровителями Андрія Матковського в органах влади. Вони в робочий день у центрі міста вітали похід Матковського на вибори, разом з висуванцем від БПП відкривали логістичний центр приватної компанії.

На наш погляд, досвід співпраці Головка й Пісоцького з Андрієм Матковським, а про суми відкатів на користь останнього у Полтаві ходять легенди, суттєво посприяв підвищенню кваліфікації обласних керманичів у створенні корупційних схем.

Згадаймо й затримання у 2017 році начальника управління інфраструктури та туризму Олександра Колесникова. Тоді представник “Блоку Петра Порошенка” був спійманий працівниками правоохоронних органів «на гарячому» хабарі.
Очолюваний тоді цим паном структурний підрозділ безпосередньо підпорядковувався першому заступнику голови Полтавської ОДА, керівнику обласної організації БПП Андрію Пісоцькому, якого запідозрли у “кришуванні” корупційних схем, пов’язаних з пасажирськими перевезеннями, та відмиванням коштів, виділених на ремонти доріг.

Тоді перевірили використання коштів, виділених на фінансування ремонту доріг, якість виконаних робіт в області. Але прогнозованих результатів перевірка не принесла, і Пісоцький відбувся переляком.

Наразі усі учасники корупційного скандалу залишили займані посади, проте, до відповідальності вони так і не були притягнуті. Хоча по кожному з них можна було б відкривати окрему справу і розкручувати хабарників «по повній».

А повертаючись до основного фігуранта корупційного скандалу Валерія Головка, слід зазначити, що антикорупційні органи явно не допрацьовують. Тупо зачепившись за один факт корупції (і успішно проваливши розслідування), вони не помічають того, що знаходиться на поверхні.

Ось, наприклад, декларація Валерія Головка, оприлюднена вже після його звільнення. Активи Головка згідно з нею більше ніж удесятеро перевищують доходи декларанта та його родини, вказані в попередній декларації.

Шокують готівкові заощадження Валерія Головка:
    - третім особам Головко позичив 408 000 $;
    - готівкою Головко зберігає 250 000 $ та 8 400 000 гривень, а його дружина 500 000 гривень;
    - у банківських установах родина зберігає трохи більше 100 000 гривень.

Також Валерій Анатолійович та його дружина задекларували свою участь у трьох юридичних особах. 

Проте це далеко не весь список власності бізнес-імперії родини Валерія Головка. За даними аналітичної системи YouControl, “Групі родини Головко” належить понад 20 компаній. Серед пов’язаних осіб – Володимир Валерійович Головко (син), Володимир Анатолійович Головко (брат), Світлана Анатоліївна Головко (дружина), Віктор Петрович Легкіх (бізнес-партнер Валерія Головка).

iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України_9

Наприклад ГО “На Садовій”, засновником якої є Валерій Головко, володіє земельною ділянкою площею 400 м.кв. в місті Полтаві. Цікаво, що раніше ГО мала іншу назву – “Русский пар”, саме на цю назву ГО і було зареєстровано земельну ділянку у 2016 році.

iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України_11

Ще цікавіше, що поруч із цією земельною ділянкою розташована нерухомість ТОВ "БК Будальянс", яке належить бізнес-партнеру Валерія Головка Віктору Легкіх.

Не можна оминути увагою й двох підприємств, які перебувають у частковій власності сина Валерія Головка Володимира. 
Це ТОВ "АГРО ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД" (50 % власності) та ТОВ "АГРО ЕНЕРДЖІ" (100% власності). За ними зареєстровано 77 земельних ділянок в Хорольському, Шишацькому, Великобагачанському, Миргородському районах Полтавській області.

iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України_13

Кілька земельних ділянок, орендованих ТОВ "АГРО ЕНЕРДЖІ", на відміну від інших, перебували не в приватній власності, а у власності територіальних громад. Фактично дві територіальні громади у 2019 році передали в оренду сину Валерія Головка понад 200 гектарів землі сільськогосподарського призначення. Що, і так можна?!

iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України_15
iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України_17

Маємо намір дослідити історію з передачею цих земельних ділянок в оренду Головку-молодшому, адже як показує практика, саме за таких обставин сільські ради “відшивають” своїх мешканців, які просять виділити їм земельні наділи. Відмову ділки мотивують «відсутністю земель відповідного цільового призначення».

Група родини Головко освоює й нові терени – невдовзі ми почуємо про стрімкий підйом ТОВ “Полтавські енергетичні транзити”, зареєстрованого у 2015 році Володимиром Валерійовичем Головком, Світланою Радєвою та вже відомим нам В’ячеславом Кременчуцьким. Торгівля та розподілення електроенергії з відкриттям вільного ринку електроенергії в Україні може стати ваговим доважком до бізнес-імперії родини Валерія Головка.

iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України_19
iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України_21

Упевнюємося, що правоохоронні органи продовжують вперто оминати Валерія Анатолійовича та не мають жодних претензій ні до статків колишнього очільника Полтавської ОДА, ні до його корупційних схем: то ж і корупційна справа, яка прогриміла на всю країну і про яку розповідали усі загальнонаціональні ЗМІ, нічим не завершилася.

Авжеж, не буде перебільшенням констатувати повну імпотентність антикорупційних органів України. Ні НАБУ Ситника, ні САП Холодницького, ні Вищий антикорупційний суд Танисевич (судді якого вважають себе вищими і кращими за інших) не можуть боротися з корупцією в країні. Єдине, на що вони спроможні — освоєння бюджетних коштів та гучні заяви.

Жоден антикорупційний орган України не довів до кінця жодної справи! Поза увагою судової системи залишаються навіть чиновники середньої руки, що вже говорити про топ-рівень, справи якого відверто і цинічно саботуються та розвалюються на наших з вами очах.

І навіть звіти НАБУ та САП, в яких пафосно розповідається про поповнення бюджету держави на 1,5 мільярди гривень за півроку, є фікцією. Ці знахабнілі «стражі справедливості» мають нас за баранів. Адже за легендарними вихваляннями про безсонні ночі на посту розслідування всього-на-всього 400 кримінальних проваджень! Підозр було винесено лише 125! До суду за пів року направили лише 33 справи. 

Про діяльність ВАС взагалі краще промовчати... За рік роботи, суд спромігся винести аж 16 вироків. 

iPhone, Хамон та імпотентність правоохоронних структур України_23

ШІСТНАДЦЯТЬ ВИРОКІВ ЗА РІК РОБОТИ!!! Про якість цих вироків краще не говорити взагалі, адже у більшості випадків все закінчувалося або штрафом в 51 тисячу гривень, або укладенням угоди з обвинуваченням та отриманням умовного покарання! Реальне покарання було призначено менше ніж у половині розглянутих справ.

Вирахувати коефіцієнт корисної дії української біди під назвою «антикорупційні органи України» ми навіть не пробували, бо він точно піде в мінус – проїдають дармоїди незрівнянно більше.

Ми розуміємо, Ситник і Холодницький зараз виконують завдання влади та налаштовані на політичні переслідування основних опонентів влади, проте не слід забувати і про виконання своїх основних функцій котрі полягають у попередженні, виявленні, припиненні та розкритті корупційних злочинів.

Якщо держава не спроможна створити дієві антикорупційні органи, котрі зможуть забезпечити швидке, повне та неупереджене розслідування корупційних злочинів, то громадяни України можуть самі створити дієву антикорупційну організацію котра зможе викорінити корупцію з українських реалій.

Автор : Геннадій Сікалов
вибір редакції
Читайте також:
Кримінал
У березні 2022 року, посадовець придбав п'ять апартаментів у курортних містах Сакартвело — Батумі та Бакуріані.
12 грудня, 11:49
Політика
Експерт сумнівається, що голова АРМА Олена Дума не знала про дії своїх підлеглих.
12 грудня, 10:11
Кримінал
Суд конфіскував Mercedes, вартістю майже 5,7 мільйона гривень, яким користувався посадовець міграційної служби.
11 грудня, 18:33
Кримінал
Рахунок Олександр Крупа використовував для отримання зарплати. Приблизно 900 тис. грн з 2022 по 2024 роки.
11 грудня, 17:17
Кримінал
Поліція проводить слідчі дії у справі про зловживання посадових осіб із міжнародними пасажирськими перевезеннями.
11 грудня, 10:07