Історія однієї фотографії. Як черевики зі смітника принесли олімпійське золото

ІСТОРІЯ
01 липня, 11:35
Історія однієї фотографії. Як черевики зі смітника принесли олімпійське золото

Це Джим Торп, перший корінний американець, який виграв золоту олімпійську медаль для своєї країни.

Нащадок індіанців легкоатлет Джим Торп здобув дві золоті нагороди на Іграх 1912 року у Стокгольмі.

Уа-То-Хак (Світлий шлях) народився в індіанській резервації. Там прожив до дев'яти років, а потім його батьки віддали вчитися до інтернату. І записали вже під звичнішим ім'ям – Джакобус Торп (скорочено Джим Торп).

Історія однієї фотографії. Як черевики зі смітника принесли олімпійське золото_1

Джим захопився спортом у школі та з легкістю грав у американський футбол, бейсбол, баскетбол. Брав участь у змаганнях з боксу, тенісу та стрільби з лука. Але найкраще у нього виходили легкоатлетичні дисципліни.

На Олімпіаді 1912 року у Стокгольмі Джим Торп виграв дві золоті медалі – у п'ятиборстві та десятиборстві.

Перед одним зі стартів у Торпа вкрали спортивні черевики. За легендою, спортсмен шукав собі взуття ледь не на сміттєзвалищі. Знайшов – але різного розміру. І Джимові довелося надіти додаткові шкарпетки на одну з ніг, оскільки один черевик був надто великий.

Фото, де Торп у різному взутті, мабуть, найвідоміше з тієї Олімпіади.

Історія однієї фотографії. Як черевики зі смітника принесли олімпійське золото_3
На жаль, за рік Джима позбавили олімпійських нагород. Виявилося, що він грав у бейсбол і отримував за матч по два долари.

На той час в Олімпійських іграх дозволяли брати участь лише аматорам. Що й стало приводом відібрати у Торпа медалі.

Президент МОК у 1952-1972 роках Евері Брендедж, який категорично був проти відновленню прав Торпа (мотивуючи це тим, що «незнання не звільняє від відповідальності»), виступав за США на тих самих олімпійських змаганнях 1912 року, які виграв Торп.

1983 року Джим Торп був офіційно відновлений у правах олімпійського чемпіона.

Оскільки на той момент офіційного дозволу на виступ професіоналів у Іграх все ще не існувало, формальною підставою для виправдання легкоатлета був той факт, що дискваліфікація відбулася більш ніж через пів року після змагань, тоді як правила 1912 давали на винесення подібних рішень не більше 30 днів.

Тільки через 70 років його медалі були повернуті сім'ї. Правда, родина спортсмена отримала не ті справжні медалі, а позолочені репліки.

До того моменту сам Джим Торп не дожив. Він помер 1953 року від наслідків серцевих нападів. Йому було 64 роки.

Проте вже в 2022 році МОК вирішив, що Джим Торп має бути визнаний єдиним чемпіоном тієї Олімпіади в цих двох дисциплінах.

Рішення було ухвалено після згоди Олімпійського комітету Швеції, а також родичів Вісландера. Вони підтвердили, що швед сам був не згоден із тим, що його суперника позбавили титулу, й не визнавав себе чемпіоном. Такої ж позиції, за словами Олімпійського комітету Норвегії, дотримувався Б'є.

Таким чином Вісландер і Б'є стали срібними призерами Ігор. Натомість МОК дозволив решті призерів зберегти свої медалі. Тобто по "сріблу" залишилося в американця Джеймса Донаг'ю й шведа Чарльза Люмберга, а "бронзи" – в канадця Френка Люкмена й шведа Єсти Гольмара.

Відповідні зміни ухвалила й Міжнародна федерація легкої атлетики (Worl Athletics).

вибір редакції
Читайте також:
Історія
Він брав участь у бойових і миротворчих операціях США, потім працював на чільних штабних посадах, в тому числі і в НАТО.
29 листопада, 16:15
Історія
29 листопада 1965 року у місті Донецьк народився Олег Мужчиль, відомий як друг «Лісник». Він — убитий владою незламний герой війни.
29 листопада, 09:33
Історія
Він би прожив відносно спокійне емігрантське життя професора та винахідника, якби не Друга світова війна. Вона все змінила...
20 листопада, 09:36
Історія
Він був один з перших, хто детально вивчив всю історію запорозького козацтва та історію дніпрових порогів.
06 листопада, 11:24
Опінії
Ідейні спадкоємці Котляревського, Срезневського та Шевченка доклалися до епохальних змін. Україна завдячує за націоналізацію Святого Письма.
04 листопада, 20:34
Війна
Другий рік поспіль 1 листопада 1-й Окремий штурмовий батальйон зустрічає без свого командира-засновника. Дмитрові виповнилося б 29 років.
01 листопада, 13:41