Кабмін хоче позбавити Зеленського права призначати директора НАБУ

01.12.2020, 13:06
Кабмін хоче позбавити Зеленського права призначати директора НАБУ
Фото: Останній Бастіон

Автором проєкту є міністр юстиції України Денис Малюська.

В Україні триває боротьба навколо ситуації з національним антикорупційним бюро (НАБУ).

Кабінет міністрів України вніс до парламенту законопроєкт №4437 «Про внесення змін до Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України».

Автором є міністр юстиції України Денис Малюська та його команда, які пишуть, що проєкт спрямований на усунення суперечностей між Конституцією України та Законом України «Про Національне антикорупційне бюро України», а також на забезпечення гарантій незалежності Національного бюро та стабільності його функціонування.

Обставини

У пояснювальній записці нагадується, що 28 серпня 2020 року Конституційний Суд України (КСУ) рішенням № 9-р визнав неконституційним Указ Президента України № 218/2015 «Про призначення А. Ситника Директором Національного антикорупційного бюро України».

Далі автори пишуть, що у наведеному рішенні КСУ відзначив необхідність врахування потреби в дотриманні балансу суспільно значущих інтересів, зокрема прав учасників правовідносин та належного функціонування НАБУ.

Рішенням від 16 вересня 2020 року № 11-р/2020 КСУ визнав окремі положення Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» такими, що не відповідають Основному Закону України, та зобов’язав Верховну Раду невідкладно привести положення законодавства України у відповідність до цього Рішення.

Зокрема, неконституційними визнано положення Закону, якими Президент України наділявся повноваженнями, що не передбачені Основним Законом, зокрема в частині створення НАБУ та призначення на посаду Директора тощо.

Неконституційні положення Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» втратять чинність через три місяці з дня ухвалення КСУ зазначеного Рішення, тобто з 17 грудня 2020 року.

Що пропонують чиновники?

Проєктом закону пропонується внести зміни до статей 1 і 6 Закону України «Національне антикорупційне бюро України», якими:

1) визначити, що НАБУ утворюється і здійснює свою діяльність відповідно до вимог Закону;

2) встановити повноваження Верховної Ради України приймати рішення про звільнення Директора Національного бюро;

3) визначається, що особа, призначена на посаду Директора Національного бюро, продовжує виконувати свої повноваження до моменту призначення Директора НАБУ в порядку, визначеному Законом України «Про Національне антикорупційне бюро України», але не пізніше спливу строку його повноважень.

Таким чином із закону вилучаються норми, які дозволяють президенту призначити директора НАБУ.

Експерти не мають згоди, чи це свідоме намагання позбавити впливу президента, чи намагання врятувати голову НАБУ Артема Ситника, якого вважають ставлеником заходу і з яким активно воюють різні групи впливу.

Автор : Микола Шевчук
Читайте також:
Полтава
Чому батьки на Полтавщині вимушені сплачувати своїм дітям кошти з відсотками?
31.08.2021, 10:23
Новини
Підлеглі Дениса Малюськи не знайшли нічого кращого, аніж до Дня Незалежності організувати непотрібний кольоровий флешмоб.
19.08.2020, 14:38
Війна
білорусь розгорнула три ракетних дивізіони поруч з українським кордоном
20:25
Світ
Німеччина домовилася із Катаром про постачання зрідженого газу
19:55
Війна
Жертвами російської агресії стали вже 232 дитини
16:46
Війна
Su-57 Felon найновіший винищувач на озброєнні ПКС росії
15:54