Качка по-пекінськи для об'єднаної Європи

Опінії
08.12.2022, 09:18
Качка по-пекінськи для об'єднаної Європи
Фото: Facebook

Великий Китай – маленький. Натомість маленька Литва – Велика, – стверджують литовці, і це 100%-ва правда!

Юрист, державна уповноважена АМК України з 2015 по 2019 рік

Маючи населення 2,8 мільйона литовці стали головним ворогом другої економіки світу – Пекіну в Європейському союзі, "заробивши" за кілька десятиліть на блокаду. Останньою краплею стало одне слово у назві представництва "Taiwan", замість умиротворюючого "Taipei".

Але історія насправді довша: більш ніж 20 років тому Спікер литовського парламенту Вітаутас Ландсберґіс під час візиту до Пекіну почав розмову з тодішнім прем'єр-міністром Китайської народної республіки про Тибет і права людини. Розмову настільки неприйнятну, що комуніст не доїв десерт і покинув разом зі світою залу.

Потім, через 20 років, його онук – Ґабріелюс Ландсберґіс, ставши міністром закордонних справ Литви, – зустрічався з китайською делегацією у литовському аеропорту. Вони відмовилися продовжувати візит і виходити з аеропорту через те, що саме у цей день литовський парламент проводив міжнародну зустріч щодо злочинів комунізму.

Литва будувала свою економіку так, що інвестиції КНР в країну на момент блокади складали 4 мільйони євро. На той час як інвестиції Литви в КНР – цілих 40 мільйонів євро!

Пекін домагався багато років доступу до литовського порту. Але законодавство країни про скринінг інвестицій рахувало таку участь занадто ризикованою для національної безпеки.

Литва пожертвувала вакцини Тайваню, запропонувала гуманітарні візи жителям Гонконгу. А ще, Вільнюс першим в ЄС забив тривогу щодо загрози телефонів від корпорації "Xiaomi".

«Wandel durch Handel, – німецька формула змін через торгівлю, не працює. Коли ми зіткнемося з епохою, коли на перший план виходять геополітичні міркування, економічне взаємопроникнення може стати тягарем, що може бути використаний, інструменталізований або навіть озброєний», – сказав заступник міністра закордонних справ Литви Мантас Адоменас.

Президент Литви Ґітанас Науседа уточнює, що «Китай був зацікавлений у більших інвестиціях у нашу інфраструктуру та інші сектори, які є чутливими для національної безпеки. Але у нас є національна система перевірки таких стратегічних інвестицій. Торгівля залежить не тільки від розміру країни. Навіть така маленька країна, як Литва, може стати великим гравцем, як Сінгапур і Нідерланди».

І Литва зараз дійсно велика, а інвестицій з США та Тайваню, які вони отримують, вже в рази перевищили те, що навіть теоретично міг надати Пекін в максимально можливому форматі співпраці, який не залишив би Вільнюсу ні незалежності, ні "нирок". Наполегливість та відданість цінностям Вільнюса рухає гори.

Цього тижня Брюссель звернувся до Світової організації торгівлі з заявою, щодо створення судової колегії у справі проти Китаю за антилитовську блокаду. Це непростий шлях довжиною рік плюс пів року апеляція.

І з абсолютно негарантованим результатом, враховуючи стандарти доказування комісії СОТ, але це важливий прецедент!

Пекін хотів налякати макаку, вбивши курку, – говорячи китайським же прислів'ям, однак усі живі та не налякалися. І Брюссель перебуває в кроку від того, щоб на додаток до 5G заборонити китайські сканери на кордонах та долучитися до американських заходів експортного контролю для чіпів.

Читайте також:
Політика
Робочий візит голови вітчизняного дипломатичного відомства до Делі покликаний залучити Індію на бік України. Уряд Нарендри Моді вагається.
31 березня, 11:15
Економіка
Диктатор комуністичного Китаю націлений обігнати США в економічному розвитку. Для цього до Пекіна запросили впливових діячів з-за океану.
28 березня, 21:54
Економіка
Венесуельський соціалістичний диктатор готовий позмагатися у видобутку «чорного золота» із сусідньою Ґаяною. Лондон не заважатиме Каракасу.
28 березня, 12:29
Політика
Смерті десятків тисяч українців, спалених будинків і мільйони тонн вкраденого в України врожаю не завада для business as usual із Москвою.
24 березня, 16:39
Війна
Президент Європейської Ради закликав континент готуватися до війни проти РФ; причому, ще від позавчора. Україна мусить перемогти.
21 березня, 12:29
Політика
На тлі російської агресії арабські держави надали Україні гуманітарної допомоги на понад $620 мільйонів. Головні донори: саудити і єґиптяни.
10 березня, 14:57