Кава та прянощі: секрет розквіту Савейського царства

12.10.2023, 20:57
Кава та прянощі: секрет розквіту Савейського царства
Фото: Google

Єменська історія налічує понад 3000 років, із них половина — справжня «золота доба». Лише з приходом чужинців з Європи ситуація змінилася.

У Торі, Біблії та Корані згадується благословенна Господом земля цариці Савської. Вона розташовувалася на південнозахідному краєчку Арабійського півострова, де тепер знаходиться Ємен.

Територія вкрита унікальною культурною спадщиною, яка досі проявляється в архітектурі його міст та сіл. Жодна загарбницька війна не змогла знищити вщент усю цю красу.

Приблизно від 1000 року до Різдва Христового регіон опинився під владою відразу трьох державних утворень, що час від часу змінювали один одного: мінейці, сабеї (савеї) та хім'ярити. Всі вони залежали від торгівлі прянощами, принагідно розвиваючи підвладні землі.

Ароматичні речовини, такі як миро і ладан, дуже цінувалися у стародавньому світі та використовувалися як частина різних ритуалів у багатьох культурах, включаючи вавилонську, єґипетську, грецьку та римську. Звідтоді Ємен перебував під впливом свого стратегічного становища біля південного входу у Червоне море, на перехресті торгових та комунікаційних шляхів.

У стародавньому світі держави, що окупували його територію, завше контролювали постачання таких важливих товарів. Спеції та ароматичні речовини з Азії не могли потрапити до Африки та Європи морем, не пройшовши єменських монополістів.

Через свою родючість, а також комерційне процвітання регіон був місцем розташування ряду стародавніх королівств, як от держава цариці Савської. З цієї ж причини давнім римлянам Ємен був відомий як «Щаслива Арабія» (лат. Arabia Felix), щоби відрізняти від сусідніх великих неприступних територій «Пустельної Арабії» (лат. Arabia Deserta).

Пізніше Ємен став місцем, де кава (від араб. قَهْوَة, qahwah) вперше стала вирощуватися з комерційною метою, і до того, як кавові рослини були завезені в інші частини світу, країна довгий час була єдиним джерелом цього дорогоцінного зерна. Лише згодом кавові зерна вдалося придбати володарям Абіссинії, та запустити виробництво на ефіопських землях.

На превеликий жаль, сьогодні в Ємені ось уже 10 років триває громадянська війна, в яку залучені великі регіональні гравці — Саудівська Арабія та Іран. Про колишню велич говорять лише безмовні архітектурні пам'ятки, занесені до списку ЮНЕСКО.

Кава та прянощі: секрет розквіту Савейського царства_1
Читайте також:
Полтава
Попри бойові дії наші захисники мають змогу віднаходити й зберігати пам'ятки минулого. Не зажди, але часто, артефакти привозяться із фронту.
вчора, 12:30
Полтава
Місцеві краєзнавці Сергій Бровко та Іван Бовкун зробили дивовижне відкриття. Із землі дістали металеві вироби раннього Середньовіччя.
23 червня, 16:21
Історія
Перуанські науковці досі не знають, хто створив унікальні геогліфи-велетні, які можуть бути старші за долину Наска. Дослідження тривають.
18 червня, 21:43
Опінії
Теперішня Харківщина здавна була краєм вільних українців. Спершу, вони селилися хуторами поблизу річок, згодом — засновували міста...
03 червня, 20:32
Історія
Всі ми любимо занурюватися у світ життєписів славетних і не дуже постатей. Із головою поринати в їхні дивовижні історії.
16 травня, 21:46
Опінії
До часів московитської окупації за царювання Пєтра I українські міста були рівнею європейським. Але ворог зробив усе, щоби знищити це...
13 травня, 07:12