Кава та прянощі: секрет розквіту Савейського царства

12.10.2023, 20:57
Кава та прянощі: секрет розквіту Савейського царства
Фото: Google

Єменська історія налічує понад 3000 років, із них половина — справжня «золота доба». Лише з приходом чужинців з Європи ситуація змінилася.

У Торі, Біблії та Корані згадується благословенна Господом земля цариці Савської. Вона розташовувалася на південнозахідному краєчку Арабійського півострова, де тепер знаходиться Ємен.

Територія вкрита унікальною культурною спадщиною, яка досі проявляється в архітектурі його міст та сіл. Жодна загарбницька війна не змогла знищити вщент усю цю красу.

Приблизно від 1000 року до Різдва Христового регіон опинився під владою відразу трьох державних утворень, що час від часу змінювали один одного: мінейці, сабеї (савеї) та хім'ярити. Всі вони залежали від торгівлі прянощами, принагідно розвиваючи підвладні землі.

Ароматичні речовини, такі як миро і ладан, дуже цінувалися у стародавньому світі та використовувалися як частина різних ритуалів у багатьох культурах, включаючи вавилонську, єґипетську, грецьку та римську. Звідтоді Ємен перебував під впливом свого стратегічного становища біля південного входу у Червоне море, на перехресті торгових та комунікаційних шляхів.

У стародавньому світі держави, що окупували його територію, завше контролювали постачання таких важливих товарів. Спеції та ароматичні речовини з Азії не могли потрапити до Африки та Європи морем, не пройшовши єменських монополістів.

Через свою родючість, а також комерційне процвітання регіон був місцем розташування ряду стародавніх королівств, як от держава цариці Савської. З цієї ж причини давнім римлянам Ємен був відомий як «Щаслива Арабія» (лат. Arabia Felix), щоби відрізняти від сусідніх великих неприступних територій «Пустельної Арабії» (лат. Arabia Deserta).

Пізніше Ємен став місцем, де кава (від араб. قَهْوَة, qahwah) вперше стала вирощуватися з комерційною метою, і до того, як кавові рослини були завезені в інші частини світу, країна довгий час була єдиним джерелом цього дорогоцінного зерна. Лише згодом кавові зерна вдалося придбати володарям Абіссинії, та запустити виробництво на ефіопських землях.

На превеликий жаль, сьогодні в Ємені ось уже 10 років триває громадянська війна, в яку залучені великі регіональні гравці — Саудівська Арабія та Іран. Про колишню велич говорять лише безмовні архітектурні пам'ятки, занесені до списку ЮНЕСКО.

Кава та прянощі: секрет розквіту Савейського царства_1
вибір редакції
Читайте також:
Полтава
В Якимівському будинку культури Миргородського району готували страви з гарбуза за стародавніми рецептами. Українці повертають своє минуле.
16 лютого, 12:34
Мистецтво
У хроніках феодальної Японії самураї — не лише вмілі бійці, а й втілення мистецтва. Воно виходить далеко за межі військової майстерності.
14 січня, 16:20
Історія
Спадщина відомого українського антрополога й етнографа кінця XIX — початку XX століть тепер стала доступна для широкого загалу.
02 січня, 12:27
Історія
Під час розкопок в укріпленому поселенні Рупінпікколо дослідникам потрапив до рук цінний артефакт. Його вік — приблизно 2500 років.
27.12.2023, 06:01
Історія
Мірит Пта або також Мееріт Птах жила у давньому Єґипті на зламі 2700-2600 років до Різдва Христового. Вона мала дар від природи.
26.12.2023, 06:09
Історія
А чи знали ви, що за СССР із-поміж заборонених у публічному обігу книг була «Історія» Геродота? Читали її виключно лояльні режиму науковці!
24.12.2023, 08:48