Екомегаполіс віком у 2000 років

СВІТ
14 вересня, 18:17
Екомегаполіс віком у 2000 років
Фото: Facebook

Посеред гірської пустелі в історичній єменській провінції Гадрамаут розташована унікальна пам'ятка архітектури під назвою Шибам.

Попри всі природні катаклізми та негаразди, спричинені людським фактором, у цьому місті постійно мешкає ось уже кілька століть одне арабське плем'я чисельністю у 7000 осіб.

Перша офіційна літописна згадка про Шибам (شِبَام حَضْرَمَوْت) датована III століттям після Різдва Христового, коли до міста, що було столицею Королівства Гадрамаут (حَضْرَمَوْتُ), завітали римські торговці.

У чому ж унікальність цього дивовижного поселення у Центральному Ємені? А воно, збудоване з екологічно чистих матеріалів, – є найдавнішим прикладом зростання не вшир, але вгору!

Саме через загадані вище особливості Шибам цілком справедливо іменують "Манґеттеном у пустелі", "близькосхідним Чикаґо" та "містом перших у світі хмарочосів".

У зв'язку з цим, населений пункт, розташований на скелястому виступі над долиною річки Ваді Гадрамаут, у 1982 році занесли до списку міжнародної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Практично всю свою історію Шибам був обнесений фортечними стінами, що призвело до щільного зосередження висотної забудови (добре збережених хмарочосів із глиняно-солом'яної цегли-сирця) на обмеженій території.

Багато багатоповерхівок навіть з'єднані між собою невеликими балконами, які дозволяють переміщатися з одного хмарочоса до іншого, що було дуже зручно для цивільних і захисників під час ворожих нападів ззовні.

Загалом у Шибамі близько 500 глиняних хмарочосів, які є найвищими будинками подібного типу у світі; висота деяких із них перевищує 30 метрів, зазвичай у них від 5 до 7 поверхів (максимум – 11), кожен з яких є оселею для однієї конкретної родини.

У цілому ж, колишня столиця Гадрамауту, мабуть, – перший в історії приклад планової міської забудови, заснованої на принципі вертикального будівництва, збережених до нині аналогів немає.

Своєю чергою, медіаагенція "Останній Бастіон" нагадує читачам, як 6000 років тому на території теперішнього Іраку існувало величне поселення шумерів під назвою Урук.

Екомегаполіс віком у 2000 років_1
Екомегаполіс віком у 2000 років_3
Екомегаполіс віком у 2000 років_5
Читайте також:
Кримінал
Забудовник самовільно, всупереч закону здійснив демонтажні роботи 200-річного будинку
10 серпня, 12:24
Історія
Археологічна експедиція Інституту археології НАН України та Центру Балтійської та Скандинавської археології продовжує свою роботу.
31 липня, 13:18
Мистецтво
Раніше Carol for Charity вже отримала бронзу найпрестижнішого фестивалю США The One Show
21 червня, 06:44
Політика
Верховний суд відхилив касаційну скаргу "кримських музеїв"
09 червня, 12:45
Світ
Торії – добре впізнавані червоні ворота. Вони майже завжди стоять перед входом до шінтоїстських храмів і популярні серед туристів.
04 червня, 21:38
Політика
Ігор Палиця та Тимур Міндіч намагаються знищити історичну садибу Терещенків у центрі Києва
26 травня, 08:15