Якщо не можете реалізувати себе професійно, або помилилися з фахом, — ризикуєте стати злочинцем, маніяком, психом. Чи можливо це виправити?
Відповідь дав засновник школи доленосного аналізу життя людини (fate-analysis), угорський психолог Ліпóт (Леопольд) Сонді. Під час польових досліджень у Будапешті та околицях він здебільшого вивчав чинники, що визначають долю (сімейна спадковість, соціальне і ментальне середовище).
У 1930-х роках він вивів концепцію керованого фаталізму. Згідно з нею, природа точно обмежуватиме свою індивідуальну сферу долі, але у цій генетично визначеній сфері люди вільні свідомо вибирати об'єкти й способи життя, які допомагають задовольняти потреби спонукань предків в індивідуальних шляхах.
Понукання предків можуть бути задоволені як соціально-позитивними, так і соціально-негативними формами, тобто способами, які приймаються або відкидаються суспільством. Ліпот Сонді вважав, що «вибір професії — це галузь, в якій ми можемо направити наші спонукання до позитивного річища».
Слід згадати деякі з численних прикладів: людина може стати пожежником, щоб соціалізувати своє спонукання піроманьяка; людина може бути м'ясником, хірургом чи дантистом, щоб соціалізувати свої агресивні спонукання. Угорський психолог також описує всі гуманізовані, соціалізовані чи сублімовані способи задоволення наших спонукань, бо недарма людина обирає той чи інший фах.
Також медіаагенція «Останній Бастіон» закликає згадати про те, що забруднене повітря і шум у дитинстві збільшують ризик розвитку ментальних проблем. У новому приголомшливому дослідженні взяли участь 9065 осіб.