Китай працює над новим космічним кораблем
Він зможе перевозити до 7 пасажирів
Цього тижня китайська капсула екіпажу наступного покоління отримала оновлений графік. За словами Ян Лівея, заступника головного конструктора китайської програми людських космічних польотів, нова капсула здійснить свій перший політ у 2027 або 2028 роках. Дотримання цього терміну стане ключовою віхою в нещодавно оголошеному плані Китаю висадитися на Місяць до 2030 року.
Про це повідомляє UniverseToday.
Капсула для екіпажу, поки що не названа, розробляється з 2016 року. У червні того ж року під час першого польоту китайської ракети середньої підйомності «Довгий березень 7» було піднято масштабний прототип транспортного засобу як випробувальний корисний вантаж.
До травня 2020 року був розроблений і підготовлений до запуску тестовий автомобіль. Його вивели на орбіту на Long March 5B, де він провів два дні, перш ніж повернутися на Землю.
Випробувальний політ перевірив авіоніку транспортного засобу, але в основному він був спрямований на демонстрацію можливостей повторного входу транспортного засобу, включаючи новий теплозахисний екран, нові парашути та систему приземлення з подушками безпеки. Теплозахист, за задумом конструкторів, має дозволити часткове повторне використання автомобіля.
Ян, який став першим астронавтом Китаю, який досяг орбіти в 2003 році, назвав випробування модуля повернення «успішним» і зазначив, що триває робота з підготовки готової капсули до першого польоту протягом п’яти років.
«Космічний корабель нового покоління використовуватиметься для місячної місії з екіпажем, будівництва Китайської космічної станції та дослідження глибокого космосу», — сказав Ян, виступаючи в університеті 18 липня 2023 року.
Це суттєва зміна в порівнянні з поточним проектом китайського космічного корабля з екіпажем «Шеньчжоу», який базується на архітектурі російських капсул «Союз». Програма обміну аерокосмічними технологіями між росією та Китаєм у 1990-х роках призвела до розробки Shenzhou, який трохи більший за Союз, але має спільну конструкцію з трьох модулів, включаючи службовий модуль, модуль повторного входу та орбітальний модуль.
Новий космічний корабель буде ще більшим і зможе перевозити до семи пасажирів. Можуть бути різні версії службового модуля залежно від того, чи виконується місія на низькій навколоземній орбіті чи в глибокому космосі. Інший заступник головного конструктора китайської програми людських польотів у космос Чжан Хайлянь каже, що можливість перевозити 4-7 пасажирів відкриває нові можливості для космічного туризму.
Останні оновлення місячних планів Китаю показують, що китайські місії на Місяць потребуватимуть двох ракет. Перший перевезе новий космічний корабель з астронавтами на борту, а другий — 26-тонний апарат для спуску на Місяць. Два апарати будуть стикуватися на місячній орбіті, на відміну від місій «Аполлон», які виконували маневр стикування на орбіті Землі (хоча запущені на одній ракеті, модуль спуску «Аполлон» і командний модуль не були належним чином з’єднані до досягнення орбіти Землі). Для запланованої місії NASA на Місяць "Артеміда" також знадобляться дві ракети, а астронавти зустрінуться зі своїм модулем спуску на запланованій космічній станції під назвою Lunar Gateway.
Китайський спускний модуль призначений для доставки двох астронавтів на поверхню Місяця. Інженери також працювали над місяцеходом і мобільною лабораторією