Китайська суперобсерваторія в серці Центральної Азії

СВІТ
07.07.2023, 10:23
Китайська суперобсерваторія в серці Центральної Азії
Фото: google

Наукова експансія чи витончене шпигунство?

У Шахрітусі — в регіоні на кордоні між Таджикистаном, Узбекистаном і Афганістаном - урочисто відкрито велику наукову станцію Університету Ланьчжоу для вивчення навколишнього середовища і клімату. Регулярно лунають підозри щодо можливого використання цих об’єктів для шпигунської діяльності.

Китайська суперобсерваторія в серці Центральної Азії_1

Велика кліматична обсерваторія, побудована китайцями в Таджикистані, неподалік від кордонів з Афганістаном і Узбекистаном і щойно відкрита, породила багато гіпотез щодо її реального використання, яке також може включати спостереження широкого спектра для безпеки самого Китаю. Насправді аналітики вважають, що потенціал «суперстанції» у південно-західній частині країни значно ширший, ніж заявлені цілі, починаючи з гонитви Пекіна за світову технологічну першість.

Мережа систем LiDar займається світловою зйомкою та визначенням відстані, має поширюватися на весь «Новий шовковий шлях», зосереджуючись на районах із найбільш екстремальними кліматичними умовами. Розташування у вирішальній точці Центральної Азії та тісна співпраця з одним із найбільш авторитарних режимів, таким як Душанбе, підсилюють відчуття масштабності амбіцій китайського Великого Брата на регіон.

Директор компанії Oxus у Центральній Азії Бредлі Джардін зазначив, що така станція «покладається на метеорологічні супутники, подібні до того, який нещодавно заблукав, впавши на територію США». У цьому випадку Пекін запевнив, що це була морська повітряна куля, яка використовувалася лише для кліматичних цілей, пролітала над Аляскою, Канадою та частиною США, перш ніж була збита американським зенітним вогнем. Влада у Вашингтоні стверджувала, що вона містив технологію для шпигунського використання.

Бредлі Джардін стверджує, що «таджицький кордон є чудовою спостережною базою для всіх форм шпигунства, особливо щодо нестабільних районів Афганістану», і що системи LiDar допомагають проникати у всі деталі середовища, з автономними засобами штучного інтелекту, сфера, в якій Китай, безсумнівно, є лідером у світі. Це також дає змогу вдосконалити власні внутрішні технології, удосконалюючи можливості електричних засобів автономного транспорту та дозволяючи демонструвати набагато більш сприятливі екологічні дані за кордоном.

Читайте також:
Світ
Ізраїль став виправдовувати свою окупацію півдня Лівану наявністю арсеналів із російською зброєю. Угруповання «Гізболла» не заперечує.
вчора, 12:23
Світ
Шведська компанія «Mojang Studios» запланувала запустити власні аналоги Дійснейленду і Леґоленду. Перші з'являться у Британії та США.
20 листопада, 20:32
Світ
Ресурсна федерація московії невпинно розширює зону свого впливу та присутності в Африці. Неоколоніалістам треба надра «чорного континенту».
20 листопада, 08:27
Світ
Кім Чен Ин закликав зміцнити ядерний потенціал своєї країни. На тепер армія КНДР здійснює заходи із приведення у повну бойову готовність.
19 листопада, 12:35
Світ
Духовний лідер католиків визнав, що людство знову опинилося на межі загибелі. Причина тому — постійні війни, окупації, переміщення людей.
19 листопада, 07:17
Світ
Нащадки воїнів з Армії Маннергейма закликають західні країни готуватися до відсічі московії. Війна не обмежиться лиш тереном України.
18 листопада, 12:34