Китайська суперобсерваторія в серці Центральної Азії

СВІТ
07.07.2023, 10:23
Китайська суперобсерваторія в серці Центральної Азії
Фото: google

Наукова експансія чи витончене шпигунство?

У Шахрітусі — в регіоні на кордоні між Таджикистаном, Узбекистаном і Афганістаном - урочисто відкрито велику наукову станцію Університету Ланьчжоу для вивчення навколишнього середовища і клімату. Регулярно лунають підозри щодо можливого використання цих об’єктів для шпигунської діяльності.

Китайська суперобсерваторія в серці Центральної Азії_1

Велика кліматична обсерваторія, побудована китайцями в Таджикистані, неподалік від кордонів з Афганістаном і Узбекистаном і щойно відкрита, породила багато гіпотез щодо її реального використання, яке також може включати спостереження широкого спектра для безпеки самого Китаю. Насправді аналітики вважають, що потенціал «суперстанції» у південно-західній частині країни значно ширший, ніж заявлені цілі, починаючи з гонитви Пекіна за світову технологічну першість.

Мережа систем LiDar займається світловою зйомкою та визначенням відстані, має поширюватися на весь «Новий шовковий шлях», зосереджуючись на районах із найбільш екстремальними кліматичними умовами. Розташування у вирішальній точці Центральної Азії та тісна співпраця з одним із найбільш авторитарних режимів, таким як Душанбе, підсилюють відчуття масштабності амбіцій китайського Великого Брата на регіон.

Директор компанії Oxus у Центральній Азії Бредлі Джардін зазначив, що така станція «покладається на метеорологічні супутники, подібні до того, який нещодавно заблукав, впавши на територію США». У цьому випадку Пекін запевнив, що це була морська повітряна куля, яка використовувалася лише для кліматичних цілей, пролітала над Аляскою, Канадою та частиною США, перш ніж була збита американським зенітним вогнем. Влада у Вашингтоні стверджувала, що вона містив технологію для шпигунського використання.

Бредлі Джардін стверджує, що «таджицький кордон є чудовою спостережною базою для всіх форм шпигунства, особливо щодо нестабільних районів Афганістану», і що системи LiDar допомагають проникати у всі деталі середовища, з автономними засобами штучного інтелекту, сфера, в якій Китай, безсумнівно, є лідером у світі. Це також дає змогу вдосконалити власні внутрішні технології, удосконалюючи можливості електричних засобів автономного транспорту та дозволяючи демонструвати набагато більш сприятливі екологічні дані за кордоном.

Читайте також:
Світ
Воєнна агресія спровокована Москвою проти України, катастрофічною для обох країн. Однак жертва завжди страждає більше за нападника.
07:00
Світ
Поразка України у війні стане «поворотним моментом в історії», коли Захід «остаточно втратить свою післявоєнну гегемонію».
вчора, 11:23
Світ
За всіх часів у всьому світі адепти лівих ідеологій займалися привласненням чужого майна. Цього вимагає всюдисуща їхня «соціальна рівність».
12 квітня, 21:45
Світ
Заокеанський популіст, який подав приклад Володимиру Зеленському, готовий торгувати чужою власністю. Спершу продасть Україну, затим Європу.
12 квітня, 19:23
Світ
Сіоністська маріонетка із берегів Потомаку обрала шлях конфронтації з Ізраїлем. 46-й президент США вмив руки палестинською кров'ю.
11 квітня, 12:19
Світ
Острівна країна висхідного сонця знову мілітаризується. Головними точками потенційної ескалації є 3 західні сусіди: РФ, КНДР і КНР.
11 квітня, 06:02