Київський суддя відсудив собі 17 мільйонів гривень пенсії

ПОЛІТИКА
14.11.2024, 16:11
Київський суддя відсудив собі 17 мільйонів гривень пенсії

В Україні з бюджету ПФУ щомісяця витрачаються майже 10 млрд грн на «спеціальні» пенсії.

Це виплати суддям, прокурорам, деяким військовим тощо. У той час як звичайні українці щомісяця в середньому отримують всього лише 5,6 тис. грн пенсії, розмір найбільшої спеціальної пенсії сягає 390 тис. грн на місяць.

Про це повідомляє OBOZ.UA.

Такі пенсії призначаються через суди. Цікаво, що часто цією схемою користуються самі судді. Як вдалося з’ясувати, саме «служителі Феміди» вигравали в судах найбільші суми у Пенсійного фонду. Деякі з них завдяки цим рішенням ставали мільйонерами. Щонайменше п’ять рішень – на суму від 5 млн грн. Йдеться не про щомісячну виплату, а про перерахунок «заднім числом».

Суддя Оксененко відсудив 17 млн грн пенсії: це абсолютний рекорд для України

Олег Оксененко, суддя Шостого апеляційного адміністративного суду, згідно з декларацією, торік щомісячно отримував зарплату в розмірі 254,8 тис. грн. Ця висока зарплата є меншою, аніж щомісячна пенсія (довічне утримання), яке завдяки рішенню суду має отримувати Оксененко.

У суді вирішили, що пенсія судді апеляційного суду має сягати 268,3 тис. грн щомісяця. Це не найбільша пенсія в Україні, однак Оксененко все ж став рекордсменом за іншим показником. Пенсійний фонд за рішенням колеги Оксененка, судді Київського окружного адміністративного суду Андрія Балаклицького (помер у жовтні цього року), має сплатити пенсіонеру 17 млн 27 тис. грн (рішення набуло чинності 21 травня 2024 року). Стільки Оксененко отримає за те, що Пенсійний фонд виконав норму закону та обмежив розмір пенсії під час перерахунку. Київський окружний адмінсуд зобов'язав провести перерахунок ще раз, але вже без обмежень і заднім числом.

Перелік судових справ, в яких ПФУ програв елітним пенсіонерам найбільші суми, OBOZ.UA надали в Мінсоцполітики. Дослідивши матеріали, нам вдалось визначити учасників цих справ.

Олег Оксененко, суддя Шостого апеляційного адміністративного суду

Суддя Верховного суду у відставці Станіслав Пекний декларацій уже давно не заповнює. У 2010-му він пішов у відставку, а 12 вересня минулого року набуло законної сили рішення судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Андрія Рибачука, згідно з яким Пенсійний фонд має заплатити Пекному 10 млн 654 тис. грн. Теж шляхом перерахунку пенсії заднім числом.

Ще один суддя Верховного суду у відставці Микола Цитович відсудив у Пенсійного фонду 9,6 млн грн (рішення набуло законної сили наприкінці 2022-го). Його колишній колега Микола Селіванов відсудив 27 лютого 2023-го 9,1 млн грн пенсії. П'ятірку найбагатших пенсіонерів закриває суддя Вищого господарського суду у відставці Тамара Гоголь. Вона виграла позов на 9 млн грн. Рішення суду набуло законної сили 7 березня 2024-го.

Мінсоцполітики надало OBOZ.UA список справ із найбільшими сумами, які виграли у ПФУ:

Суддя з Києва відсудив собі 17 млн грн пенсії: як в Україні десятки тисяч "особливих пенсіонерів" отримують космічні виплати

Згідно з чинним законом, судді у відставці отримують довічне грошове утримання з Пенсійного фонду. Фактично, це та сама пенсія, однак її розмір сягає 90% від зарплати на тій посаді, де працював пенсіонер. При чому зарплати рахують з усіма преміями та надбавками. Так, у рішенні на користь Олега Оксененка йдеться, що під час розрахунку пенсії в зарплату треба включати 129,5 тис. грн  «надбавки за особливості проходження служби».

В Україні десятки тисяч  «особливих» пенсіонерів: скільки їм платять

В Україні для всіх діє обмеження: розмір призначеної пенсії не може бути вищим за 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних. Зараз це 23,6 тис. грн. Однак десятки тисяч пенсіонерів це обмеження обійшли: вони звернулись до суду та зобов'язали Пенсійний фонд провести перерахунок. В окремих випадках перерахунок провели заднім числом, у результаті Пенсійний фонд зобов'язали доплатити мільйони гривень.

У відповідь на запит OBOZ.UA в Мінсоці розповіли: «За оперативними даними станом на 01.11.2024 чисельність пенсіонерів, пенсію яким призначено в розмірі, що перевищує 23 610,00 грн, становить 24,6 тис. осіб, зокрема понад 50 000 грн – 4,9 тис. осіб». Йдеться про суддів, прокурорів, військових, чорнобильців та інші «спеціальні» пенсії. Щомісячно на їхні виплати витрачають 9,9 млрд грн (очікувані витрати за 2024-й – 119,3 млрд грн).

Найбільша пенсія в Україні становить 390 тис. 184 грн. Для порівняння, всього в Україні пенсії отримують 10 млн 342 тис. 593 осіб. Щомісяця на них витрачають 60,5 млрд грн (дані за жовтень 2024-го). Якщо розділити загальну суму на кількість пенсіонерів, вийде, що в Україні середня пенсія становить 5851 грн. Однак насправді «звичайних» пенсіонерів усього 7 млн 533 тис. осіб. Це ті, хто вийшов на заслужений відпочинок за загальними правилами. На них щомісячно витрачають 42,4 млрд грн. І середня пенсія «звичайного» пенсіонера становить 5635 грн.

Майже завжди пенсії підвищують через суди. На запит OBOZ.UA в Мінсоці повідомили: загалом підвищення розміру пенсій призначено за понад 672 тисячами рішень судів. За цими рішеннями, починаючи з 2019 року, 96 млрд грн уже виплачено, 76 млрд грн – ще додатковий борг, який Пенсійний фонд України має сплатити.

Щороку цифра поточних виплат, які лягають на Пенсійний фонд України у зв'язку з рішеннями судів, і цифра заборгованості стрімко зростають. Наприклад, у 2019 році вартість судових рішень для пенсійної системи (у цінах 2024 року) становила 2,8 млрд гривень. А у 2023 році додаткові видатки Пенсійного фонду України на виконання рішень судів сягнули 37,2 млрд гривень.

Рішення у пенсійних суперечках складаються зазвичай із двох частин:

  • зобов’язання перерахувати розмір уже призначеної пенсії та почати виплачувати пенсію у новому розмірі. Такі рішення одразу ухвалюються Пенсійним фондом України до виконання, і розміри пенсій перераховуються;
  • зобов'язання доплатити особі різницю у розмірі пенсії, яку вже було виплачено Пенсійним фондом, та розміром, призначеним за рішенням суду, за попередній період (від будь-якої дати у минулому, до моменту ухвалення рішення суду). Зазвичай Пенсійний фонд України не має достатньо коштів. Як наслідок, утворюється заборгованість саме за виплатою різниці у розмірах, призначених за законом і за рішенням суду, пенсій за попередні періоди.

Загальна формула розрахунку пенсії дозволяє на заслуженому відпочинку отримувати пенсію в розмірі навіть меншому ніж 30% від звичайного заробітку. Наприклад, із середньою зарплатою у 18,8 тис. грн, можна отримати пенсію в розмірі близько 4,7 тис. грн. Це всього 25% останнього заробітку. Прокурори через суди можуть отримувати пенсію у розмірі до 90% звичайного заробітку. Так само (до 90%) отримують і судді. Це при тому, що зарплата судді може сягати понад 300 тис. грн на місяць.

Особливі умови виходу на заслужений відпочинок для деяких пенсіонерів не лише створюють несправедливий розподіл. Це також значне навантаження на бюджет ПФУ. Міністерство соціальної політики готує пенсійну реформу. В умовах, коли більшість пенсіонерів отримують пенсію, розмір якої менший за фактичний прожитковий мінімум, утримання сотні тисяч «особливих» пенсіонерів – розкіш.

Єдині, хто має право на справді високу пенсію, – ветерани війни. Однак замість справжніх героїв сотні тисяч гривень із Пенсійного фонду отримують прокурори та судді.

Читайте також:
Політика
Чи то кандидат не той пішов, чи то Сайметрикс геть зламався?
05.12.2024, 11:29
Політика
Вона оформлює майно на сина та його співмешканку.
04.11.2024, 17:06
Політика
Князєва звинувачують у отриманні хабаря у розмірі 2,7 мільйона доларів. Тандир скоїв смертельну ДТП у стані алкогольного сп'яніння
06.08.2024, 17:05
Політика
У разі задоволення заяви про відставку, Літвінова буде отримувати щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 50% винагороди судді
23.07.2024, 09:06
Кримінал
Це вже друга підозра броварського судді Володимира Сердинського – раніше його спіймали на хабарі.
16.07.2024, 17:09
Політика
Суд скасував рішення про його поновлення на посаді
12.06.2024, 17:35