Кліматичні зміни призводять до зменшення мозку
Згідно з нещодавнім дослідженням, одним зі способів адаптації до підвищення температури є зменшення об'єму мозку.
Об'єм мозку гомінідів за останні кілька мільйонів років сильно збільшився. Однак науковців зацікавили макроеволюційні тенденції. Річ у тім, що про зміну обсягу мозку протягом відносно короткого періоду часу відомо вкрай мало. У своєму дослідженні вчені проаналізували об'єм мозку 298 особин Homo в різний період часу. Результати порівняли з даними про клімат, отримані від різних досліджень, зокрема крижаних кернів в Антарктиді, які дають точну інформацію про вимірювання температури за останні більш ніж 800 тисяч років.
Як повідомляють дослідники, унаслідок зіставлення всіх даних вони виявили, що в міру підвищення температури, об'єм мозку людей ставав меншим. За весь голоценовий період мозок людей зменшився на 10,7%. Причому сталося це досить швидко - у період від 5 000 до 17 000 років. Водночас при зниженні температури обсяг мозку людей збільшувався.
Можна припустити, що в холодних екстремальних умовах людині виживати набагато складніше, тому їй доводиться більше покладатися на свій мозок. А отже його ефективність є питанням виживання. У теплих сприятливих умовах людині доводиться менше думати про виживання. Мозок є найбільш енергоємним органом, тому еволюція його зменшує.
Науковці не можуть сказати, як саме вплине на людину зменшення мозку. Тобто наслідки цього непередбачувані. Проте найближчим поколінням хвилюватися немає про що. У дослідженні йдеться, що зміни відбуваються протягом тисячі років після зміни температури.
Це дослідження поки що викликає більше запитань, ніж дає відповідей. Однак учені розраховують, що додаткова робота в цьому напрямку дасть змогу більше дізнатися про вплив зміни клімату на мозок людини.