Коротка історія кулемету ДШК
ДШК — це грізна зброя, що розбирається молотком і зводиться зусиллям двох рук, час якої, проте, досі не минув.
Станковий великокаліберний скоростріл Дегтярьова-Шпагіна (ДШК) створювався для боротьби з літаками як мобільна зенітна установка. Але мінливість сучасних війн скорегувала цільове призначення — з середини ХХ століття його застосовують виключно у піхотних з'єднаннях.
Перші одиниці цієї совєцької розробки прийняті на озброєння Червоною армією в 1938 році. Невдовзі доля присудила ДШК виконати складні завдання під час Другої світової війни.
Фахівці військової справи зауважують, що за своїми характеристиками цей кулемет є справжнім монстром. ДШК різниться від аналогів дуже високою потужністю вогню при високій скорострільності.
Кулемет використовує патрони калібру 12,7 мм, які здатні пробивати 15-мм сталеву броню на відстані до 500 метрів. У першу чергу ДШК розроблявся, як кулемет проти легкоброньованої техніки противника та авіації, бо під час ведення вогню по піхоті він демонстрував просто жахливу ефективність.
Скорострільність цієї зброї досягає 600-1200 пострілів на хвилину (в зенітному режимі). Початкова швидкість кулі при цьому становить близько 860 м/с, а сам боєприпас виробляє енергію пострілу в 19,2 кДж.
При довжині ствола 1070 мм, прицільна дальність кулемета становить 3500 метрів, а загальна +1625 мм. Важить така зброя 157 кг разом з колісним станком (саме тіло ДШК важить 33,5 кг).
Масовий випуск кулемета прийшовся на 1940-1942 роки — до кінця Другої світової війни було випущено близько 9000 одиниць. Надалі нові зразки совєцької технології почали активно ставити на пересувні верстати (для використання їх піхотою), а також на техніку (в тому числі танки), як зброю підтримки.
Вже в 1945 році кулемет було вирішено поліпшити — модифікації додали до назви ДШК літеру "М". Зброя була доопрацьована згідно з отриманим у реальних бойових зіткненнях досвідом.
Через деякий час почався експорт кулеметів, переважно до країн "третього світу": Азія та Африка. До кінця XX століття ДШК-М перебував на озброєнні у понад 40 країнах світу.
Знаково, що з початку російської агресії цей скоростріл став у пригоді й захисникам України. Кулемети ДШК використовують до сьогодні вояки ЗСУ і НГУ під час спецоперацій проти окупантів на Донбасі.