Корупційні схеми на закупівлях зимової форми для потреб нацгвардійців

ПОЛІТИКА
24 вересня, 09:48
Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Закупівельники Національної поліції та Нацгвардії України (НГУ) як і раніше віддають перевагу закритим процедурам в тиші кабінетів.

До речі. Чому вся увага розслідувачів звернена на закупки МОУ?

Але дуже цікаво, що твориться поруч. І не в минулому році, а прямо таки зараз.

Нагадаю, що вже з весни закупівлі форми та речового майна МО здійснює тільки через Prozorro. Відкрито і конкурентно. До цього було багато скандалів, заперечень та побоювань, але Dana Yarovaya разом з Мінекономіки додавили повернення до публічних закупівель по цих потребах.

А ще дуже доречно, що в важливих і великих закупівлях навіть прописують умови по наявності виробничих потужностей та достатньої кількості працівників — наприклад не менш 50 співробітників на підприємстві, наявність виробничих приміщень від 500 кв.м. та виробничих потужностей. І як результат — по проведених тендерах ціни від українських виробників майже вдвічі менші, ніж МО та інші замовники закуповували в минулому році у турків напряму або через посередників. При тому всі кошти шли за кордон. А українські виробники десь 1/3 отриманих коштів повертають назад в бюджет як податки, а інші, у вигляді зарплат та витрат, працюють на розвиток нашої економіки!

Так само через Prozorro вже працюють прикордонники, СБУ, ДСНС і багато хто з тих, хто замовляє форму та інше речове майно. І тепер завдяки рівній конкуренції всі ці відомства заощаджують сотні мільйонів гривень, так необхідних для захисту країни.

Але. Як завжди є "але". І не одне…

На жаль, закупівельники Національної поліції та Нацгвардії України (НГУ) як і раніше віддають перевагу закритим процедурам в тиші кабінетів.

Ловіть яскраву історію закупівлі від НГУ, що відбулась нещодавно. Мова піде про закупівлю зимової форми для потреб нацгвардійців - це зимові куртки, зимові штани і бойові сорочки. З очікуваною вартістю в 193 мільйони гривень.

«Текстиль-Контакт» навіть не запросили, мабуть, не чули про таку дрібну компанію. Ну то таке. Проте на закриту тендерну процедуру змогли прорватися і дати свої пропозиції мої «колеги по цеху» і відомі швейні виробники - Тов. МІК, Тов. Анва і Тов ВІД. Вони давно працюють на вітчизняному ринку, мають хто від сотні, хто від тисячі робочих місць і головне — дуже гарно усвідомлюють про відповідальність подібних держзамовлень для наших захисників.

Але з незрозумілих нікому (окрім закупівельників НГ) підстав на закритому тендері перемагає нікому (на просторах вітчизняного легпрому) не відома компанія ТОВ «Трейд-Прім». Зареєстрована в Миколаївській обл., займається СГ діяльністю, статутний капітал — 5000 грн., не перемагала в жодній відкритій в Прозорро закупівлі по відповідній речовій продукції.

Лише одного разу у травні 2023 ми їх побачили у відкритому тендері Prozorro на закупівлю білизни для Тероборони м. Миколаїв. Але після того, як моє підприємство вийшло з ціновою пропозицією 1,073 млн. проти 1,550 млн., яку дало «Трейд-Прім», несподівано «потреба відпала» і тендер було скасовано. І більше на відкритих торгах ми їх не бачили.

І щось мене мучать сумніви, що вся продукція по цьому контракту, якщо його підпишуть, піде саме з Туреччини. Причому, на відміну МО, де досить жорсткі вимоги військової прийомки згідно ТУ МОУ, в цьому випадку замовник сам контрактує і сам перевіряє відповідність якості. А яка якість у турецьких виробників - ми вже бачили на тлі нещодавніх скандалів.

А зв’язки з турками у них явно непогані. Бо почитав у відкритому доступі декілька статей про цю компанію. І серед звинувачень у шахрайстві та інших історій побачив, що засновник «Трейд-Прім» (який до речі є замком голови Миколаївської облради) дуже хотів ще перед війною завезти одну турецьку компанію на ремонт Миколаївського аеропорту і мотивував це їх будівельним досвідом. Але потім з’ясувалось, що «турецький будівельник», з яким підписали намір, виявився торговцем фруктами.

Про що це все.

Тільки не про якісь бізнес-розборки, де моя компанія в чомусь постраждала. Ні, у наших виробництв вистачає роботи, та і не дуже хочеться мати справу з закупівельниками НГ, з їх незрозумілими правилами гри. Особисто мене дуже турбують дві речі:

  • якість зимової продукції, яку будуть носить наші захисники на передовій;
  • захист вітчизняного ринку від недоброчесної конкуренції і загальний стан економіки України, яка потерпає від шкідливих дій таких закупівельників…
Автор : Олександр Соколовський
Читайте також:
Кримінал
Хабарник хотів нагріти руки на відбудові зруйнованих окупантами об'єктів.
01 грудня, 13:52
Кримінал
САП скерувала до суду обвинувальний акт у справі Коболєва про незаконні премії на 229 млн грн.
01 грудня, 08:05
Політика
Журналісти знайшли маєток, в якому мешкає заступник Андрія Єрмака.
30 листопада, 08:30
Кримінал
У таку суму він оцінив голосування за продовження строку дії оренди земельних ділянок.
30 листопада, 06:45
Позиція
Голова Терешківської громади вирішив «нагріти руки» на будівництві укриття.
29 листопада, 17:35
Опінії
Минулого року час грав на нашу користь. Цього — на користь обох сторін. Наступного може бути гірше.
29 листопада, 09:25