Корупційні схеми Терешківської ОТГ

Позиція
13 січня, 12:15

На що витрачаються бюджетні кошти Терешківської ОТГ?

27 листопада 2023 року Терешківський ліцей Терешківської сільської ради Полтавського району розмістив оголошення про проведення закупівлі шкільного автобуса.

Очікувана вартість закупівлі складала 4 950 000 грн.

До закупівлі одразу виникли питання, оскільки українські виробники шкільних автобусів, а також їх офіційні дилери не продають шкільні автобуси дорожче ніж 3250000,00 грн/ з ПДВ.

У червні 2023 року Департамент освіти і науки Київської ОДА придбав 43 шкільних автобуси Еталон за ціною 2 970 000 грн/ з ПДВ за один автобус.

Корупційні схеми Терешківської ОТГ_1

Але очікувана вартість закупівлі Терешківського ліцею склала майже 5 мільйонів гривень.

Ба більше, учасники закупівлі скаржилися на дискримінаційні вимоги замовника.

Тендерною документацією передбачені вимоги, які обмежують коло потенційних учасників процедури закупівлі із автобусами українських виробників шкільних автобусів.

Так, у Додатку №1 тендерної документації, який має назву «Вимоги до предмета закупівлі» визначені вимоги до предмета закупівлі, зокрема: товар має відповідати вимогам, визначеним Замовником, що підтверджується вказаними конкретними характеристиками запропонованого Товару, а саме:

  • Місткість паливного бака не менше 150 л,
  • ASR (Система запобігання ковзанню),
  • EBS (Електронний контроль системи гальм),
  • AEBS (Удосконалена система екстреного гальмування),
  • ESP (Електрона система стабілізації),
  • LDWS (Система попередження про виїзд зі смуги).
  • Система автоматичного пожежогасіння моторного відділення,
  • Два мікрофони для інформування школярів,
  • Кондиціонер салону з індивідуальним обдувом пасажирських місць.
  • Індивідуальне освітлення пасажирських місць.
  • Обігрів переднього бокового вікна водія та вікна передньої двері для запобігання запотіванню,
  • Бокові дзеркала заднього огляду з електрорегулюванням положення.

Ці вимоги є дискримінаційними тому, що шкільні автобуси українських виробників, а саме: ЕТАЛОН, АТАМАН, БОГДАН, ЗАЗ, що може бути запропоновані нами до закупівлі у вказаному тендері, та повністю відповідають вимогам ДСТУ 7013:2009 не мають таких технічних характеристик, зазначених вище і комплектації, яка визначена Замовником в Додатку 1 Тендерної документації - «Вимоги до предмета закупівлі».

Тобто, всі учасники, які пропонують автобуси українських виробників заздалегідь приречені на відхилення їх пропозицій, тому що їх технічні характеристики не відповідають вимогам Додатка 1 тендерної документації Замовника. Також, дані вимоги у документації не відповідають вимогам, встановленим до шкільних автобусів національним стандартом - ДСТУ 7013:2009 «Автобус спеціалізований для перевезення школярів. Технічні вимоги».

Виходить, юджет закупівлі значно перевищує (майже на два мільйони) вартість будь-якого шкільного автобуса українського виробництва. Замовник свідомо запланував придбати шкільний автобус закордонного виробника.

Такими діями Замовник, під час дії військового стану, економічного занепаду, відмовляється підтримувати українських виробників шкільних автобусів та економіку України, та суворо порушує вимоги законодавства України що стосується публічних закупівель.

Але Терешківський ліцей відмовився змінювати дискримінаційні вимоги до предмету закупівлі.

ПРАТ «Житомир-Авто» звернулося до Антимонопольного комітету України з вимогою про усунення дискримінаційних вимог замовника.

АМКУ встановив, що дії замовника в частині встановлення у документації наведених вище вимог порушують вимоги статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси скаржника, пов'язані з його участю у процедурі закупівлі, та принципи недискримінація учасників та рівне ставлення до них, передбачені статтею 5 Закону.

Після вимоги АМКУ замовником були внесені зміни до тендерної документації закупівлі.

У закупівлі брали участь три постачальники:

Корупційні схеми Терешківської ОТГ_3

Найвигіднішу цінову пропозицію запропонувало ТОВ «Ісузу-Атаман Україна».

Дану пропозицію Терешківський ліцей відхилив, пославшись на те, що: відповідно до умов технічного завдання в автобусі має бути наявна система автоматичного пожежогасіння моторного відділення, натомість це не виключає необхідність наявності  вогнегасників відповідно до ДСТУ 7013:2009.

Учасник пропонує комплектацію вогнегасниками як аналог, проте, враховуючи що наявність вогнегасника передбачена взагалі у кожному транспортному засобі що здійснює перевезення пасажирів, це не є аналогом автоматичної системи пожежогасіння моторного відділення. Адже система пожежогасіння активується АВТОМАТИЧНО, і вогнегасна речовина розпорошується в моторному відсіку, щоб запобігти ймовірному займанню. Що зовсім відрізняється від принципу дії вогнегасників.

ТОВ «Ісузу-Атаман Україна» відмову не оскаржувало.

Наступним учасником з найвигіднішою ціновою пропозицією було ПРАТ «Житомир-Авто», яке запропонувало придбати шкільний автобус за 3 мільйони 150 тисяч гривень.

Пропозиція учасника була відхилена з аналогічних підстав.

ПРАТ «Житомир-Авто» звернулося зі скаргою до АМКУ. Цього разу Антимонопольний комітет відхилив вимоги скаржника.

У зв'язку з цим, договір було підписано з учасником який запропонував ціну, котра відповідала очікуваній вартості закупівлі.

Договір було укладено з ТОВ «Авто-Регіон», яке має поставити Терешківському ліцею автобус AR-SB-29 TEMSA за 4 мільйони 950 тисяч гривень.  Автобус є спільним проєктом турецького виробника TEMSA та ТОВ «Авто-Регіон».

При цьому ТОВ «Авто-Регіон» зазначає, що це перший в Україні шкільний автобус із кондиціонером та автоматичною системою пожежогасіння.

Отже, придбавши автобус за майже 5 мільйонів гривень, Терешківський ліцей забезпечив безкоштовну рекламну кампанію для виробника.

Корупційні схеми Терешківської ОТГ_5

Крім цього, ліцей переплатив за автобус майже два мільйони гривень, відхиливши вигідніші пропозиції інших постачальників.

Прикметно, що ТОВ «Авто-Регіон» не вперше стає фігурантом гучних скандалів.

Відокремлений підрозділ «Атомпроектінжиніринг» НАЕК «Енергоатом» за результатами проведеного тендеру підписав договір з офіційним дилером турецької компанії Temsa – ТОВ «Авто-Регіон» – на постачання 10 електроавтобусів та п’яти зарядних станцій до них на загальну суму 269,6 млн грн (з ПДВ).

Це була вже третя спроба «Енергоавтома» закупити електробуси саме турецького виробництва – перші два тендери, в яких також брали участь львівське ТОВ «Завод «ЕлектронМаш» та «Авто-Регіон» були визнані такими, що не відбулися.

Замовник неодноразово відхиляв пропозиції «ЕлектронМаша», однак компанія неодноразово успішно оскаржувала своє відхилення. В останньому тендері, незважаючи на частково задоволені Антимонопольним комітетом скарги на дискримінаційні умови, заявку українського виробника також відхилили.

При цьому пропозиція українського конкурента турків — львівського підприємства «Електрон» становила 198,8 млн грн із ПДВ, тобто українські електробуси було запропоновано на понад 70 млн грн дешевше.

Тепер ТОВ «Авто-Регіон» вирішив вийти на ринок шкільних автобусів, які він продає значно дорожче ніж українські виробники.

Це не єдина закупівля Терешківського ліцею, яка має корупційні ознаки.

У листопаді ліцей вирішив відремонтувати підлогу за майже 200 тисяч гривень.

Корупційні схеми Терешківської ОТГ_7

Угоду було укладено без проведення торгів.

Договір підписали із ФОП Пивоваренко Віра Гнатівна. Згідно з інформацією аналітичної системи youcontrol, вона зареєструвалася вона як підприємець рік тому в Полтаві.

За рік вона уклала 9 договорів на суму 1 257 000 гривень. Основними замовниками послуг Віри Гнатівни виступали Щербанівська та Терешківська сільські ради.

Корупційні схеми Терешківської ОТГ_9

Прикметно, що Вірі Гнатівні виповнилося 74 роки, але це не завадило їй брати активну участь у державних закупівлях. Основним видом діяльності Віри Пивоваренко є будівництво житлових і нежитлових будівель. 

Для Щербанівського ліцею 74-х річна ФОП Пивоваренко побудувала огорожу за 711 тисяч гривень. У Терешківському ліцеї вона встановила кондиціонери, підключила три пароконвектомати. А у Терешківському закладі дошкільної освіти (ясла-садок) «Барвінок» зробила ремонт за понад 200 тис. грн.

Нас зацікавила бізнес активність Віри Гнатівни. При детальному аналізі ми виявили, що один з номерів телефонів та електронна адреса, вказані нею при реєстрації ФОП, належать Пивоваренко Михайлу Анатолійовичу.

Корупційні схеми Терешківської ОТГ_11

За даними аналітичної системи youcontrol, зареєструвався як приватний підприємець рік тому. Адреса реєстрації обох збігається, що свідчить про родинні зв’язки.

Корупційні схеми Терешківської ОТГ_13
Корупційні схеми Терешківської ОТГ_15

Обидва ФОПи перебувають на спрощеній системі оподаткуванню, тож можемо припустити, що Віра Пивоваренко жодних робіт не виконує, а справжнім виконавцем є Михайло Пивоваренко, який оформив другий ФОП на свою матір, щоб платити менше податків до державного бюджету. І замовники не могли цього не знати.

Зауважимо, що Михайло Пивоваренко є керівником ТОВ «БК МАСШТАБ», яке у 2022-2023 роках отримало замовлень від Коломацької сільської ради на понад 13 мільйонів гривень.

Власниками ТОВ «БК МАСШТАБ» є Олександр Батіщев та Віктор Дудник. Раніше Дудник брав участь у виборах до Полтавської міської ради.

Корупційні схеми Терешківської ОТГ_17

У березні 2023 року поліція розпочала розслідування за фактом зловживання посадовцями Коломацької сільської ради під час реконструкцій укриттів у школах і садочках та виконання укладених договорів.

Прокуратурою встановлено, що впродовж 2022 року на замовлення відділу освіти, культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області за рахунок коштів місцевого бюджету приватними підприємствами здійснювалися роботи з ремонту захисних споруд цивільного захисту (найпростіших укриттів) при навчальних закладах.

Зокрема, встановлено, що ТОВ «БК Масштаб» на підставі договору № 3/22 від 12.09.2022 та № 4/22 від 01.12.2022 здійснювалися роботи з реконструкції комплексу будівель КЗ «Коломацька ЗОШ І-ІІІ ступенів» з улаштуванням захисної споруди цивільного захисту (найпростіше укриття) по вул. Шкілька, 34, с. Коломацьке Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області. Сукупна вартість робіт становить 5914091 грн.

12.04.2023 прокурорами Полтавської окружної прокуратури здійснено виїзд до місця виконання робіт з метою візуального обстеження стану облаштованого укриття (оскільки з урахуванням положень Кодексу цивільного захисту України укриття постійно повинно бути готовим для забезпечення захисту населення в умовах оголошеного в Україні воєнного стану).

За результатами візуального обстеження укриття було встановлено, що роботи з його облаштування фактично не завершені, укриття не придатне для захисту населення, доступ до укриття унеможливлений через затоплення приміщень грунтовими водами, що свідчить про допущення суттєвих порушень під час будівельних робіт.

Тож виникає питання і до якості робіт, які виконувалися родиною Пивоваренко у Терешківській громаді, яка з незрозумілих причин замовляла послуги у ФОП Пивоваренко без проведення відкритих торгів.

Але найбільше питань викликає реконструкція будівлі Терешківського ліцею, на яку планують витратити 55 мільйонів гривень.

Замовником виступає відділ освіти Терешківської сільської ради.

Про закупівлю було оголошено 1 листопада 2023 року.

На тендер заявилися два учасники: ТОВ «Марк Строй» та ТОВ «ЕНЕРГО ІНЖИНІРИНГ».

Переможцем стало ТОВ «Марк Строй», яке запропонувало виконати роботи за 55 381 626 грн.

З ним і було укладено договір.

Запланували виконати такі роботи:

  • розбирання стін та їхнього облицювання, підлоги;
  • встановлення навісного вентфасаду;
  • заміна вінок;
  • ремонт покрівлі;
  • утеплення горища;
  • облаштування водовідвідної системи;
  • вимощення тротуарів;
  • облаштування входу в підвал;
  • встановлення пожежної драбини.

Нагадаємо читачам, що  ТОВ «Марк Строй» належить куму Тимофія Голбана Леоніду Швайковському.

У період перебування Голбана на посаді очільника Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської ОДА Швайковський ставав переможцем численних тендерів, оголошених департаментом Голбана.

ТОВ «Марк Строй» неодноразово ставало фігурантом кримінальних проваджень. Проте, у більшості випадків це не стало перепоною для підприємливих кумів – підприємство продовжувало звично «перемагати» в закупівельних процедурах. Шлейф кримінальних проваджень тягнеться за підприємством з 2016 року, про що неодноразово писав «Останній Бастіон».

Після звільнення Тимофія Голбана, ТОВ «Марк Строй» продовжувало брати участь у державних закупівлях.

Катериною Бабіч підприємство залучалося до реконструкції Полтавського краєзнавчого музею за 200 мільйонів гривень. Тепер  ТОВ «Марк Строй» має здійснити реконструкцію ліцею у Терешках.

Наразі підприємство є фігурантом кримінального провадження №4 2020171010000058 від 25.02.2020, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 3, 5 ст. 191, ч. 1 ст. 364 КК України. 

Кримінальне провадження здійснюється за фактом зловживаючи службовим становищем службових та посадових осіб Департаменту будівництва містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської ОДА та ТОВ «Марк Строй», які діючи за попередньою змовою з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, заволоділи бюджетними коштами шляхом внесення завідомо недостовірних відомостей до актів приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форми КБ-3) щодо обсягів фактично виконаних будівельних робіт та вартості будівельних матеріалів, чим спричинили шкоду в особливо великих розмірах.

Під час досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що між Департаментом будівництва містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської ОДА та ТОВ «Марк Строй» укладено договір підряду № 03-19/46 від 10.5.2019 на виконання робіт по об`єкту «Капітальний ремонт приміщень приймально-діагностичного та рентгенологічного відділень 1-го поверху хірургічного корпусу КП «ПОКЛ ім. М.В.Скліфасовського Полтавської обласної ради» по вул.Шевченка, 23 в м.Полтава». Договірна ціна робіт, що доручена для виконання Підряднику є динамічною і складає 40840000,00 грн.

Полтавською окружною прокуратурою призначено судову будівельно-технічну експертизу по об`єкту будівництва, яка має встановити суму завданих збитків.

За даними слідства, в.о. директора ТОВ «Полтавський навчальний центр з охорони праці» внесла до посвідчень працівників  ТОВ «Марк Строй» про перевірку знань з питань охорони праці завідомо неправдиві відомості про проходження навчання і складання іспиту/заліку на володіння відповідними знаннями.

Все це не завадило ТОВ «Марк Строй» отримати підряд на реконструкцію Терешківського ліцею.

Цікаво чим займаються аналітики БЕБ у Полтавській області, які не визначили дану закупівлю як ризикову?

Адже підприємство-переможець має негативний досвід у наданні послуг аналогічного предмету закупівлі та є фігурантом кримінального провадження за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 3, 5 ст. 191, ч. 1 ст. 364 КК України. 

Бажаючи зберегти корупційну закупівлю очільник Терешківської ОТГ Віталій Турпітько, який об'ївся новорічними імбирними пряниками за 40 тис. грн., назвав мешканців Терешківської ОТГ недолугими та звинуватив їх у підтримці російських ІПСО.

Корупційні схеми Терешківської ОТГ_19

Це сталося після того, як місцеві мешканці обурилися виділенню 60 млн. гривень на реконструкцію ліцею під час війни.

Одна голова з ротом Турпітька говорить, що реконструкція проводиться за кошти Європейського інвестиційного банку, а інша в нещодавньому інтерв'ю стверджує, що лише  78 відсотків  – кошти Європейського інвестиційного банку. Шизофренія, як спосіб ухилення від служби в ЗСУ.

Турпітько свідомо вводить односельців в оману, адже реконструкція відбувається за процедурою співфінансування: 50 мільйонів - з державного бюджету, а 10 мільйонів з бюджету громади. Це підтверджується планом закупівель.

Корупційні схеми Терешківської ОТГ_21

Також джерела фінансування вказані в укладеному договорі: 

Корупційні схеми Терешківської ОТГ_23

Співфінансування передбачає, що спочатку використовуються кошти місцевого бюджету, а вже потім кошти з програми відновлення України.

Тож Віталій Турпітько має пояснити громаді, звідки у бюджеті ОТГ зайві 9 мільйонів гривень, які він протягом 45 днів з моменту підписання договору має перерахувати ТОВ «Марк Строй» авансом !

Нагадаємо, що понад 10 мільйонів гривень із бюджету Терешківської громади виділили на будівництво протирадіаційного укриття. Будують його у одному із навчальних закладів громади.

Даною закупівлею зацікавилася Держаудитслужба, яка розпочала моніторинг закупівлі.

Аудитори встановили, що замовник неправомірно відхилив пропозицію ТОВ «ВЕСТТЕПЛОТЕХ».

Станом на сьогодні, висновок Держаудитслужби не скасовано, справа розглядається у суді, але це не завадило ТОВ «ВБК БІЗОН» розпочати будівельні роботи.

А Турпітько вже перерахував ТОВ «ВБК БІЗОН» 4 303 113 грн.

Корупційні схеми Терешківської ОТГ_25

Правоохоронці мають ретельно перевірити усі акти виконаних робіт в рамках даної закупівлі, адже не схоже, щоб протирадіаційне укриття було готове на 40%.

Чим займаються дармоїди з НАЗК, НАБУ, САП, БЕБ, поліції, та Полтавської обласної прокуратури, які досі не посадили Турпітька за ґрати.

Чому «Останній Бастіон» бачить, корупційні схеми Турпітька, а ГУ НП у Полтавській області та Полтавська обласна прокуратура закривають на це очі?

Автор : Гнап Нерушима
Читайте також:
Кримінал
У березні 2022 року, посадовець придбав п'ять апартаментів у курортних містах Сакартвело — Батумі та Бакуріані.
12 грудня, 11:49
Політика
Експерт сумнівається, що голова АРМА Олена Дума не знала про дії своїх підлеглих.
12 грудня, 10:11