Корупція в Державній інспекції архітектури та містобудування України

Позиція
03 квітня, 11:55

Чому Голова ДІАМ Олександр Новицький відхрестився від свого підлеглого Сергія Винниченка, спійманого на хабарі у Сумах?

Нещодавно інформаційний простір сколихнуло повідомлення про те, що 22 березня 2024 року СБУ затримала на гарячому, під час отримання хабаря, виконувача обовʼязків начальника Управління ДІАМ у Сумській області Сергія Винниченка.

Здавалося б, чергова новина про боротьбу з корупцією серед чиновників, проте ця ситуація привертає набагато більше уваги ніж могло би здатися, на перший погляд, і ось чому: всім відомо, що ДІАМ декларує нульову толерантність до корупції у своїх лавах, але мало хто знає, що це лише популістські заяви керівництва ДІАМ, які вони публікують у соціальних мережах, адже системна корупція та порушення містобудівного законодавства царюють у ДІАМ уже цілий рік – з того моменту, як Олександр Новицький зайшов на пост в.о. Голови ДІАМ.

Корупція в Державній інспекції архітектури та містобудування України_1

Уже більше року посаду Голови ДІАМ обіймає раніше нікому невідомий – Олександр Валерійович Новицький, який не є ані спеціалістом у містобудівній галузі, ані топовим менеджером, ані поборником корупції.

Все абсолютно навпаки…

За повідомленням СБУ, виконувач обовʼязків начальника Управління ДІАМ у Сумській області Сергій Винниченко був затриманий в момент передачі хабаря за видачу сертифіката готовності на обʼєкт будівництва в прифронтовій зоні. Наші джерела поки не мають достеменних даних про те, який саме об’єкт став останнім побором для Винниченка, але наше видання повідомить цю інформацію згодом. Санкція статті для посадовця ДІАМ передбачає позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років та конфіскацію майна, але цікаво, чи буде Сергій Валерійович давати свідчення проти свого керівництва, яке в свою чергу було «в тємі і в долі».

Особливо цинічно виглядає в такій ситуації заява ДІАМ про нібито повну готовність співпрацювати зі слідством для встановлення фактів вчинення правопорушення у повному обсязі, а також для запобігання подібним злочинам.

Можливо для того, щоб розібратися та запобігати подібним правопорушенням, Олександру Новицькому варто спочатку подивитися у дзеркало, а потім на своє оточення, яке він без конкурсів позатягував у ДІАМ.

Оскільки, у ДІАМ заявили, що вже підготували наказ про відсторонення Сергія Винниченка від роботи із подальшим звільненням із займаної посади, рекомендуємо йому співпрацювати зі слідством та повідомляти про всі відомі незаконні дії Олександра Новицького та його посіпак, зокрема Костянтина Івановича Паращенка, який, власне, і був відповідальним за прикриття оборудок у Сумській області.

Корупція в Державній інспекції архітектури та містобудування України_3

Костянтин Паращенко

Костянтин Паращенко — начальник Відділу внутрішнього контролю та безпеки ДІАМ, його Новицький «перевів» на роботу у ДІАМ без конкурсу під час дії правового режиму воєнного стану із НАЗК, де Паращенко займав посаду лише головного спеціаліста Департаменту моніторингу і контролю за виконанням актів законодавства про конфлікт інтересів та запобігання корупції. Непоганий кар’єрний ріст від головного спеціаліста до начальника Відділу внутрішнього контролю та безпеки центрального органу виконавчої влади. Варто зауважити, ще раніше Костянтин Паращенко займав посаду звичайного інспектора Управління патрульної поліції у місті Києві. Саме так працює «соціальний ліфт», коли потрібно прикривати незаконні оборудки Голови ДІАМ та прислужувати Новицькому з будь-якого питання.

І хоча в ДІАМ досить швидко відреагували на подію, є багато сумнівів, що у відомстві готові співпрацювати із СБУ і ось чому.

Перш за все, Сергія Винниченка було відправлено очолити Управління ДІАМ у Сумській області особистим розпорядженням Олександра Новицького, як «свою людину», з певними обов’язками, які не розголошувалися. Взагалі, Новицький дуже завзято намагається наситити структури ДІАМ «своїми людьми», зокрема сектантами прихожанами церкви Дім Небесного Архітектора та Гнідинської помісної церкви євангельських християн, де Новицький проповідує сам. Але ці факти заслуговують окремої статті, зокрема і про те, як через благодійні внески нібито на розвиток церков Олександр Новицький та пастор Василь Давидюк «стрижуть» хабарі з забудовників.

По-друге, за інформацією з наших джерел у правоохоронних органах, їм відомо, що ще восени 2023 року одним із співробітників Управління ДІАМ у Сумській області було надано Костянтину Паращенку закриту інформацію про те, що Винниченко вже отримував раніше неправомірну вигоду за прийняття рішень, які входять до сфери його компетенцій. Як результат, «поліцейський із НАЗК» Паращенко за вказівкою Новицького проігнорував таке повідомлення, хоча на посаді начальника Відділу внутрішнього контролю та безпеки ДІАМ мав би розпочати внутрішнє розслідування. Більше того, коли співробітник ДІАМ у Сумській області звернувся повторно до Паращенка вже зі службовою запискою через систему електронного документообігу АСКОД з вимогою відреагувати на надані ним факти корупційних дій Винниченка, Олександр Новицький наступного ж дня своїм незаконним наказом вивів співробітника-викривача у простій, а службова – так і залишилася без реакції зі сторони Паращенка та Новицького відповідно, – кругова порука. Цікаво, як швидко зараз Новицький приготує наказ на звільнення Паращенка, чия бездіяльність призвела до розвитку корупційних дій в Управлінні ДІАМ у Сумській області?

Вовк в овечій шкурі Новицький сподівався, що ситуація із незаконним виведенням у простій так і залишиться в історії та ніхто про неї не дізнається, але Сергій Винниченко разом з Костянтином Паращенком розіграли свою карту інакше, а отже псевдо-борець з корупцією Новицький стає співучасником злочину Винниченка за мовчазної згоди Паращенка. До того ж, Державна служба з питань праці зобов’язала Новицького скасувати незаконне рішення стосовно виведення у простій співробітника Управління ДІАМ у Сумській області.

Більше того, з часом будуть опубліковані й інші факти зловживання службовим становищем та незаконних звільнень працівників Олександром Новицьким, з метою встановлення «власної безмежної влади» та прикриття своїх незаконних дій. Адже Олександр Валерійович звільняє або виводить на простій абсолютно всіх, хто обґрунтовано не погоджується підписувати його незаконні рішення, а також тих, хто дає викривальні свідчення правоохоронним органами проти Новицького. Фактично, Олександр Новицький не підписує жодних документів, пов’язаних із видачею дозволів на початок будівельних робіт чи сертифікатів готовності об’єктів до експлуатації, але жодна така заявка не проходить повз нього, абсолютно всі вони мають погоджуватися особисто з Олександром Новицьким та отримувати його рішення: «плюс» чи «мінус», незважаючи на відсутність норм такого погодження у чинному законодавстві. Проте, бажання до самоствердження та безмежної влади засліплюють проповідника Новицького, змушуючи нехтувати законами України. Невже це так по-євангельски?!

Костянтин Іванович Паращенко є досить одіозною особою у ДІАМ, який також заслуговує на окрему статтю у пресі, з огляду на кількість його зашкварів, інформацією про які ми вже володіємо, проте поки зазначимо лише посилання на офіційну інформацію із декларацій, яка досить чітко демонструє джерела надходження фінансів невстановленого походження до сімейного бюджету сім’ї чиновників Паращенків. Хоча вже стає зрозумілим, що хабарі з регіональних Управлінь ДІАМ дають змогу безперешкодно погашати іпотеки Костянтина та Маргарити Паращенків.

Варто розпочати з декларації Маргарити Олександрівни Паращенко, оскільки мода оформлювати майно на дружину не обійшла стороною й родину Паращенків.

В НАЗК наявна інформація про те, як Маргарита Олександрівна протягом чотирьох (!!!) років подавала свою декларацію кандидата на різна посади, намагаючись влаштуватися на роботу, проте пощастило лише у 2021 й одразу на посаду головного спеціалісту Сектору з питань запобігання та виявлення корупції ДІАМ. Цікаве співпадіння, не вважаєте?!

До працевлаштування в ДІАМ, Маргарита Паращенко працювала в ТОВ «Фармагейт» – велика консалтингова компанія у сфері виробництва лікарських засобів, проте судячи із заробітної плати Маргарити Олександрівни за 2018 рік, яка дорівнювала 35 324 грн, посада у потужній компанії була, м’яко кажучи, не дуже… Проте, така заробітна плата дала змогу пані Паращенко придбати квартиру у Броварах, розміром 39м2 із задекларованою вартістю 327 502 грн. Впевнені, що саме завдяки допомозі майбутнього чоловіка – Костянтина Івановича, який, працюючи звичайним інспектором Управління патрульної поліції у місті Києві, виявив неабиякий хист до торгівлі майновими правами об’єктів незавершеного будівництва.

Досить непоганий спосіб легалізовувати хабарі, Костянтине Івановичу!

Саме за часів роботи в патрульній поліції познайомилися майбутні молодята, адже після «Фармагейту», Маргарита на той час Кондратенко, вступає до лав патрульної поліції, продовжуючи шукати кращої долі то на вакансіях в Офіс Президента України, то в НАБУ, але все марно.

Костянтин Паращенко, судячи з декларацій НАЗК, не маючи достатніх для цього офіційних доходів за основним місцем роботи, досить успішно придбавав та реалізовував майнові права на об’єкти незавершеного будівництва у ЖК в передмісті Києва. Відомий факт, що не тільки забудовники, але й банківські установи, які кредитують за програмами розстрочки або доступної іпотеки, завжди перевіряють фінансовий стан позичальника. Таким чином, висновок дуже простий – Костянтин Паращенко вносив значну частину коштів за такі об’єкти готівкою, яку отримував в якості неправомірної вигоди на своїй посаді, оскільки значний авансовий внесок дає змогу пом’якшити вимоги до позичальника.

Отже, 2017 рік, перша декларація Костянтина Паращенка за 2016 рік на посаді інспектора Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України із заробітною платою – 116 205 грн, тобто трішки менше 10 000 грн на місяць. Жодних інших грошових заощадження в декларації не вказано. Не густо для інвестування у нерухомість передмістя столиці України. Зауважимо, що жодної інформації про об’єкти нерухомості у Паращенка немає ні про власність, ані про користування на правах оренди. Сподіваємось, Управління патрульної поліції у місті Києві не слугувало хостелом для Костянтина Івановича.

Далі у 2017 році була одноразова грошова допомога у розмірі 112 000 грн від Департаменту патрульної поліції та заробітна плата за рік у розмірі 131 447 грн. Жодної згадки про грошові заощадження та об’єкти нерухомості нема. На початок 2018 року, чистий дохід Костянтина Паращенка становив 359 652 грн, за які пан Паращенко мав би два роки якось існувати у столиці. В такій ситуації можливо три варіанти, Костянтин Паращенко:

  • живе вже два роки в приміщенні Управління патрульної поліції у місті Києві;
  • їздить щодня у Київ зі Сміли, Черкаської області, де проживають його батьки;
  • недостовірне декларування (за що має бути передбачена відповідальність, про яку так любить повторювати Олександр Новицький);

2018 рік в житті Костянтина Івановича Паращенка стає справді знаковим, оскільки у нього з’являється досить заможний батько, який одразу дарує своєму сину 450 000 грн, що на момент цього «подарунку» 01.10.2018 року складає майже 16 000 доларів США. Вітаємо Костянтина Івановича з легалізацією чергових доходів, отриманих незаконним шляхом. Та вже 5 жовтня 2018 року, Паращенко Костянтин набуває майнове право на об’єкт незавершеного будівництва – квартиру 43.29м2 у Крюківщині, в передмісті Києва, а заробітна плата за 2018 рік становить лише 140 168 грн, 13 650 грн з яких доплачено за майнові права на квартиру, а 40 000 грн залишаються готівкою. Тобто Костянтин Паращенко прожив увесь 2018 рік у Києві на 86 518 грн, або трішки більше 7000 грн на місяць. До речі, вартість нотаріального посвідчення угоди з придбання майнових прав на об’єкт незавершеного будівництва Костянтин Іванович ніде не вказав.

В 2019 році Костянтин Паращенко починає проживати разом з Маргаритою Кондратюк в її броварській квартирі, яку вона придбала за 327 502 грн, маючи заробітну плату 35 324 грн на рік та не маючи жодних заощаджень. Проживає пара, як це зараз модно, спільно, але не перебуваючи у шлюбі. Це не заборонено, проте Олександр Новицький зі своїм духовним наставником Василем Давидюком зовсім іншої думки. До того ж, саме в 2019 році Паращенко Костянтин Іванович починає працювати в НАЗК, де й знайомиться зі своїм майбутнім покровителем – Олександром Валерійовичем Новицьким, працюючи звичайними спеціалістами Департаменту моніторингу і контролю за виконанням актів законодавства про конфлікт інтересів та запобігання корупції. Проте, доходи із переходом в НАЗК починають стрімко зростати: як офіційні, так і ні – оскільки колеги Паращенка відзначають його непогані здібності у фальсифікації матеріалів на замовлення третіх осіб. За 2019 рік Паращенко заробив 318 030, що на той час орієнтовно становить 13 000 доларів США, з яких вдалося ще й відкласти 95 000 грн готівкою. І як тільки вдається за таких доходів проживати в столиці України, ще й інвестувати в нерухомість, – містика!

Набагато цікавішою, з точки зору антикорупційного законодавства, є декларація Паращенка за 2020 рік. У ковідний рік Костянтин Паращенко продає майнові права на квартиру в Крюківщині за 493 950 грн, що на дату 30.07.2020 року становило 17 840 доларів США за офіційним курсом НБУ. Проте, у декларації Паращенко вказує заощадження у розмірі 25 500 доларів США, 90 000 грн та заробітну плату в НАЗК – 655 069 грн. Складається враження, що Костянтин Іванович увесь цей час живе за рахунок своєї майбутньої дружини Маргарити Олександрівни, а власні доходи переводить у заощадження. Насправді, ні – майбутнє подружжя досить непогано почуває себе за рахунок коштів, отриманих Паращенком від протиправної діяльності на посаді у НАЗК.

Також у декларації нарешті з’являється квартира у Смілі, Черкаської області 49.7м2 із набуттям права власності аж у 12.12.1995. Новицький, агов, що там по порушенням декларування? Буде протокол НАЗК? Чи для друзів, які пишуть кандидату на посаду Голови НАЗК мотиваційні листи, можна все?

І хоча завдяки своєму професіоналізму, конкурс на посаду Голови НАЗК Олександр Новицький провалив, Костянтина Паращенка з посади звільнено не було, на відміну від Ганни Федорівни Кінаш, яка все ж потрапила в немилість через свою причетність до недолугих кадрових рішень самого Новицького. Але ж себе Новицький звільнити не може, а хвороблива самозакоханість не дає змоги визнати помилки, тому завжди страждатимуть інші. Особливо ті, хто вважає, що вони в команді Новицького і він «за них горою».

В 2021 році, Костянтин Паращенко стає щасливим власником майнових прав на однокімнатну квартиру від ПрАТ «ХК «Київміськбуд» у ЖК «Злагода» на вул. Архітектора Вербицького, 1 у Дарницькому районі столиці. Вартість такої квартири у забудовника стартує з позначки 1 530 000 грн. Перший внесок становив 870 141 грн або приблизно 31 700 доларів США. Будемо, до речі, уважно спостерігати за процесом прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкту та детально опублікуємо всі порушення, з якими Новицький та Паращенко введуть будівлю, зловживаючи службовим становищем та переслідуючи власний інтерес.

Судячи з усього, Костянтин Іванович, ходить з Броварів на роботу пішки, не їсть та не п’є, а лише інвестує у нерухомість, бо з заробітною платою 791 952 грн на рік вдалося заощадити, не зважаючи на покупку нерухомості, аж 8100 доларів США. Для Маргарити Кондратенко 2021 рік став проривним – пройти конкурс на посаду в ДІАМ та ще й головного спеціаліста Сектору з питань запобігання та виявлення корупції, коли тобі чотири (!!!) роки відмовляють інші державні органи, це дійсно круто. Руку антикорупціонера Новицького видно неозброєним оком.

2022 рік приніс уже сімейному бюджету Паращенків сумарно 1 116 756 грн та 15 000 доларів США заощаджень, а 2023 – рік рокірування Паращенків в ДІАМ та НАЗК й 1 517 151 грн та 24 200 доларів США заощаджень.

Постає логічне запитання, яким чином та заради чого Костянтин Іванович потрапив на посаду начальника Відділу внутрішнього контролю та безпеки ДІАМ, а його дружина зайняла його ж посаду головного спеціаліста в НАЗК? Конфлікт інтересів? Вважаємо, що НАЗК зобов’язано на підставі частини 4 статті 2 Порядку проведення повної перевірки декларацій, встановити факти та обставини зарахування на посаду Паращенко Маргарити Олександрівни.

Відповідь напрочуд прозаїчна – Паращенка призначено відповідати за усі корупційні оборудки Новицького, за всі неформальні комунікації в ДІАМ, включно з відвідинами об’єктів під час проведення оглядів (що не входить у його посадові обов’язки) з метою контролю «правильності» роботи інспекторів за заздалегідь погодженим з Новицьким сценарієм. Окремим особливим дорученням Новицького Паращенку, а також Василю Васильовичу Гошовському є продзвін замовників будівництва з подальшим повідомленням їх, що «так просто вони дозвільний документ або ж сертифікат не отримають і треба щось вирішувати». Фактично, Костянтин Паращенко – це кишенькова розмінна монета Новицького для виходу із будь-якої кризової ситуації з правоохоронними органами, адже вся «корупційна складова» завішена на ньому.

Цікаво, як почуває себе пані Наталія Козловська з її АЗС у Сумській області після затримання Сергія Винниченка? Адже за словами Олександра Новицького, ця АЗС у прифронтовій зоні має бути прийнята в експлуатацію в будь-якому вигляді, без опоряджувальних робіт, без виконання заходів пожежної безпеки та інклюзивності тільки тому, що це пряма вказівка Наталії Вікторівни. Сподіваємось, Винниченко розкаже цю історію правоохоронцям у деталях.

Псевдо-реформатор Олександр Новицький оточив себе абсолютно непрофесійними проте «вірними» людьми, які через призначення підконтрольних осіб продовжують плекати корупційну складову на місцях. Вірними – на думку самого Новицького, адже він досі до кінця не розуміє, хто постійно інформує правоохоронні органи про всі незаконні оборудки Голови ДІАМ. Можливо, це в тому числі Паращенко, який, маючи досвід роботи в Нацполі, добре здогадується, де може закінчитися вся ця історія і заздалегідь готує собі безпечну гавань.

Саме такий яскравий кадр як Олександр Новицький керує центральним органом виконавчої влади, на який покладено реалізацію державної політики у сфері державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а Костянтин Паращенко сліпо прислужує йому. Хоча, по факту, це чергова зграя самодурів, яка випадково прийшла до влади та  реалізує політику абсолютної безвідповідальності і популізму з вкрапленнями службової тиранії, збагачуючись за рахунок зловживання службовим становищем і постійного порушення норм чинного законодавства, перетворивши дійсно реформований у 2021 році ДІАМ у кунсткамеру.

Джерело: 360ua.news

Читайте також:
Кримінал
Суд конфіскував Mercedes, вартістю майже 5,7 мільйона гривень, яким користувався посадовець міграційної служби.
вчора, 18:33
Кримінал
Рахунок Олександр Крупа використовував для отримання зарплати. Приблизно 900 тис. грн з 2022 по 2024 роки.
вчора, 17:17
Кримінал
Поліція проводить слідчі дії у справі про зловживання посадових осіб із міжнародними пасажирськими перевезеннями.
вчора, 10:07