Країна мрії для бізнесменів

ПОЛТАВА
03.09.2018, 12:30

Найкращою країною для підприємництва визнано Данію: про податки у цій державі, ведення власної справи та відсутність бюрократії.

Країна мрії для бізнесменів_1

У рейтингу, який уклала Асоціація європейських торгово-промислових палат, найкращими країнами для бізнесу цьогоріч визнано Данію, Норвегію і Фінляндію. Наша країна опинилася на останньому місці серед 46 європейських держав, пише газета "Експрес".

Укладаючи список, враховували оцінку загального бізнес-середовища, законодавства, державної політики, соціального клімату.

Завдяки чому Данії вдалося досягти таких високих результатів? Адже вона вважається однією з найдорожчих для життя країн у Європі. Та й податки тут чи не найвищі у світі — розмір прибуткового податку сягає 57,9%!

— Чи легко зареєструвати компанію в цій скандинавській країні?

— Торік з-поміж 190 країн світу Данія посіла третє місце за доступністю відкриття бізнесу, а серед європейських держав — перше, — каже Соломія Кравчук, експертка, економістка.

— Громадяни ЄС, Швейцарії та скандинавських держав мають право вести підприємницьку діяльність у цій країні без будь-яких особливих обмежень.

Реєстрація бізнесу нескладна і забирає щонайбільше три доби. По-перше, треба оформити цифровий підпис. Процедуру здійснюють менш ніж за день у режимі онлайн. По-друге, відкрити рахунок у комерційному банку Данії та внести мінімальну встановлену суму статутного капіталу — зазвичай не менш як 50 тисяч данських крон (близько 6,7 тисячі євро). Це робиться протягом дня безплатно. Далі — реєстрація компанії в системі Danish Business Authority (DBA). Для цього є спеціальний онлайн-сервіс — indberet.virk.dk. Тут же відбувається реєстрація платника ПДВ. Після цієї процедури компанії надають ідентифікаційний код (CVR), що свідчить про завершення реєстрації бізнесу. Процес триває менш ніж добу, вартість — 90 євро.

Бізнесмени з третіх країн, зокрема і з України, повинні виконати низку умов, основна з яких — оформлення посвідки на проживання в Данії. Ставка корпоративного податку на прибуток у цій країні становить 22%.

— Які там податки із зарплати?

— У Данії доволі складна система оподаткування. Тут застосовують так звану прогресивну шкалу. Тобто люди з нижчим доходом платять менший відсоток податків із зарплати, а багаті — більший (доходить і до 75%), — додає бізнесмен Олександр Скакунов, котрий чотири роки прожив у Данії. — Я платив 36% податків із зарплати. Церковний збір (0,8% зарплати) для себе скасував, так можна. Одне слово, якщо ви в Данії отримуєте 5000 доларів зарплати, то будьте готові близько 1800 щомісяця віддати державі.

— Чи справді в цій країні легко вести бізнес?

О. Скакунов: — Легкість ведення бізнесу в Данії пов'язана із простим соціальним договором: уряд бере великі податки, але за це забезпечує хороший сервіс. Усе чесно.

— Головною передумовою такого успіху Данії є впровадження моделі сильної соціальної держави (Welfare state), тобто держави, яка здійснює соціальні функції, зокрема, бере на себе відповідальність за добробут громадян, дбає про доступність соціальної підтримки, створює систему соцзабезпечення, — додає Оксана Кушніренко, співробітниця відділу промислової політики ДУ "Інститут економіки і прогнозування НАН України".

— Чи можете навести приклад, як там працюється, скажімо, малому бізнесу?

О. Скакунов: — Власник невеликого бару в Копенгагені, Михайло Дзядул, поділився декількома історіями, які добре ілюструють легкість ведення бізнесу в Данії.

Для того щоб відкрити бар, потрібно отримати ліцензію на продаж спиртного. Це триває 1 — 2 місяці. Михайло звернувся до інстанції, яка видає ліцензії (це, можна сказати, поліційний відділок), і спитав, чи можна якось прискорити процес. Там відповіли, що ні, але він може продавати в барі пиво у пляшках. Заклад одразу запрацював!

А одного разу Михайлові зателефонували з данської митниці, щоб уточнити, чи він імпортує пиво із Сербії. Тоді повідомили, що не може цього робити, бо є імпортером напою тільки з ЄС, а Сербія не входить до Союзу. І якщо протягом доби він не надасть потрібних документів, його товар буде відправлено назад. Бухгалтер бару зайшов на сайт данської податкової служби, прочитав відповідний розділ, фактично лише натиснув кнопочку, щоб зареєструватись як імпортер поза, — і все. Зателефонували з митниці й повідомили, що вже отримали підтвердження, і товар продовжує свій шлях до Копенгагена.

— Чим ще цікава ця скандинавська країна?

О. Кушніренко: — Близько 80% зовнішньоторговельного обороту Данії припадає на європейські країни, зокрема, на скандинавські —понад 20%. Номенклатура імпорту досить широка — поряд з металами, лісом, пиломатеріалами, енергоносіями, хімічними товарами у чималих обсягах закуповують машини і обладнання, споживчі товари, сільськогосподарську продукцію.

До речі, вагому роль у підтримці національних експортерів відіграє Торгова рада Данії, яка забезпечує підтримку діяльності данських компаній на зарубіжних ринках. Вона допомагає насамперед малим і середнім підприємствам, особливо у підготовці групових заходів, надаючи їм фінансову, інформаційну та консультаційну підтримку. Інвестиційна політика Данії спрямована на зміцнення і розвиток бізнесу передусім у галузях з високими темпами зростання. Для залучення інвестицій в Данії спеціально створене агентство Invest in Denmark, що є структурним підрозділом Торгової ради міністерства закордонних справ цієї країни.

Важливі заходи у справі залучення іноземних інвестицій — офіційні візити членів королівської сім'ї за кордон. Як правило, їх супроводжують численні представники данських компаній, і не обов'язково великих.

— Чому ще данцям легко вести бізнес?

О. Скакунов: — Прийом платежів там організовано дуже просто. Через мобільний додаток ваш номер телефону підв'язаний до рахунку в банку. Кожен може через свій мобільник розрахуватися, навіть якщо не має із собою готівки. Через поширення цієї системи оплата пластиковими картками відходить у минуле. А рутинні банківські операції там становлять 0%.

У Данії всі податки беруть превентивно (заздалегідь знімають багато, округлено), а через рік враховують твої реальні показники і повертають частину грошей. Уся Данія в березні сидить на сайті податкової SKAT і тисне "рефреш": люди чекають на інформацію, скільки конкретно податкова поверне їм цього разу.

вибір редакції
Читайте також:
Полтава
Чергова громада Полтавського краю увічнила пам'ять своїх полеглих на передовій земляків. Козацький хрест нагадуватиме про їхній Чин.
вчора, 20:36
Полтава
Годі чекати, поки все налагодиться само собою. Запам'ятайте аксіому життя: до змін може привести лише Дія!
11 грудня, 20:32
Полтава
Банда українофобів на всіх щаблях влади захопила державний апарат України. Прифронтова Полтавщина також у лабетах корумпованих блазнів.
11 грудня, 19:23
Полтава
Працівники бюджетної сфери буквально по монеті назбирали 6000 гривень. Вказану суму передадуть для нагальних потреб поранених фронтовиків.
10 грудня, 06:06
Полтава
Впродовж 1727-1734 років цей чоловік командував Військом Запорозьким на Лівобережжі. Був серед тих, хто підтримав Івана Мазепу і Карла XII.
09 грудня, 13:41
Полтава
А слуги урода знищують все на місцях.
07 грудня, 15:15