«Лабораторні щури»: ФСБ причетна до отруєння російського опозиціонера Кара-Мурзи

СВІТ
16.02.2021, 12:11
«Лабораторні щури»: ФСБ причетна до отруєння російського опозиціонера Кара-Мурзи
Фото: The Insider

Відомого журналіста і соратника вбитого путінським режимом Бориса Нємцова ґебісти двічі намагалися смертельно отруїти невідомою речовиною.

Продовжуємо знайомити читачів "Останнього Бастіону" з новими матеріалами від журналістів-розслідувачів видань "Bellingcat" і "The Insider".

Владімір Кара-Мурза-молодший займається опозиційною діяльністю вже понад 20 років.

Одним із найбільш помітних його досягнень є підготовка і просування закону імені Сєргєя Магнітського, прийнятого американським Конґресом ще у 2012 році.

Цей нормативно-правовий акт передбачає заборону на в'їзд у США і заморожування фінансових активів для російських чиновників, відповідальних за "грубі порушення прав людини".

У 2014 році Кара-Мурза долучається до створення руху "Відкрита Росія" Міхаіла Ходорковського, а вже за рік співробітники Федеральної служби безпеки РФ вдаються до замаху на вбивство шляхом отруєння.

«26 травня 2015 року Владімір Кара-Мурза прокинувся у своїй квартирі на Овчінніковській набережній у Москві. Він жив один: дружина і діти мешкають у США. Не поснідавши, Владімір близько полудня вирушив у ресторан "Бобри і Уткі" на Чистих прудах, аби зустрітися з Миколою Сорокіним, керівником партії "Парнас" у Костромській області. Там Владімір брав їжу зі шведського столу і більше того дня не їв. О 14:00, після зустрічі з Сорокіним, він зустрівся зі своїм знайомим, функціонером "Відкритої Росії", Міхаілом Яструбіцьким на станції метро "Парк культури". Разом вони вирушили до редакції РІА "Новості", де вже за годину Кара-Мурза відчув прискорене серцебиття. Йому було важко дихати, з'явився піт і блювота. З абсолютно здорової людини він перетворився на людину при смерті», — йдеться у журналістському розслідуванні.

Прибула на місце карета швидкої допомоги доправила потерпілого до Московської міської лікарні №23, де йому поставили діагноз "серцева недостатність".

Пізно ввечері пацієнта перевели в одну з кращих кардіологічних клінік столиці РФ — Центр серцево-судинної хірургії імені Бакулєва, де лікарі стали готуватися до операції.

Однак згодом з'ясувалося, що з серцем в опозиціонера все у порядку, а його новим діагнозом стало серйозне отруєння невідомою хімічною речовиною.

Спецоперацію з метою фізичної ліквідації Кара-Мурзи організували службовці НДІ-2 ФСБ: Алєксандр Самофал, Константін Кудрявцев, Валєрій Сухарєв і Роман Мєзєнцев; вони постійно пересувалися територією РФ слідом за опозиціонером.

Цікавий збіг — перша спільна поїздка отруйників із Кара-Мурзою відбулася паралельно з вбивством Нємцова, якого застрелили 27 лютого 2015 року, але й після цього група ФСБешників не перестала слідувати за опозиціонером.

Отруювачі з ФСБ РФ постійно стежили за В. Кара-Мурзою
Отруювачі з ФСБ РФ постійно стежили за В. Кара-Мурзою

Вже 22 березня вони вирушили за ним до Санкт-Петербурга, де "Відкрита Росія" організувала публічну лекцію Станіслава Бєлковського; потім група поїхала за Кара-Мурзою у Калінінград, Нижній Новгород і Казань.

«На сьогодні найбільш правдоподібними є дві гіпотези замаху. Перша — отруйники, не зумівши знайти слушний момент під час відряджень Кара-Мурзи, вирішили нанести токсин у Москві (у квартирі він жив один, відеокамери в під'їзді не було). Друга — вони все-таки діяли як і у випадку з Навальним: нанесли отруту на спідню білизну, коли Кара-Мурза був у Казані (в останній день у місті Владіміра цілий день не було у готельному номері — це був зручний момент). У другому випадку Кара-Мурза просто надів у Казані іншу білизну, а отруєну — вже після приїзду до Москви. Так чи інакше, якщо отруйною речовиною був саме "Новічок", який починає діяти через 2-3 години при проникненні через шкіру, то контакт з отрутою стався перед його виходом із дому, судячи з хронології подій», — зазначають журналісти-розслідувачі.

Дружина опозиціонера змогла отримати від лікарів зразки крові, які потім відвезла на лабораторний аналіз до США, однак на тепер жодних висновків американських медичних експертів так і не оприлюднено.

Прикметно, що як і у випадку з Навальним, справа про отруєння Кара-Мурзи набула міжнародного розголосу, але через втручання спецслужб швидко зійшла зі шпальт світових ЗМІ.

За інформацією "Bellingcat" і "The Insider", очільник ФСБ Алєксандр Бортніков особисто літав у 2018 році до США, аби переконати голову ФБР Кристофера Рея не афішувати інцидент, що у підсумку й сталося: відмова від публікації результатів аналізів цілком може бути частиною якоїсь негласної угоди голів двох спецслужб.

Між тим, як раніше повідомляв "Останній Бастіон", ґебісти-отруювачі також причетні до вбивства правозахисника Тимура Куашева, дагестанського активіста Руслана Магомедрагімова і лідера руху "Нова Росія" Микити Ісаєва.

Читайте також:
Кримінал
На 121-шу добу 4-го місяця 8-річної війни нарешті заблокували активи (на понад 1 мільярд гривень) видобувних компаній одного з олігархів РФ.
24 червня, 19:23
Кримінал
Колишній Київський міський голова (у 2006-2012 роках) закликав владу України визнати "незалежність" терористичних угруповань "ДНР"-"ЛНР".
20 червня, 20:35
Світ
Це – чільна дружина голови Кемеровської області Сєргєя Цивілєва – Анна, – на яку записано велику вугільну компанію.
20 січня, 06:59
Світ
Розслідувачі зафіксували кілька рейсів з Казахстану приватного літака Bombardier Global 6000
09 січня, 14:55
Кримінал
У Бориспільській громаді Київської області місцевий депутат із "Європейської Солідарності" привласнив земельні угіддя.
25.12.2021, 14:03
Кримінал
$100 тисяч за блокування законопроєкту про авторські права пропонував народному обранцю неназваний голова громадської спілки.
01.11.2021, 10:34