«Лабораторні щури»: ФСБ причетна до отруєння російського опозиціонера Кара-Мурзи

СВІТ
16 лютого, 12:11
«Лабораторні щури»: ФСБ причетна до отруєння російського опозиціонера Кара-Мурзи
Фото: The Insider

Відомого журналіста і соратника вбитого путінським режимом Бориса Нємцова ґебісти двічі намагалися смертельно отруїти невідомою речовиною.

Продовжуємо знайомити читачів "Останнього Бастіону" з новими матеріалами від журналістів-розслідувачів видань "Bellingcat" і "The Insider".

Владімір Кара-Мурза-молодший займається опозиційною діяльністю вже понад 20 років.

Одним із найбільш помітних його досягнень є підготовка і просування закону імені Сєргєя Магнітського, прийнятого американським Конґресом ще у 2012 році.

Цей нормативно-правовий акт передбачає заборону на в'їзд у США і заморожування фінансових активів для російських чиновників, відповідальних за "грубі порушення прав людини".

У 2014 році Кара-Мурза долучається до створення руху "Відкрита Росія" Міхаіла Ходорковського, а вже за рік співробітники Федеральної служби безпеки РФ вдаються до замаху на вбивство шляхом отруєння.

«26 травня 2015 року Владімір Кара-Мурза прокинувся у своїй квартирі на Овчінніковській набережній у Москві. Він жив один: дружина і діти мешкають у США. Не поснідавши, Владімір близько полудня вирушив у ресторан "Бобри і Уткі" на Чистих прудах, аби зустрітися з Миколою Сорокіним, керівником партії "Парнас" у Костромській області. Там Владімір брав їжу зі шведського столу і більше того дня не їв. О 14:00, після зустрічі з Сорокіним, він зустрівся зі своїм знайомим, функціонером "Відкритої Росії", Міхаілом Яструбіцьким на станції метро "Парк культури". Разом вони вирушили до редакції РІА "Новості", де вже за годину Кара-Мурза відчув прискорене серцебиття. Йому було важко дихати, з'явився піт і блювота. З абсолютно здорової людини він перетворився на людину при смерті», — йдеться у журналістському розслідуванні.

Прибула на місце карета швидкої допомоги доправила потерпілого до Московської міської лікарні №23, де йому поставили діагноз "серцева недостатність".

Пізно ввечері пацієнта перевели в одну з кращих кардіологічних клінік столиці РФ — Центр серцево-судинної хірургії імені Бакулєва, де лікарі стали готуватися до операції.

Однак згодом з'ясувалося, що з серцем в опозиціонера все у порядку, а його новим діагнозом стало серйозне отруєння невідомою хімічною речовиною.

Спецоперацію з метою фізичної ліквідації Кара-Мурзи організували службовці НДІ-2 ФСБ: Алєксандр Самофал, Константін Кудрявцев, Валєрій Сухарєв і Роман Мєзєнцев; вони постійно пересувалися територією РФ слідом за опозиціонером.

Цікавий збіг — перша спільна поїздка отруйників із Кара-Мурзою відбулася паралельно з вбивством Нємцова, якого застрелили 27 лютого 2015 року, але й після цього група ФСБешників не перестала слідувати за опозиціонером.

Отруювачі з ФСБ РФ постійно стежили за В. Кара-Мурзою
Отруювачі з ФСБ РФ постійно стежили за В. Кара-Мурзою

Вже 22 березня вони вирушили за ним до Санкт-Петербурга, де "Відкрита Росія" організувала публічну лекцію Станіслава Бєлковського; потім група поїхала за Кара-Мурзою у Калінінград, Нижній Новгород і Казань.

«На сьогодні найбільш правдоподібними є дві гіпотези замаху. Перша — отруйники, не зумівши знайти слушний момент під час відряджень Кара-Мурзи, вирішили нанести токсин у Москві (у квартирі він жив один, відеокамери в під'їзді не було). Друга — вони все-таки діяли як і у випадку з Навальним: нанесли отруту на спідню білизну, коли Кара-Мурза був у Казані (в останній день у місті Владіміра цілий день не було у готельному номері — це був зручний момент). У другому випадку Кара-Мурза просто надів у Казані іншу білизну, а отруєну — вже після приїзду до Москви. Так чи інакше, якщо отруйною речовиною був саме "Новічок", який починає діяти через 2-3 години при проникненні через шкіру, то контакт з отрутою стався перед його виходом із дому, судячи з хронології подій», — зазначають журналісти-розслідувачі.

Дружина опозиціонера змогла отримати від лікарів зразки крові, які потім відвезла на лабораторний аналіз до США, однак на тепер жодних висновків американських медичних експертів так і не оприлюднено.

Прикметно, що як і у випадку з Навальним, справа про отруєння Кара-Мурзи набула міжнародного розголосу, але через втручання спецслужб швидко зійшла зі шпальт світових ЗМІ.

За інформацією "Bellingcat" і "The Insider", очільник ФСБ Алєксандр Бортніков особисто літав у 2018 році до США, аби переконати голову ФБР Кристофера Рея не афішувати інцидент, що у підсумку й сталося: відмова від публікації результатів аналізів цілком може бути частиною якоїсь негласної угоди голів двох спецслужб.

Між тим, як раніше повідомляв "Останній Бастіон", ґебісти-отруювачі також причетні до вбивства правозахисника Тимура Куашева, дагестанського активіста Руслана Магомедрагімова і лідера руху "Нова Росія" Микити Ісаєва.

вибір редакції
Читайте також:
Шевченківський райсуд Києва відмовив енергосервісній компанії "Еско-Північ" у знятті арешту з її активів у банку "Кліринговий дім".
07 жовтня, 12:44
Посадовців Київської міської державної адміністрації викрили на незаконній передачі земельних ділянок у центрі української столиці.
10 вересня, 13:12
Понад 3000 конопель вилучили правоохоронці з присадибної ділянки одного з нежилих домоволодінь у селі Кривошиївка Сватівського району.
03 вересня, 11:37
У Bellingcat назвали нову дату виходу розслідування щодо "вагнерівців"
04 травня, 15:45