Лариса Ніцой пропонує запровадити у старших класах 100% викладання українською

УКРАЇНА
30.05.2018, 13:38

Зараз у Латвії навчання у старших класах для меншин проводиться повністю латиською мовою. Ця країна передбачила плавний десятирічний перехід, починаючи з садка і закінчуючи десятим класом, на державну мову. В Україні ж влада «прогинається» під нацменшини.

Лариса Ніцой пропонує запровадити у старших класах 100% викладання українською_1

Українська письменниця та громадська активістка Лариса Ніцой поділилася на своїй сторінці у Facebook відео, де, наводячи приклад сусідньої країни, роздумує над питанням української мови у навчальних закладах.

«Латвії було нелегко. Російськомовне населення виступило проти, вийшовши на демонстрації і мітинги – вони хотіли і далі навчатися своєю мовою. Що сказала Латвійська влада? А те, що у них є своя історична батьківщина, тож або дотримуйтеся Латвійських законів, або вас ніхто не тримає – отримуйте освіту своєю мовою на історичній батьківщині», – розповіла Ніцой.

Письменниця порівняла населення Латвії – 1 млн 900 тисяч громадян з населенням, навіть не всієї України, а лише її столиці, де проживає близько 2 млн 900 тисяч осіб і наголосила, що цій невеликій сусідній державі вдалось протистояти російському населенню, у якого «за спиною 144 мільйонна московська країна».

Ніцой звернула увагу на те, що проти українського закону про освіту постали навіть не угорські меншини, а сама Угорщина, населення якої становить 9 млн, проти більше як 30 млн жителів України.

«І що ж Україна? Може вона як Латвія згорда глянула на своїх вимагателів? Може стала пліч-о-пліч з Латвією і вони почали удвох добиватися своїх прав? Ні, Україна впала на коліна. Україна злякалася Угорщини, якої майже вчетверо менше і здала свої позиції в законі про освіту. Україна прописує слабші позиції рідній мові, ніж Латвія. В Україні в старших класах міністр освіти передбачає лише 60% державної мови», – зазначила письменниця.

Лариса Ніцой закликала українців підтримати її вимогу запровадити в старших класах 100% державної мови, засуджуючи українське «прогинання» і надсилати на електронну пошту МОН свої пропозиції: «Пишіть, бо меншини вже там понасилали, а українці мовчать. Наче в нас одні меншини в країні. У вас є два дні до першого червня. Ви вже відгукувалися на мій заклик і ми всі разом добилися змін в Законі про освіту, давайте доведемо справу до кінця. 100% державної мови в старших класах. Крапка. Латвія змогла і ми зможемо».