Лише танки не переломлять хід війни в Україні

Опінії
29 січня, 15:05
Сучасні танки, які Вашингтон пообіцяв Україні, надсилають важливі сигнали як Києву, так і москві про продовження американської підтримки.
Сучасні танки, які Вашингтон пообіцяв Україні, надсилають важливі сигнали як Києву, так і москві про продовження американської підтримки.

Сполученим Штатам доведеться посилити свою програму навчання

Репортер із питань національної безпеки для The New York Times,

ВАШИНГТОН — Попри всі фанфари про передові бойові танки, які Україна отримала від Заходу цього тижня, вони не будуть тією срібною кулею, яка дозволить Києву виграти війну. Натомість армія Сполучених Штатів знову спробує переробити армію за власним зразком, щоб дати Україні найкращий шанс прорвати міцну російську оборону.

Для цього Сполученим Штатам і їхнім союзникам доведеться не лише надати нещодавно обіцяні танки, бронетехніку та передові боєприпаси, а й розширити те, що було чимось на зразок спеціальної програми навчання, щоб навчити українських військових використовувати все нове обладнання разом.  Це буде прискорений курс того, що армія США називає загальновійськовою війною, на освоєння якої американським підрозділам потрібні місяці, якщо не роки.

Рішення про нову військову допомогу є делікатним балансуванням для Білого дому та альянсу НАТО: хоча вони хочуть надати Києву нові можливості, які мають потенціал для виходу з глухого кута на полі бою, вони також не хочуть провокувати президента володимира путіна до переростання боротьби у більш широку війну.

У підсумку забезпечення західними танками обіцяє величезний прорив. Але наразі москву стримують від розширення війни, а створення нових і сильніших українських підрозділів є найкращим шансом уникнути глухої ситуації.

Один з найбільш сучасних та захищених піхотних транспортів у світі
Один з найбільш сучасних та захищених піхотних транспортів у світі

Оскільки супутникові зображення показали, що росіяни будують основні та вторинні лінії оборонних окопів уздовж лінії фронту, американські урядові аналітики почали рік, прогнозуючи смертоносний глухий кут як ймовірний результат у 2023 році. Стурбовані тим, що заморожений конфлікт йде на користь росії, Сполучені Штати та їхні союзники почали останніми тижнями серйозніші дискусії про те, як змінити динаміку бойових дій на користь України.

«Ми хочемо поставити їх у найкращу можливу позицію, щоб незалежно від того, чи закінчиться ця війна на полі бою, чи закінчиться вона дипломатією, чи якоюсь комбінацією, вони сиділи на карті, яка є набагато більш вигідною для їхнього довгострокового майбутнього та що путін відчуває стратегічний провал», — заявила в четвер у Сенаті Вікторія Нуланд, високопосадовець Державного департаменту.

Більшу частину першого року конфлікту росія та Україна обстрілювали позиції одна одної артилерією, але були й танкові операції. Найбільшим успіхом України, її контрнаступом під Харковом, були танки, але однією з найважливіших видів зброї були швидкохідні бойові броньовані машини. Там Україна також зіткнулася з неорганізованими російськими силами.

Але на наступному етапі війни українські військові будуть цілитися по тих викопаних траншеях російських підрозділів. Прорвати ці рубежі — це не просто перегнати батальйон танків через окопи. Це вимагає скоординованої атаки з піхотою, яка позначає цілі, танками, які ведуть вогонь по цих позиціях, і артилерійськими гарматами, які забезпечують прикриття та підтримку. Такі загальновійськові маневри є основою бойових дій американської армії та центром найінтенсивнішої підготовки армії США.

Навчання НАТО в Європі
Навчання НАТО в Європі

Хоча танки були в центрі уваги, військові аналітики кажуть, що важливою частиною нещодавніх пожертвувань Заходу можуть бути 109 бойових машин Bradley, які надсилають Сполучені Штати, і велика кількість артилерії, яку надішлють європейські союзники. Ця техніка, ймовірно, буде поєднана з німецькими Leopards для створення нових українських бронетанкових підрозділів. Коли надійде повний комплект західної техніки, Київ може створити аж три додаткові бригади.

«Найважливішими частинами пакета є бойові броньовані машини, артилерія та високоточні боєприпаси», — сказав Майкл Кофман, експерт з росії вашингтонської аналітичної організації CNA. «Невелика кількість обіцяних танків є найменш важливою частиною цього».

Щоб українська армія могла проводити такі маневри, необхідно посилити американську та європейську підготовку. Сполучені Штати місяцями уникали надсилання Україні нових складних систем, які потребують нового навчання. Це ставлення змінилося — спочатку Сполучені Штати надіслали американську артилерію, потім ракетні системи більшої дальності, а останнім часом — систему батареї «Петріот», усі вони потребували навчання за межами України.

Початкові коливання були частково через занепокоєння щодо вилучення досвідчених українських солдатів з поля бою, а також занепокоєння, що те, що Сполучені Штати навчають українських солдатів, може бути розцінене кремлем як провокація. Але з тренуваннями з систем протиракетної оборони Patriot, що тривають в Оклахомі, і інструкціями з інтенсивного маневру, що тривають на американському полігоні в Німеччині, початкові побоювання зникли, як визнали військові чиновники США.
Це не перший раз, коли Сполучені Штати проводять таке навчання. Сполучені Штати намагалися, але не змогли, навчити таким методам іракську армію та, меншою мірою, афганську армію. Але Україна знову і знову доводила, що є технічно спроможною та винахідливою, а її армія продемонструвала надзвичайну мотивацію навчитися використовувати нову техніку.

«Українці мають основну професійну армійську групу, яка воювала з росіянами роками та роками проходила західну підготовку до 2022 року», — сказав Стівен Бідл, професор Колумбійського університету. «Вони не починають з нуля».

Лише танки не переломлять хід війни в Україні_5

Наскільки реально для Пентагону навчити українців складнощам загальновійськової маневрової війни за короткий проміжок часу, ще належить побачити. Навіть у мирний час американським підрозділам потрібен деякий час, щоб опанувати такі операції, і це з розкішшю широких зон навчання та глибоких інституційних знань. Проте, під вогнем можна навчитися новим технікам ведення війни. Адже американська армія вперше навчилася сучасній загальновійськовій техніці в розпал Другої світової війни.

«Військові, які належним чином мотивовані та мають правильну командну структуру, адаптуються та навчаються досить швидко», – сказав доктор Бідл.

«Є така думка, що армія ніколи не змінюється. І це нісенітниця. Вони можуть дуже швидко змінюватися, якщо вони мотивовані та правильно організовані ».

Деякі аналітики вважають, що єдиною найефективнішою зброєю, яку Сполучені Штати можуть надати Україні, є високоточні ракети. В українській армії, за підготовкою і традицією, основна увага приділяється артилерії. Саме цей досвід дозволив їм швидко й ефективно використовувати ракетно-артилерійську систему високої мобільності (HIMARS) для ударів по російських складах боєприпасів і командних пунктах.

росія пристосувалася, вивівши свої логістичні центри за межі зони дії HIMARS. Досконаліша ракета більшого радіуса дії, така як ATACMS, може вразити ці цілі. Але наразі зброя, яка могла б завдати глибоких ударів по росії, не розглядається, оскільки вона вважається надто ймовірною, щоб спровокувати путіна. Хоча Сполучені Штати постійно відкривалися для надання Україні більш потужної зброї протягом конфлікту, вони залишалися рішучими в цьому одному пункті.

Американські офіційні особи визнали, що справжня потужність 31 танка Abrams, про які Сполучені Штати оголосили в середу в контексті надсилання Україні, полягає в тому, що вони розблокують додаткові пожертвування танків Leopard 2 німецького виробництва, а також більше артилерії та бойових машин піхоти.

Надання США танків «підштовхне німців і надихне поляків», одночасно продемонструвавши єдність НАТО, сказав один американський чиновник, який говорив на умовах анонімності, щоб обговорити делікатні дискусії. На додаток до 112 Leopards, які Німеччина надішле, Польща пообіцяла 14 (разом із сотнями старіших танків), а Канада направить чотири. Норвегія заявила, що надішле кілька танків, а Іспанія розглядає можливість надання фінансів

Нові пожертви самі по собі навряд чи підвищать бойову міць настільки, щоб виграти війну за Україну, але офіційні особи та зовнішні аналітики кажуть, що вони суттєво допоможуть.

Танки пробиватимуть лінії окопів і відкриватимуть шлях для піхоти на бойових машинах Бредлі для утримання відвойованої території.

І танки надсилають важливі сигнали як Україні, так і росії про продовження американської підтримки. Для росії танки демонструють, що потік зброї із Заходу зростає, а не слабшає. А для України це великий підйом морального духу, сказала Андреа Кендалл-Тейлор, колишній співробітник американської розвідки, яка зараз працює в Центрі нової американської безпеки.

«Це є вотум довіри, що люди все ще інвестують у те, щоб Україна повернула свою територію, а не підштовхують Україну до переговорів», – сказала вона.

Автори: Джуліан Е. Барнс, - The New York Times

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Світ
Такі снаряди мають високу ефективність для ураження сучасних танків і бронетехніки.
21 березня, 15:20
Війна
Загалом Україна мала отримати від Сполучених Штатів 12 таких зенітно-ракетних комплексів
19 березня, 11:33
Світ
Окреме питання, чим іранці заплатили за винищувачі, бо тут може бути одразу декілька "форм оплати"
12 березня, 12:36
Війна
У Тегерані можуть намагатися створити власну версію західних зразків озброєння
10 березня, 14:10
Війна
ЗСУ почали використовувати високоточні «розумні» бомби JDAM
07 березня, 12:03
Війна
Бомби УПАБ-1500В: нова й доволі вагома загроза
04 березня, 15:18