Майбутнє зеленої енергетики бере початок в Африці

16.01.2023, 15:15
Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Пропонований перехід на сонячну та вітрову енергію може сприяти швидшому зростанню та створити шаблон для країн, які залежать від вугілля

Південна Африка виробляє 80 відсотків своєї електроенергії, спалюючи вугілля, більше, ніж будь-яка інша промислово розвинена країна.

Близько 200 000 людей безпосередньо зайняті на вугільних шахтах, транспортуванні вугілля та електростанціях, що працюють на вугіллі, які всіяні рівниною на схід від Йоганнесбурга, але процвітання решти країни також ґрунтується на фундаменті з чорної скелі, про це повідомляє медіа агенція Останній Бастіон з посиланням на матеріал The New York Times.

Тепер південноафриканський уряд за допомогою Сполучених Штатів і європейських країн починає реалізацію сміливого плану відмовитися від вугілля, не підриваючи економічного зростання. Якщо це спрацює, пропонований перехід на сонячну та вітрову енергію може сприяти швидшому зростанню та створити шаблон для країн, які залежать від вугілля, щоб протистояти зміні клімату. Це значна можливість, і вона заслуговує на підтримку та увагу.

Сполучені Штати виділили понад 1 мільярд доларів в рамках пакета міжнародної допомоги на суму 8,5 мільярда доларів для стимулювання переходу Південної Африки на відновлювані джерела енергії, і після двох років переговорів про деталі уряд Преторії має представити план у лютому для його втілення у життя.

Майбутнє зеленої енергетики бере початок в Африці_1

Запропонований пакет допомоги є частиною ширшої зміни міжнародної реакції на зміну клімату. Вітряні розмови про те, що багатим країнам необхідно допомагати менш багатим, нарешті стають реальними. У листопаді група країн, включаючи Сполучені Штати, виділила 20 мільярдів доларів на подібне партнерство з Індонезією, а потім взяла на себе зобов’язання виділити 15,5 мільйонів доларів В’єтнаму в грудні. Ведуться переговори з іншими країнами, включаючи Сенегал та Індію.

Власна реакція Америки на зміну клімату залишається неадекватною, і в результаті американці страждають, але навіть якщо Сполучені Штати завтра перестануть спалювати викопне паливо — чарівним чином і повністю — це не сильно завадить зміні клімату. Країна також має допомогти решті світу спалювати менше викопного палива. Південна Африка є перспективним місцем для початку.

Південній Африці потрібно більше електроенергії. Попит на вугільні електростанції країни регулярно переповнений, що змушує національну енергетичну компанію Eskom вводити постійні відключення електроенергії. Минулого року відключення електроенергії були гіршими, ніж будь-коли, через що мільйони споживачів у великих містах залишалися без світла на години поспіль, підриваючи економіку та сповільнюючи зростання. Щоб виробляти більше електроенергії, Eskom завершує будівництво двох електростанцій, що спалюють вугілля, які будуть одними з найбільших у світі проєктів, які частково фінансуються коштом позик Світового банку на мільярди доларів.

Майбутнє зеленої енергетики бере початок в Африці_3 Йоганнесбург

Більшість лідерів уряду Південної Африки вважають ці заводи кінцем епохи. Зміна клімату все більше завдає шкоди країні. Як і багато інших країн, розташованих далеко від екватора, Південна Африка переживає різкі зміни температури, і вона страждає від посух і повеней.

Багато з чинних вугільних електростанцій країни потребують заміни в найближчі роки, а швидке зниження вартості вітрової та сонячної енергії означає, що відновлювана енергія може замінити вугілля з відносно невеликими додатковими витратами. Минулого року країна закрила першу з цих старих електростанцій. Держава планує побудувати на цьому місці сонячну та вітрову електростанції — знову ж таки за фінансування, надане Світовим банком.

Міжнародний пакет допомоги, який зараз обговорюється зі Сполученими Штатами та європейськими партнерами, призначений для прискорення енергетичного переходу. Відповідно до поточних планів південноафриканського уряду, які мають на меті знизити ціни на електроенергію під час переходу, електростанції країни все одно будуть виробляти 3,9 гігатонни вуглецю до 2050 року. Південноафриканська консалтингова компанія Meridian Economics оцінила у звіті за 2020 рік, що швидший перехід міг би запобігти приблизно половині цих викидів.

Уряд Південної Африки підрахував, що йому знадобиться близько 98 мільярдів доларів протягом наступних п’яти років, щоб почати швидший перехід — і в кілька разів більше, щоб завершити роботу. Допомога в розмірі 8,5 мільярдів доларів США, яка становить лише невелику частину від загальної суми, призначена для того, щоб допомогти Південній Африці зібрати решту.

Іноземна допомога може підтримати інвестиції в інфраструктуру, яка менш приваблива для приватних інвесторів. Наприклад, Південній Африці необхідно побудувати лінії електропередач, щоб з’єднати найкращі місця для виробництва відновлюваної енергії з людьми, які потребують електроенергії. Дослідження подібних заходів у Чилі, завершене у 2019 році, виявило, що нові лінії електропередач призвели до збільшення сонячної генерації на 51 відсоток, одночасно різко знизивши ціни для міських домогосподарств.

Працівники, які, ймовірно, втратять роботу, також потребуватимуть допомоги — і послаблення впливу на їхні життя та громади є необхідним для збереження політичної підтримки.

Майбутнє зеленої енергетики бере початок в Африці_5 Crescent Dunes розміщена в Неваді. США

Масштаби допомоги є значним політичним проривом. Але існує цілком реальна небезпека, що цього недостатньо. Лише 4 відсотки допомоги Південній Африці надходять у формі грантів. Решта в основному зводиться до допомоги Південній Африці позичити гроші в іноземних кредиторів, перед якими вона вже має великі борги. Навіть без будь-яких запозичень для енергетичного переходу державний борг дорівнює більш ніж двом третинам валового внутрішнього продукту.

Для Південної Африки також виникне спокуса розглядати сонячну енергію та вітер як доповнення, а не як заміну вугільної енергії. Політичні лідери чітко дали зрозуміти, що вони не бажають жертвувати думкою виборців, і навіть коли уряд виконує свої плани, деякі відкрито стверджують, що вугілля залишається найкращим варіантом для країни.

Найважча робота, іншими словами, ще попереду. Враховуючи терміновість розв'язання проблеми зміни клімату та імпульс для надання подібної допомоги іншим країнам, буде надзвичайно важливо швидко вчитися та адаптуватися.
 

Автори: Редколегія - The New York Times

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Полтава
Байдужі до долі рідного краю — благословенної Полтавщини — громадяни плюють на могили своїх предків. Причому, навіть не фігурально.
05 квітня, 08:23
Полтава
У Скороходівській і Чутівській громаді жителі не визначаться із тим, хто і чому викидає відходи у поля та на узбіччя. Звалище збільшується.
03 квітня, 12:36
Війна
Це відбувається через активність ворожих субмарин і надводних човнів у тій частині Чорного моря біля Криму, Новоросійська
02 квітня, 09:03
Полтава
Стихійні звалища обабіч траси Решетилівка-Дніпро плюндрують неповторність нашого рідного краю. Громадяни засмічують, влада просто констатує.
29 березня, 06:03
Життя
Двоногі шкідники знищують усе, до чого зможуть доторкнутися. Спершу зрубуються ліси під забудову, потім настає черга водойм.
26 січня, 12:30
Полтава
Власники ділянок і орендарі з-поміж товаровиробників нехтують встановленими правилами та нормами. Підприємливі ділки здійснюють екозлочини.
16 січня, 12:31