Ми всі живемо у світі симулякрів

ІСТОРІЯ
11 березня, 07:18
Ми всі живемо у світі симулякрів
Фото: Facebook

Так казав французький філософ, культуролог і соціолог Жан Бодріяр. Він прагнув відкрити людям очі на «нереальність того, що відбувається».

Ну, от скажімо, праця більше не є продуктивною, вона несе соціальну функцію — бо «всі мають бути при справі». Представницькі органи влади вже нікого не представляють і не «база визначає надбудову», а навпаки.

За Бодріяром, ми втратили зв'язок з реальністю та увійшли в епоху гіперреальності. Відтепер картинка є важливішою за сам зміст, етикетка важливіша за саму річ, а зв'язок між предметами, явищами та знаками давно порушений.

Виникла така система, законом і метою якої стало виробництво та надвиробництво лише одних слів та знаків. І у цій системі «інформація пожирає свій власний контент» — знищує комунікації та соціальне.

Замість того, щоби створювати справжні комунікації, інформація їх інсценізує, творячи «ілюзії спілкування та розуміння»: теле- та мережеву інтерактивність, агресивні хибні комунікації (реклама, спам), словесний шантаж («це стосується саме вас»)...

Але розкладається не тільки комунікація, а й сенси. Адже знання, які не допомагають створювати нічого реального чи матеріального — не приносять жодної користі.

Споживаючи сьогодні величезні обсяги інформації, ми знаємо та розуміємо все менше й менше. А те, про що ми дізнаємося, як виявляється нам не потрібне і не корисно.

Ми все менше по-справжньому спілкуємось і при цьому впевнені у зворотному — у надмірному знанні та спілкуванні. До речі наостанок, за концепцію фільму «Матриця» ми повинні подякувати саме Бодріяру, хоча він був переконаний, що його ідеї спотворили.

Автор : Сергій Чаплигін
Читайте також:
Опінії
Відвідуваність бібліотек зараз різко впала, всі думають, що Гугл може замінити роботу з книгами.
04 листопада, 15:06
Життя
Фото, що пронизує душу. Біле ведмежа обіймає свою мертву матір, близько Шпіцбергену.
22 жовтня, 10:28
Світ
Науковці з Університету Колорадо з'ясували, чому люди отримуємо мітохондріальний геном не від батька. Причина в яйцеклітинах.
13 жовтня, 08:18
Історія
Пращури сучасних людей почали обмінюватися із чужинцями генетичним матеріалом на Середньому Сході. Це сталося понад 50 000 років тому.
17 вересня, 08:26
Історія
Час не може бути циклічним, як вважали в Античності, оскільки є події, які вже не можуть повторитися.
07 вересня, 13:25
Життя
Очікується, що до 2100 року у 183 країнах світу рівень народжуваності буде вкрай низьким.
30 травня, 11:16