Ми всі живемо у світі симулякрів

ІСТОРІЯ
11 березня, 07:18
Ми всі живемо у світі симулякрів
Фото: Facebook

Так казав французький філософ, культуролог і соціолог Жан Бодріяр. Він прагнув відкрити людям очі на «нереальність того, що відбувається».

Ну, от скажімо, праця більше не є продуктивною, вона несе соціальну функцію — бо «всі мають бути при справі». Представницькі органи влади вже нікого не представляють і не «база визначає надбудову», а навпаки.

За Бодріяром, ми втратили зв'язок з реальністю та увійшли в епоху гіперреальності. Відтепер картинка є важливішою за сам зміст, етикетка важливіша за саму річ, а зв'язок між предметами, явищами та знаками давно порушений.

Виникла така система, законом і метою якої стало виробництво та надвиробництво лише одних слів та знаків. І у цій системі «інформація пожирає свій власний контент» — знищує комунікації та соціальне.

Замість того, щоби створювати справжні комунікації, інформація їх інсценізує, творячи «ілюзії спілкування та розуміння»: теле- та мережеву інтерактивність, агресивні хибні комунікації (реклама, спам), словесний шантаж («це стосується саме вас»)...

Але розкладається не тільки комунікація, а й сенси. Адже знання, які не допомагають створювати нічого реального чи матеріального — не приносять жодної користі.

Споживаючи сьогодні величезні обсяги інформації, ми знаємо та розуміємо все менше й менше. А те, про що ми дізнаємося, як виявляється нам не потрібне і не корисно.

Ми все менше по-справжньому спілкуємось і при цьому впевнені у зворотному — у надмірному знанні та спілкуванні. До речі наостанок, за концепцію фільму «Матриця» ми повинні подякувати саме Бодріяру, хоча він був переконаний, що його ідеї спотворили.

Автор : Сергій Чаплигін
Читайте також:
Світ
Держави старіють, і з часом поступово стають більш схильними до припинення свого існування. Чи може це стати уроком для сьогодення?
06 травня, 11:05
Мистецтво
Історія геніального інженера, художника, скульптора... та винахідника Леонардо да Вінчі
24 квітня, 11:45
Життя
Тема стала пріоритетною у зв'язку зі стрімким розвитком польотів у космос.
23 квітня, 11:04
Життя
Перша з них загрожує життю окремих людей. Друга загроза має більш довгостроковий характер і є більш серйозною
22 квітня, 18:16
Життя
Австралійські біологи разом із кліматологами здійснили дослідження 1,2 мільйона новонароджених. Мета: з'ясувати причину передчасних пологів.
29 лютого, 21:39
Життя
Ілон Маск заявив, що перша людина, якій чіп від Neuralink, змогла керувати мишею на екрані комп'ютера за допомогою своїх думок.
20 лютого, 17:06