Ми є народ, якого правди сила ніким звойована ще не була

Опінії
16.10.2024, 07:18
Ми є народ, якого правди сила ніким звойована ще не була
Фото: Facebook

Шлях до свободи українців в умовах конкретного суспільства пролягає крізь мислення, осмислення навколишнього світу і нашого місця у ньому...

Український філософ, історик, соціолог, лінгвіст, перекладач

Народ — це не аморфна маса співгромадян, яких поєднує лише колір паспорта, який видали у зв'язку зі статевим дозріванням. Згідно із класичним визначенням Корнелія Публія Цицерона, народ це спільність людей, яких єднають спільні інтереси та злагода у питаннях права.

Власне, звідси й народжується Республіка, тобто «загальна справа народу». Для нього та його послідовників найважливішою цінністю є вільне політичне співтовариство, яке дбає про спільну справу (res publica) і захищає від посягань як зовнішніх ворогів, так і внутрішніх тиранів свої приватні справи (res privata).

Ось, саме для цього необхідні спільний інтерес (загальне уявлення про доброчесне життя та колективне благо) та згоду у питаннях права (єдність підходів до справедливого вирішення спорів та політичних інститутів). Усе те, що матеріалізувалося в образі депутата, поліцая, податківця чи чиновника не тотожне суспільству.

Маю на увазі, що це лише одна з його можливих проєкцій на політичну сферу. Людській історії відомі й інші форми соціально-політичної організації, яка остаточно склалася лише десь наприкінці XVIII століття.

Що потрібно аби скоротити відчуження влади від людей та сформувати уявлення про культуру громадянської відповідальності? Як відомо, будь-яке одужання починається з усвідомлення своєї хвороби:

  1. Саме тип мислення визначає політичну практику; (тому потрібно позбавитися марксистської парадигми: Маркс помилявся — не «буття визначає свідомість», а мав слушність його учитель Геґель — «буття визначається свідомістю»).
  2. Протистояти нав'язаній стандартизації мислення — виховувати покоління людей, які вільно мислять, а без цього найпродуманіші плани, найдосконаліші закони не змінять реальний стан речей; (усе залежить від носіїв тих чи інших уявлень).
  3. Всі ключові ідеї вже були проговорені ще з часів античності, тож необхідне «виправлення імен», необхідний пошук нових політичних форм та альтернативних форм людського спілкування.

Жодних ілюзій, карго-культів, популізму, чарівного перетворення людської природи, жодної утопії, жодного земного раю. Просто потрібно, в першу чергу, чесно поглянути на стан речей і на себе, спробувати повернути істинний сенс слів і понять.

Запитати себе, хто ми, звідки, куди ми йдемо? Знайти своїх і питання французького філософа Руссо як і раніше (якщо не більше), актуальне й по нині: «Як же так виходить, що людина народжується вільною, але скрізь вона в кайданах?».

Читайте також:
Життя
«Пізнай себе» — єдиний шлях до миру.
27 червня, 16:05
Опінії
Втрачання спадщини привели нас до того місця, де всі ми знаходимося. Постійне мавпування когось іншого позбавляє українців власного єства.
15 червня, 07:01
Історія
Українці, а до того козаки й русичі здавна були щитом для Старого світу. Наш народ офірували заради ефемерного комфорту віденців і парижан.
09 червня, 12:36
Мистецтво
Премодерн, модерн та постмодерн... До вашої уваги три парадигми мислення, властиві суспільству в той чи інший час існування людства.
04 червня, 20:38
Історія
Про життя, смерть і добро: думки Арістотеля.
02 червня, 22:29
Мистецтво
Будь-яка потворність може викликати лише огиду. Наша ж справа зробити все можливе, щоби прекрасне з ідеї набуло шедевральності наяву.
29 травня, 19:24