"Ми з Татаровим все робили разом, то чому він сидить в Офісі президента, а я маю сидіти у в'язниці?"

КРИМІНАЛ
23.12.2020, 13:25
"Ми з Татаровим все робили разом, то чому він сидить в Офісі президента, а я маю сидіти у в'язниці?"

Перше інтерв'ю Максима Микитася після того, як він пішов на співпрацю з НАБУ

Інтерв'ю ЦЕНЗОР.НЕТ з Максимом Микитасем - депутатом Верховної Ради VIII скликання, колишнім президентом скандальної будівельної компанії "Укрбуд". Микитась є підозрюваним у справі про заволодіння майном під час будівництва квартир для військовослужбовців Нацгвардії. Він був затриманий і перебував у СІЗО, але вийшов під заставу після свідчень проти екскомандувача Нацгвардією Юрія Аллерова.

Про Татарова і хабарі командувачу Нацгвардією

- Розкажіть про хабарі екс-командувачу Нацгвардією Юрію Аллерову. Яку роль в цьому зіграв ваш колишній співробітник Олег Татаров, підозрюваний НАБУ в підкупі експерта МВС? Судячи з матеріалів справи, Аллеров отримав хабар в 125 тисяч доларів за операцію з обміну квартир для Нацгвардії в центрі Києва на квартири на околиці, держава зазнала збиток в 81 млн гривень.

- Відверто кажучи, ця угода по Нацгвардії не була якоюсь значною подією для "Укрбуду" з нашими оборотами. Працювали над цією угодою наш генеральний директор Майборода Олег, директор служби замовника Якусевич Сергій, головний юрист Мармиш, який безпосередньо брав участь у нарадах НГУ за участю представників Головної військової прокуратури. А вже в подальшому, коли було відкрито кримінальну справу в МВС - Татаров, теж як один з основних юристів компанії. Поки я був в силі, ми, як мені здавалося, дружили. З Татаровим ми в 2019-му разом на Новий рік літали на відпочинок до Мексики сім'ями, але він все це зрадив ...

Микитась і Татаров
Микитась і Татаров

Коли МВС почало розслідування, Татаров взявся за супровід справи. Інше вже таємниця слідства. На даний момент я не давав свідчень що визнаю свою провину в дачі хабара Ю. Аллерову. Після взяття мене під варту моїй дружині були повернуті 50 млн. грн., які були внесені нею ще в жовтні 2019 року. За рахунок них були перераховані в бюджет кошти як відшкодування збитку, після чого прокурором було прийнято рішення про можливість зміни запобіжного заходу, для чого він звернувся до суду з відповідним клопотанням.

- У матеріалах суду вказано, що Татаров за домовленістю з вами дав експерту МВС Костянтину Дубоносу хабар у вигляді паркомісця в житловому комплексі. Дубонос за це повинен був при проведенні експертизи знизити оцінку збитку від угоди. Чи є у слідства докази, які підтверджували б вину Татарова? Ви передавали документи, листування з телефону?

- В першу чергу можу сказати: чи давав я показання або не давав по Татарову - це несуттєво для пред'явлення підозри. Повинні бути конкретні докази - листування, документи, деталі, які підтверджують його провину. У детективів НАБУ, мабуть, це є. Я відповів детективам на поставлені мені питання з приводу проведення експертизи експертом МВС Дубоносом. За свої ж гріхи я готовий відповідати перед судом, я з себе своєї частини відповідальності не знімаю. Але я не розумію, чому один з ключових керівників "Укрбуду" з юридичних питань Олег Татаров, який збагатився на знищенні мене і моєї компанії, отримав собі недоторканність? Ми з Татаровим все робили разом, але якщо Татаров сів в Офісі Президента, так чому я повинен сидіти у в'язниці? 

- Як так вийшло, що проти вас, власника компанії "Укрбуд", об'єдналися всі ваші топ-менеджери, включаючи Татарова? Вони всі роблять заяви проти вас.

- Вони скористалися ситуацією, щоб разом втопити мене, пограбувати мене особисто і мою корпорацію, щоб самим уникнути відповідальності і домовитися з навколокримінальними колами. Найобурливіше - повісили на комунальний "Київміськбуд" всі борги перед інвесторами! Задайте питання, чому на "Київміськбуд" оформили тільки збитки і лише незначну частину прибуткових об'єктів? Чому майже всі прибуткові об'єкти і ділянки вкрали інші приватні компанії, а закривати борги перед інвесторами змусили комунальну компанію?

- Чому?

- Я вам розповім про цинічну схему, за якою мене закрили у в'язницю, а "Укрбуд" пограбували на мільярди! Є вже конкретні особи, які беруть участь в розграбуванні "Укрбуду" і грошей інвесторів. Це Дмитро Федотенков і його "співінвестори" - Майборода, Якусевич, Мармиш. Все це було зроблено не без участі чинного заступника голови Офісу Президента з питань правоохоронних органів Олега Татарова, який складав горезвісні меморандуми, а також юридичні документи, і наполегливо переконував мене йти з Федотенковим і його горезвісними "співінвесторами". Моя мета зараз - все, що вкрадено, слід повернути інвесторам через Київміськбуд. Подивіться: одну з моїх ділянок компанія тестя Татарова намагається зараз оформити на себе. Тобто він урвав свою частку мого майна і не приховує, що намагається все це оформити на себе.

- Після вашого арешту компанія "Укрбуд" фактично розірвана на шматки. Зупинено більше 20 об'єктів, інвестори виходили до Офісу Президента, всі проблемні будівництва передані на баланс "Київміськбуду". Розкажіть, чим володів "Укрбуд" і що не передали в "Київміськбуд" для вирішення проблем з інвесторами?

- Для початку треба розуміти, що таке "Укрбуд". "Укрбуд" будував 25 об'єктів і різні активи, які були у мене вкрадено. Ось що в "Київміськбуд" не потрапило:

- живі гроші на рахунках, понад 10 млн. Доларів;

- готові, але ще не продані квартири зі свідоцтвами на право власності приблизно на 10 млн. Доларів;

- 40 гектарів землі під забудову на Осокорках у Києві біля Південного моста;

- ЖК "Едельвейс хаус" на Зверинецької і ЖК "Поділ Гранд Вінтаж" з часткою в розмірі 20 млн доларів;

- ЖК "Кристал Хаус" в центрі Києва - прибутковий об'єкт;

- ЖК "Паркова долина" - прибутковий об'єкт в Києві;

- будівлі та площі на заводі "Арсенал" в Києві в розмірі 11 млн. Доларів;

- ЖК "Ла Манш" на Подолі - 25 мільйонів доларів прибутку в рік;

- 1,5 гектара землі в Києво-Святошинському районі на Академмістечку з плановим прибутком 8 мільйонів доларів - зараз структури тестя Татарова намагаються переоформити на себе, це розкрили журналісти "Бігус info";

- і багато іншого. Все це фактично вкрадено у інвесторів! Все це треба повернути.

При цьому "Укрбуд" генерував 250 млн доларів валового доходу в рік.

Подивіться розмір цих активів: хіба можна було називати "Укрбуд" слабкою компанією? Ми легко перекривали будь-які втрати, ми могли без проблем залучити кошти і добудувати всі об'єкти. "Укрбуд" був сильною компанією, яку навмисно знищили, щоб просто розграбувати.

Причому недобудовані будинки перекинули на баланс "Київміськбуду", по суті, змусили Київ за рахунок свого бюджету добудовувати там, де є проблеми. Але найбільші активи, найприбутковіші об'єкти в "Київміськбуд" не передали, все це вкрадено. Якщо Київ забезпечить повернення всіх активів "Укрбуду" в "Київміськбуд", то столиця отримає величезні прибутки. Моя компанія була абсолютно успішною, і після повернення всіх активів "Укрбуду" це побачать всі.

Для мене важливо показати, що розірвали успішну компанію, прибуткову, і не дозволити злодіям користуватися вкраденим у інвесторів. Я хочу, щоб люди побачили: справа проти мене використовували, щоб влаштувати хаос і розірвати компанію на шматки.

- Наскільки я знаю, за угодою з НАБУ ви обіцяли передати майно "Укрбуду" на 750 мільйонів державі. Чи так це?

- Я не міг обіцяти НАБУ передати майно "Укрбуду" з двох причин: я не є на даний момент ні фактичним, ні юридичним власником; все цінне майно вже розкрадено моїми колишніми менеджерами і наближеними до них людьми. Але я можу допомогти правоохоронцям знайти вкрадені активи, щоб їх передали державі для забезпечення в майбутньому добудови квартир інвесторів "Укрбуду".

- Розкажіть про конфлікт в "Укрбуд". Один з нинішніх власників активів компанії Дмитро Федотенков дав інтерв'ю, де назвав вас, по суті, марнотратом, показав таблицю, згідно з якою ви витратили на свій відпочинок, будинок, криптовалюту, нерухомість, колекцію, і якісь "ресурси" близько 715 мільйонів гривень. Чи правда, що гроші пішли з компанії через ваші марнотратства? І там є в таблиці 161 мільйон гривень на "вирішення складних питань" і на "подарунки". Це хабарі чиновникам, начебто хабар Аллерову? Ви це пояснювали в НАБУ? 

- Всі ми розуміємо, що Федотенков дану інформацію міг або придумати сам, або ж надати зі слів свого співучасника-сусіда Майбороди. Якщо ж він придумав сам, то тут і обговорювати нічого. Якщо ж він виходив з слів Майбороди, то, напевно, було б правильно проаналізувати витрати на життя Майбороди: його будинок, автомобілі, перельоти, відпочинок та інші витрати, які були часто не менше, ніж мої.

У березні 2019 роки я прийняв тверде рішення повернутися до операційного управління компанією, і тут почалося найцікавіше. Майборода тиждень за тижнем не міг мені дати чіткі дані за результатами 2017 - 2018 років (саме в цей час я не займався операційної діяльність, так як став народним депутатом, все було передано в управління менеджерам). У підсумку я спробував ввести зовнішній аудит, і тут почали виникати питання. 30% доходів йшло на адміністративні, маркетингові та інші подібні незрозумілі мені щомісячні витрати. Так, наприклад, прес-секретар МВС часів Захарченко Бурлаков, приведений Татаровим в компанію в якості керівника маркетингової служби, витрачав на рекламу більше 25 млн. грн. щомісяця. До слова сказати, на даний момент цей Бурлаков працює адвокатом в адвокатській фірмі Татарова, що дає мені всі підстави припускати спільну участь в розпилюванні "рекламних" коштів "Укрбуду". При цьому і виникли у мене питання щодо сум на так зване вирішення "складних питань", які були не в моїх звітах, а в звітах Якусевич, Майбороди, Мармиша і Татарова. На вимогу пояснити витрати на сотні мільйонів гривень так звані менеджери показували один на одного пальцем. Моя помилка була в тому, що перш, ніж наводити порядок, потрібно було змінити структуру власності всіх активів. Переписати з цих товаришів і їх довірених осіб. Я продовжував довіряти і приймати, що ми єдина команда. Хоча цього вже не було. Поштовхом для них послужив Федотенков. Федотенков - нікому досі невідомий ресторатор з порожньою кишенею. До слова, у нього в особистій власності, як виявилося, немає жодного ресторану, крім ресторану "Причал", куди я вклав 1 млн. Доларів. Основне його досягнення - він сусід Майбороди. Майборода ж - особа повністю пересічна, але мав одну, але ключову перевагу - довіреність на переоформлення активів ключової компанії "Укрбуд девелопмент". Причому довіреність могла бути реалізована лише з моєї згоди. Але в наш час це вже виявилася для них не проблема. "Чорний нотаріус" все зробив. Мої ж скарги в реєстраційну службу перебивалися вже їх сильними фінансовими вливаннями моїми ж грошима, над якими я не мав контролю.

Самого Федотенкова привів Майборода. Федотенков просиджував у мене годинами в приймальні і постійно про щось нив. То просив по якомусь ресторану, то допомогти не зупиняти будівництво, то ще щось. Врешті-решт він втягнув мене в будівництво ресторану "Причал" (біля моста Патона на правом березі), в який, як я вже сказав, я вклав 1 млн дол. До речі, підтвердженням цього є частина листування в WhatsApp, яку виклав Майборода. Моя частка там вкрадена. Далі Федотенков втягнув у покупку будівлі "Арсенал" на Московській у "Укргазбанку". Причому свою частку він не виконав, і довелося на його частину брати в тому ж "Укргазбанку" кредит, поки Федотенков з його співінвесторами не оплатить.

Ресторатор Дмитро Федотенков, інвестор
Ресторатор Дмитро Федотенков, інвестор "Укрбуду"

- Ваша права рука, генеральний директор "Укрбуду" Олег Майборода заявив: "Микитась - кінцевий бенефіціар всіх активів під ім'ям "Укрбуд". Рішення приймав завжди тільки він, решта - виконували. Гроші розподілялися тільки за його вказівками, і частина з них - через людей, яких ніхто не знає. В схеми він нікого не посвячував. Вирішував питання з чиновниками і всілякими структурами тільки він. Тому всі байки про те, що він став жертвою ушлого менеджменту - це повна маячня ". Ваш топ-менеджер вважає, що всіма схемами управляли особисто ви.

- Цікаво виходить: за їхніми словами я нібито все контролював, всі схеми нібито проходили під моїм керівництвом, а в кінцевому підсумку директором і власником значної частини майна залишився Майборода та інші особи, а я - ні з чим. Чи не смішно звучить?

Моя справа - це справа про великий обман і велику зраду. Мене завели в пастку ті, хто працював разом зі мною, в першу чергу - це топ-менеджери "Укрбуду", ті, кому я довіряв - Майборода, Татаров та інші. Після того, як я став народним депутатом, я відійшов від оперативного управління своєю компанією і передав ці функції своїм топ-менеджерам, на них було оформлено майно, вони приймали рішення. Тому так легко і відбулося рейдерське захоплення. Майно було оформлено на Майбороду, Якусевич і Мармиша. Олег Татаров відповідав за вирішення проблемних юридичних моментів ...

Олег Майборода, директор
Олег Майборода, директор "Укрбуд девелопмент"

- Татаров вирішував питання з силовиками і "дахом"?

- Так. Татаров зробив все, щоб вивести з-під відповідальності Майбороду, став його адвокатом, тому що активи були записані на нього, а не на мене.

- Ви розумієте, що ви самі - причина багатьох своїх неприємностей, адже ви поставили топ-менеджерами компанії непорядних людей? Мармиш був прокурором Шевченківського району часів Майдану, Татаров був спікером МВС і підручним Захарченко, вони брали участь в придушенні Майдану, брали участь у всіх аферах МВС часів Януковича, брехали, виправдовували кров, убивства? До вас це повернулося. Вони вчинили з вами так само, як вчиняли з мирними громадянами, тому що ви про них це знали, але закрили тоді очі на їхні злочини.

- На жаль ... Татарова взяв на роботу я сам в 2014-му році. Він мав на той момент величезні зв'язки з усіма силовиками. Я не займаюся політикою, я займаюся бізнесом, у Татарова були відмінні зв'язки серед всіх силовиків, мені здавалося, що він може бути ефективним. Він був одним з директорів "Укрбуду" кілька років. Так, Татаров - це моя важка помилка.

Коли я став народним депутатом, не мав права особисто керувати компанією. Це робили топ-менеджери, на яких було оформлено все. А коли я перестав бути депутатом, Майборода та інші вирішили діяти проти мене. Татаров, як з'ясувалося, теж був не проти на цьому поживитися. У всьому, що я робив, Майборода і Татаров брали участь і несуть свою частку відповідальності.

Про конфлікт в "Укрбуд"


- Розкажіть, що це за історія, коли телеграм-канал "Джокер" злив розмову, в якій ви хвалитеся, що у вас контакти з Єрмаком і Богданом, і що ви вирішуєте всі питання. І там якісь таблиці показали, нібито ваших витрат на хабарі.

- В основі звинувачень проти мене лежить також запис розмови, яку зробив мій колишній найближчий друг Майборода, якого я взяв на вищий пост в "Укрбуд" в 2010-му році, сім'я якого була рідною для моєї сім'ї, який в мою честь назвав свого сина. Запис розмови, де я кажу про підтримку Богдана і Єрмака, був зроблений 22 листопада 2019 року. Говорячи це, я виходив з слів Кучера. Я не міг уявити, що всі наші розмови Майборода використовує для провокації і для запису моїх слів. Це стало основою для ще одного звинувачення проти мене. На записі розмови були присутні також інші менеджери "Укрбуду" Якусевич і Бородавко, а також брат Якусевича Андрій. Я говорив про контакти з главами ОП, оскільки на той момент у мене був підписаний протокол про співпрацю з Сергієм Кучером.

- Хто першим запропонував організувати "дах" для "Укрбуду" при новій владі?

- З квітня 2019 року Мармиш без мого відома почав контактувати з різними людьми, мабуть, вже тоді задумав пограбування компанії. Він звів мене з Андрієм Холодовим, який зараз народний депутат "Слуги народу". Через Холодова Мармишу пообіцяли підтримку в ОП. І Мармиш втягнув мене в фінансування виборчої кампанії "слуг народу" в Києві. Майборода сам викинув наше з ним листування в WhatsApp в інтернет, на канал Джокера. Там є така табличка: "СН - 700". Це означає, я передав 700 тисяч доларів "слугам народу".

- Кому конкретно передавали гроші в "Слугу народу"?

- За моїм рішенням Мармиш передав Андрію Холодову гроші, всього було передано від мене 2 мільйони доларів. В знак наших нових відносин ми часто стали зустрічатися з Холодовим в квітні-червні 2019. Холодов відповідав за половину (п'ять) округів "слуг народу" в Києві. І йому потрібні були гроші на проведення виборів. Плюс на його прохання я передав всі білборди "Укрбуду" для виборчої кампанії Холодова. Холодов говорив, що у нього 25 депутатів, свій депутатський корпус, плюс він хвалився, що вони куми з Медведчуком. У весільному салоні на метро "Арсенальна" (там салон його дружини) ми постійно зустрічались.

Нардеп
Нардеп "СН" Андрій Холодов.

- Холодов забезпечив вам "дах"?

- Ні, він після виборів не згадував про свої зобов'язання - допомагати вирішувати наші проблеми. Але мені вже було не до з'ясування стосунків, тому що у вересні в нашій компанії почався розкол, і саме він привів до мого затримання.

- В який момент у вас стався конфлікт з вашими менеджерами?

- У нас було дві основні компанії - "Укрбуд девелопмент" і "Укрбуд інвест", - які управляли всім майном, і багато дрібних. Мармиш, за погодженням з Майбородою та Татаровим, переписав "Арсенал" на Федотенкова. У вересні я дізнаюся, що "Укрбудінвест" весь переходить якомусь пану Кобезю. Я запитав Майбороду: "Це що?"

Майборода відповідає: "Це людина Федотенкова". Я питаю: "А хто тобі це дозволив?". І тут я побачив, що у нього корона на голові виросла. На жаль, йому довіряв повністю, у нього була генеральна довіреність на моє майно, і я не міг подумати, що він посміє мене обдурити... На нього були оформлені всі наші рахунки, до нього люди приходили за зарплатою, я дійсно в 2017 - 2019 роках був далекий від операційної діяльності. Майборода, Якусевич, Мармиш і Татаров сказали: "Нам треба йти далі з Федотенковим." Зробити я нічого не міг - активи були у них.

- А як відомий ресторатор Дмитро Федотенков з'явився в "Укрбуд"?

- Відомий - це вже дуже ... Відомим він став після "Укрбуду". Дмитро Федотенков - це, як виявилося, по суті, звичайний адміністратор ресторанів з певною часткою в бізнесі. Він в особистій власності не має жодного ресторану, крім "причалу".

Як я вже говорив, його привів особисто Майборода. На той момент у мене були потенційні інвестори, які входять до числа найбагатших людей України.

Але Майборода, Мармиш, Якусевич за участю Татарова переконували мене, що потрібно мати справу тільки з Федотенковим. Він користувався їх повною підтримкою. Я розумів, що вже нічого не можу зробити. Майно на моїх менеджерах, вони вирішують. І я сказав: "Тоді давайте: готуємо протокол, які хто на себе бере зобов'язання". І все протоколи підготував у вересні 2019 го Татаров. Три протоколи він написав: на 35 мільйонів доларів, на 11 мільйонів доларів і на 2 мільйони доларів. Це меморандуми про те, що Федотенков зобов'язується зробити інвестиції в обмін на свою частку участі. В "Укрбуд Девелопмент" - 35 мільйонів доларів, в об'єкт на Шпитальній - 2 мільйони доларів, за "Арсеналу" - 11 мільйонів доларів. Всього Федотенков зобов'язався внести 48 мільйонів доларів, з яких 11 млн. Були моїми. Для добудови об'єктів "Укрбуду" потрібно 1,2 мільярда гривень. Таким чином, інвестиції Федотенкова з лишком дозволяли завершити всі об'єкти і перекрити всі ризики, при цьому ми зберігали більшість активів. І я підписав ці протоколи, вони у мене є.

Всі об'єкти були оформлені на більш ніж 60 компаній, в основному, дрібних. Протоколи стосувалися інвестицій в 35 млн. доларів виключно в "Укрбуд девелопмент".

Майборода в результаті втягнув мене в вбивчу для інвесторів схему. Майборода представив Федотенкова як близького до нового керівництва СБУ і безпосередньо близького з Іваном Бакановим. І, за словами Майбороди, Федотенков організував йому, Майбороді, контакти з Бакановим.

Я впевнений, що Майборода і Федотенков брехали з приводу Баканова.

- І ви подумали, що якийсь ресторатор і його співінвестори зможуть допомогти вам врятуватися від кримінальної справи і що вони здатні стати сильними партнерами в будівельному бізнесі на десятки мільйонів доларів? Ви настільки наївні?

- З кримінальними справами я розбирався сам. А що стосується того, щоб бути сильним в будівельному бізнесі, то на той момент у мене стояло питання - добудувати будинки і передати інвесторам їх квартири.

- Виходить, ви самі погодили передачу свого майна Федотенкову. У чому тоді обман і зрада топ-менеджерів?

- Обман і зрада полягають в тому, що Федотенков за нашими домовленостями мав вкласти 35 млн. доларів тільки в "Укрбуд девелопмент". Однак, як я зрозумів потім, ніхто цього робити не збирався спочатку. Замість цього Майборода і Мармиш переписують на Федотенкова ще ряд інших активів. А юридично документи були складені таким чином, що я позбавлявся всього, отримавши натомість нуль. Навіть в деяких меморандумах вони підробили мої підписи. Ставиться їх директор на ці компанії, моя частка в 50% нічого не варта. Федотенков з Майбородою починають відразу бігати по місту і продавати мої об'єкти. Ніяких інвестицій компанія не отримала, вони відразу стали все знищувати. Після цього Федотенков в листопаді запрошує мене на зустріч і каже: "Ти віддаєш нам 50% всіх своїх активів". Я нічого йому не відповів, просто промовчав. Після цього без моєї згоди вони переписують "Укрбуд девелопмент" на якогось Польового-Дікін. У січні 2020 го моя частка в "Едельвейсі" на Звіринецькій і в "Поділ Гранд Вінтаж", яка оцінювалася в 20 мільйонів доларів, переписується на якусь підставну людину.

- Кажуть, що ви слухали Федотенкова і Майбороду, бо вони залучили нібито для вирішення ваших питань відомого кримінального "авторитета" Сергія Кучеренка, відомого також на прізвисько "Гонзік". Нібито якісь активи "Гонзік" оформив на себе і на свою сім'ю, обіцяючи бандитський "дах". Але, зрозуміло, закінчилося все тільки пограбуванням компанії. Що скажете про участь "Гонзіка" в справах "Укрбуду"?

- ... Я б не хотів зараз відповідати на це питання.

- Боїтеся, що бандити "Гонзіка" приїдуть на розборки?

- Всьому свій час.

- Так, хто тільки не залучений в будівельний бізнес. Хто ще був в частці з вами в цих об'єктах?

- Партнерами в деяких об'єктах були бізнесмени Степан Черновецький і Сергій Кучер. Степан Черновецький одразу вийшов з цього бізнесу після заходу сторонніх людей.

- Це той самий багатий син нашого колишнього сумнозвісного мера?

- Це син Леоніда Черновецкого.

Степан Черновецький, син Леоніда Черновецького
Степан Черновецький, син Леоніда Черновецького

- Кучер погодився працювати з Федотенковим і його "партнерами"?

- Кучер погодився працювати з ними, хоча в листопаді також запропонував мені допомогти вирішити мої проблеми, пообіцявши підтримку Сергія Трофімова...

- Сергій Трофімов - заступник голови Офісу Президента, який на той час був куратором Державної архітектурно-будівельної інспекції. Наскільки відомо зі ЗМІ, Кучер мав великий вплив в ДАБІ за часів Трофімова.

- Кучер сказав, що він нібито зустрічався з Трофімовим, і, якщо я підпишу протокол, що переписую на близькі до них структури 20% "Укрбуду", вони беруть мої проблеми на себе. Такий протокол був нами підписаний. Однак, відразу після підписання нами протоколу, Кучер з Федотенковим і Майбородою домовляються і Кучер бере за моєю спиною повний контроль над цими двома об'єктами.

- Ви будете це оскаржувати?

- За протоколами, всі гроші, які освоюються, повинні фіксуватися мною. Я підписав один протокол про інвестиції, які зробив Федотенков - найменший, на 2 мільйони. Ніяких інших інвестицій не було. Підстави для оскарження є.

- З якої графи оформлявся офіс для Гройсмана? Ви дали свідчення на колишнього прем'єр-міністра, відкрито справу, я так розумію, на підставі ваших свідчень, що там нібито Гройсман попросив офіс на 3 тисячі квадратних метрів, це за ринковими цінами було близько 6 мільйонів доларів. Але заплатив лише 2 мільйони. Розкажіть деталі цієї історії. Чим допомагав вам уряд, які ще чиновники були причетні?

- Я не можу вашу інформацію підтвердити або спростувати, триває слідство.

- Ви-то напевно повинні знати, за якими тарифами від прем'єра працював "смотрящий" за ДАБІ Мартинюк.

- Не можу коментувати, вибачте.

- Федотенков оприлюднив дані, що офіс на Лаврській, де зараз розташований штаб "Європейської солідарності", ви подарували Порошенку безкоштовно. Ви дали свідчення проти екс-президента?

- Ні, там все оплачено. Я б не довіряв думці сторонньої в будівництві людини, яка просто спільно з моїми менеджерами та іншими особами вкрала 100% частку мого бізнесу і бреше, намагається мене замазати в скандали, тільки щоб не виконувати свої зобов'язання.

- Ну хто повірить, що можна зробити таку велику будівельну компанію, як ваша, без політичного "даху"? Що можна отримувати стільки підрядів без зв'язків з політиками?

- Розчарую вас. Складно, але можливо. Хочу зазначити, що з 23 років я особисто керував роботами на ЧАЕС в високих дозових навантаженнях, постійно присутній там. Через три роки робіт на ЧАЕС я створив власну компанію. Хоча я був ще молодим, моя кваліфікація не залишилася непоміченою у закордонних партнерів України з атомної енергетики, в тому числі представників ЄБРР. Після цього мені було довірено виконання ключових робіт на ЧАЕС. В цей же час я виконував найскладніші роботи на металургійних комбінатах в Алчевську і Єнакієве. Крім того, коли мені було 28-29 років, моя компанія виконувала складний комплекс робіт з будівництва першої в Ірані АЕС. І ніякого політичного даху у мене на той момент не було, так як роботи на АЕС могло виконувати вузьке коло фахівців. До того моменту, як я почав контактувати з політиками і сам став політиком, мною було виконано у співпраці з ЄБРР контрактів на загальну суму понад 100 млн. доларів. Згодом я вирішив взяти участь в житловому будівництві. На жаль, коли ти починаєш входити в топ найбільших в будь-якій галузі, і будівельна тут не виняток, ти починаєш з тих чи інших причин потрапляти в поле зору органів державної влади ...

- І починаєш роздавати хабарі за підряди і за вирішення...

- Рано чи пізно, ставши великим бізнесменом, тобі необхідно контактувати з правлячою владою, щоб зберегти позиції на ринку. Але тут є друга сторона медалі: при зміні влади тобі необхідно для збереження бізнесу встигнути переорієнтуватися на нову владу. Якщо ти не встиг або не зміг, швидше за все, твій бізнес чекають дуже важкі часи або крах. У моєму випадку зміна влади і зрада зсередини привели до втрати бізнесу.

- Ви літали за кордон разом з мером Києва Кличко. Це було частиною ваших стосунків? Ви вирішували з ним щось і оформляли землю і дозволи на введення в експлуатацію в Києві?

- Скажу головне: землю від Київради "Укрбуд" ніколи не отримував ні у власність, ні в оренду. "Укрбуд" здобував земельні ділянки на відкритому ринку і забудовував земельні ділянки, які вже перебували в користуванні на тій чи іншій юридичній підставі у власників або користувачів землі. Київрада "Укрбуд" під забудову земельні ділянки не передавала.

Микитась і Кличко
Микитась і Кличко

Наївно думати, що за чартерний переліт в компанії з мером можна отримати у власність земельну ділянку в Києві під забудову цілого житлового комплексу. Це просто смішно.

А що стосується самого перельоту, то хочу зазначити, що за кордон я з ним не літав, а переліт був насправді з Неаполя до Києва. Я в Неаполі знаходився разом зі своєю дружиною на відпочинку. Тоді я там зустрів Віталія Кличка. У нього був переліт зі стикуванням, а я запропонував йому летіти з нами. Ця історія - чистої води маніпуляція громадською думкою для підриву моєї і Віталія репутації. Цікаво, ця історія мала б такий же резонанс, якби перетнули кордон з Віталієм на автомобілі? Упевнений, що ні. В даному випадку резонанс викликало не те, що ми разом знайомі, спілкувалися, перебували в нормальних робочих стосунках, а те, що ми разом прилетіли до Києва чартером. Я і Віталій прийшли в політику вже досить забезпеченими людьми. До приходу в політику я (впевнений, що і він теж) неодноразово здійснював перельоти чартерними рейсами - легальні доходи дозволяли. До слова, Віталій сам заплатив за переліт особистими грошима.

- Ви про всіх політиків, з ким спілкувалися, дали свідчення в НАБУ? Про кого ще, крім Гройсмана, ви дали свідчення - Порошенко, Кононенко, Кличко?

- Чи не про всіх. Але є категорія людей, доля яких мені не байдужа. Що стосується Порошенка, Кононенко і Кличко, мої з ними взаємини не підпадають під Кримінальний кодекс.

- Тобто великих викриттів не буде? Так, ви все про всі знаєте, де і скільки які дозволи коштували. Давайте обговоримо.

- Зрозумійте мене правильно. Я дійсно багато і про багатьох знаю. Але говорити буду тільки з тих питань, по яких у мене є документи. Нагадую, що оперативні питання, документи - все це було в руках топ-менеджерів, які мене зрадили, з якими у мене зараз ніяких контактів немає. Це вони зустрічалися, це вони "вирішували", про більшість деталей, які цікавлять детективів, я просто не знав.

- Хто ще брав участь у розграбуванні "Укрбуду" і хто вам ще повинен?

- Багато. Наприклад, мер Чернігова Атрошенко. В принципі, я Влада вважав своїм товаришем. Але коли в жовтні 2019 року апеляція взяла мене під варту з правом внесення застави в розмірі 80 млн. грн., На мою дружину вийшов Атрошенко і запропонував свою допомогу в грошах для внесення застави в розмірі 1,5 млн. доларів. Готівки для застави якраз не вистачало. Атрошенко скористався ситуацією, коли я був без зв'язку, коли моя дружина була налякана, умовив її взяти гроші, і замість цих грошей переписав на свою людину, якогось Суркова, мій актив вартістю понад 5 млн. Доларів.

Коли Мармиш потрапив до в'язниці у справі Нацгвардії, йому апеляція дала заставу 40 млн грн. Мабуть, за тією ж схемою Мармиш переписав всі мої активи, які були у нього під контролем, на Атрошенко - а це понад 10 компаній. Переписав формально на того ж Суркова, який повністю простежується як зіц-голова у Влада Атрошенко -по хлібним інвестиціям, по дорожній тематиці. На Атрошенко переписано 40 гектарів на Осокорках біля торгового центру "Рівер Молл". Всі мої активи, оформлені на Мармиша і його людей, а це мільйони доларів, відійшли до Атрошенко. Таким чином, Атрошенко став одним з основних учасників крадіжки грошей у мене і у інвесторів "Укрбуду".

- Це теж не віддали "Київміськбуду"?

- Ні звичайно.

- По Атрошенко задавали питання в НАБУ?

- Ні. Поки що ні.

- Ви партнери з Денисом Комарницьким. Що вас пов'язує? Він вам не винен? НАБУ про нього говорить? Гео Лерос називає його "смотрящим" по Києву від Офісу Президента.

- Можу сказати тільки, що фактично всі гроші, всі, що фінансувалися у "слуг народу" від штабу Комарницького - це йшло з Подільського моста. Ніяких доходів більше у Комарницького не було. У Кучера 10% в проекті, але він сильно по прибутку обманював Комарницького.

Денис Комарницький
Денис Комарницький

- Хочете сказати, що вибори "слуг народу" в Києві в липні 2019 го частково оплачувалися з коштів, виділених на добудову моста? Який так і не добудували?

- Виглядає саме так.

- А скандал, що Кличко приїжджав на недобудований міст і матеріали вивозили з будівництва моста - це визнання корупції і крадіжки грошей?

- Тут я вже не знаю - я був у в'язниці. Але Комарницького підзанесло. Знаю, як малювалася прибутковість на певних одиничних розцінках. Це буде ще одна кримінальна справа, ось побачите. З кінця 2019 року по сьогоднішній день "Екобудтрейд" по Подільському мосту отримав 2,8 млрд. грн. На нього постійно йшло фінансування, гроші виділялися на нього. Якщо подивимося гроші тільки за 2020 рік - Китай би за це три мости побудував.

- Комарницький зараз повністю контролює ситуацію з недобудованим мостом?

- Так. Разом з Кучером. Пригадую липень місяць 2019 року. Якраз вибори. Комарницький хотів викупити "Екобудтрейд" - компанію, яка будує Подільський міст. У нього грошей не було на викуп. У нього взагалі грошей тоді не було. Ми підписуємо з ним протокол, тому що у нього було 33% "Екобудтрейда", і йому треба було купити інші 66. Тобто у нас була така домовленість. І він отримує у мене 1,8 млн. Доларів під викуп частки 66%, після чого Комарницький передає мені частку 45%. Комарницький врозріз з домовленостями ставить свого директора, усуває мене повністю від управління. Як мені відомо, Комарницький і Кучер вивели звідти значну суму коштів.

- Ви давали свідчення щодо мера Кличко, його колишнього фаворита Столара?

- Нічого.

- Нічого не хочете здавати? Чи збираєтеся співпрацювати?

- Зараз я займаюся співпрацею з НАБУ по тим справам, за якими слідство має доказову базу.

- Шулявський міст - це просто вбивче для Києва будівництво, яке паралізувало цілі райони. І ось зараз там через помилки проектування впало три опори, відкрито кримінальну справу. Будівництво вела компанія з групи "Укрбуд", яка, безсумнівно, отримала підряд завдяки вашим політичним зв'язкам. Будете відповідати зараз і у цій справі?

- Управління здійснював Якусевич, засновником був завжди його старший брат Андрій. Всі роботи взяла на себе вже структура Якусевича - він з братом мав свій бізнес. Я готовий дати всі свідчення слідству, мені нема чого приховувати. Нехай відповідає за опори і за те, що там творилося. Підкреслюю, починаючи з 2017 року ніяких оперативних рішень не приймав.

- Давтян здійснював кураторство роботи по цьому мосту?

- Звичайно, коли він був заступником мера.

- Кличко не просив собі офіс або щось ще?

- Ні. Такого ніколи не було.

- Все ваше життя і бізнес пов'язані з високопоставленими політиками, силовиками і суддями, кримінальниками, адвокатами і детективами. Вам не здається, що ви в цьому всім виглядаєте не як будівельник, а як учасник тіньових схем?

- Ви як в тому мультфільмі про Шапокляк. Повірте мені, мною багато зроблено хороших справ, але чомусь прославився я зовсім іншим, і в переважній більшості - несправедливо. Крім того, що мною побудовано приблизно 20 тис. Квартир, надано одночасно 5 тис. робочих місць, мною також повністю відремонтована моя рідна школа, я побудував церкву і церковну школу, мною фінансувалася паралімпійська збірна України з волейболу, яка постійно займає призові місця на чемпіонатах світу і Європи, тільки одна допомога АТО склала понад 3 млн. доларів, всього мною на благодійність за останні 5 років було витрачено близько 8 млн. доларів. Ось тут я, напевно, погоджуся з Майбородою щодо свого тринькання.

ДЖЕРЕЛО

Читайте також:
Кримінал
У наступному засіданні 13 лютого суд буде вирішувати, чи зупиняти розгляд справи Костянтина Юсубова
13:37
Кримінал
Його підозрюють у заволодінні коштами селищної громади на Львівщині.
11:21
Кримінал
Мирослава Носу підозрюють у привласненні бюджетних коштів на суму понад 1,5 мільйона гривень
вчора, 22:00
Кримінал
Підозрюваний та його спільник, підприємець, розробили схему, яка передбачала постачання продукції АТ «Укрзалізниця» за завищеними цінами.
вчора, 15:53
Опінії
Запитання до Кривоноса: чому досі не розслідувана справа члена Наглядової ради «Укрзалізниці»?
вчора, 10:27
Політика
Цемент від менеджерів Олексія Чернишова для Нафтогазу.
16 січня, 15:00