Мільйон доларів для митниці

КРИМІНАЛ
25.08.2023, 07:05
Мільйон доларів для митниці

Всі продовжують удавати що нічого не відбувається.

Ну що, «шановні» контрабандисти та їхні поплічники з числа митників, ми приймаємо запропоновані вами правила гри.

Обрана вами стратегія мовчання, в історії зі схемним ввезенням в Україну м’яса та риби - не нова, але зрозуміла та дуже показова. Робити «обличчя цеглиною» ви змушені лише тоді, коли «підсвічена» тема не просто вам відома, а є важливою з точки зору корупційної діяльності самої митниці, входить у перелік погоджених, та є елементом наповнення «чорної» каси. І історія з імпортом м’яса та риби саме така.

Білі імпортери чудово знають що ввезти товар нижче «рекомендованої» вартості митниці, так званого індикативу –нереально. Митниця виверне тебе назовні, знайде тисячу помилок у документах, але не дасть розмитнитись поки ти добровільно не піднімеш ціну. При чому піднімеш сам, адже їхнє корегування ціни дає тобі можливість йти в суд і довести незаконність.

І не важливо що в тебе прямий контракт, ексклюзивна справжня ціна і т.д. Піднімай ціну і їдь, або не їдь.

Але в історії з імпортом компаніями Хурсяка м’яса та риби все навпаки. Митниця не зупиняє цей явно схемний імпорт, пропускає його, для формального очищення рук корегує ціну яку потім ці компанії скасовують в судах. Але як ви вже зрозуміли, робить все це митниця не просто так.

Пункт перший. Тариф

На ринку контрабанди є стандартизований тариф на ввезення товарів з заниженням вартості.

30% від суми вкрадених у держави грошей (від різниці митних платежів). Тобто якщо при вартості товару 5$ за кг. ти везеш 20 тон,, то маєш сплатити в бюджет 10% мита та 20% ПДВ. Це вийде 32 000$. Але якщо ти хочеш його розмитнити по «схемі» і заявляєш вартість 2 $ за кг., то платиш в бюджет 12 800$. Але 30% різниці на митницю. +- 6 000$

Пункт другий. Скільки хабарів митниця отримала на рибі/м’ясі?

Лише на ТОВ «Фудлайф Плюс» протягом року було ввезено близько 3.5 млн. кг. риби. Ціна на неї різна, тому зазор хабаря у вигляді 30% від недоплат в бюджет може коливатись від 1500 до 3500 доларів на фурі. Десь до 500 000$ митниця на рибі зібрати могла легко. По м’ясу цікавіше. Лише по одному салу за 2 квартал 2023 року (72 фури) недоплата в бюджет склала майже 10 млн. грн. По формулі 30% на митницю могло піти близько 3 млн. грн. (майже 100 000$) На 4-х контейнера м’яса з Канади, з урахуванням несплаченого мита 10%, втрата бюджету була 15 млн. грн. 30% на митницю – 5 млн. (150 000$). І це лише те, що ми можемо майже точно стверджувати, адже там ще йде ввезення іншої номенклатури м’яса, туші, пів туші і т.д. Річний корупційний ґеше́фт митниці з м’ясо/рибної теми може сягати до 1 000 000 доларів на рік. І це на одній темі! Від одного пулу компаній. А скільки таких тем? Десятки.

Пункт третій. Хто «рішає»?

Право імпортера-контрабандиста працювати по схемі «заниження» погоджується на рівні людини призначеної діючим Головою митниці відповідальним за подібну роботу. Можете називати таку людину «смотрящім», «гаманцем», або якось інакше. Не важливо. Важлива довіра керівництва, повноваження, та вміння організувати як «роботу», так і тишу «по периметру».

Гравці на ринку переконують мене що на сьогодні цю «пікантну» посаду у Сергія Звягінцева займає Денис Райков – директор Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил.

Ви будете сміятись, але Волинський митник Микола Хурсяк, якому приписують тіньове бенефіціарство цієї схеми є підлеглим Дениса Райкова.

З весни 2022 року Хурсяк виконує обов’язки начальника відділу боротьби з контрабандою на Волинській митниці і безпосередньо підпорядковується Райкову, у повноваження якого входить виявлення порушень митних правил.

А компанії Хурсяка як раз цим і займаються. На підставі фіктивних документів везуть м’ясо та рибу за заниженими цінами. І Райков цього не бачить.

Навіть після розголосу цієї історії ніхто не зупинив роботу цих компаній, та не розпочав перевірку причетності Хурсяка. Всі продовжують робити вигляд що нічого не відбувається.

Ну а те, що фури цієї банди з Волинської митниці переїхали оформлюватись на Львівську, говорить про те, що погодження в Києві на таку роботу є 100%.
 

Автор : Євген Плінський
вибір редакції
Читайте також:
Політика
Пропозиції, що закладені у законопроєкті, не усувають, а додають нових корупційних ризиків.
20 лютого, 16:47
Політика
У 2013 році Куценко був фігурантом 5 корупційних кримінальних проваджень. Тоді він зміг уникнути покарання.
20 лютого, 11:18
Опінії
Правоохоронці знайшли покинуту без тягача газову цистерну, в якій було знайдено 259 ящиків сигарет.
19 лютого, 10:45
Кримінал
ЇЇ затримали на одержанні 55 тис. дол. хабаря.
17 лютого, 08:05
Політика
У той час, коли держава перебуває в стані війни та потребує коштів для придбання озброєння, Маселко витягує із бюджету гроші на оздоровлення
16 лютого, 16:05
Політика
Можливо тому, що місцевий офіс ДАСУ очолює податківець Януковича?
16 лютого, 15:34