Мобільні блокпости створять у чотирьох районах області

Рішення про створення блокпостів було ухвалене Радою оборони Полтавської області 7 травня 2025 року.
Мобільні блокпости створять у чотирьох районах області: Кременчуцькому, Полтавському, Миргородському та Лубенському. На них стоятимуть поліцейські та військові.
На блокпостах нестимуть службу:
-
шестеро працівників поліції (включно з патрульними),
-
четверо військовослужбовців із територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки,
-
один працівник зонального відділу Військової служби правопорядку,
-
один представник Служби безпеки України (за потреби).
Рішення про створення блокпостів було ухвалене Радою оборони Полтавської області 7 травня 2025 року. Його введено в дію розпорядженням т.в.о. начальника Полтавської ОВА №474 від 14 травня 2025 року.
У межах цього рішення органи місцевого самоврядування мають передбачити кошти на встановлення систем відеоспостереження з подальшим підключенням до обласної системи «Безпечна Полтавщина».
Станом на травень 2025 року точна кількість військовослужбовців Збройних Сил України, які перебувають у статусі самовільного залишення частини (СЗЧ), офіційно не розголошується.
Однак з єдиного звіту про кримінальні правопорушення, зафіксовані Офісом Генерального прокурора впродовж січня — квітня 2025 року, відомо про 61 247 випадків СЗЧ та 9387 випадків дезертирства.
Нагадаємо, що 30 квітня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №13177, який до 30 серпня 2025 року продовжує термін спрощеного повернення на службу після першого самовільного залишення військової частини. Рішення підтримали 282 народні депутати.
Документ містить такі положення:
– Служба військових, які самовільно залишили частину під час дії воєнного стану, не призупиняється. Для тих, хто залишив частину і не повернувся до моменту припинення чи скасування воєнного стану, військова служба призупиняється з дня, наступного після припинення чи скасування воєнного стану.
– Термін відсутності не зараховується до вислуги. Упродовж цього періоду виплати, забезпечення та пільги не надаються.
– Військовослужбовці, які повернулись, можуть продовжити службу за рішенням командира — навіть у разі відкритого кримінального провадження.
– Військовослужбовець, якому призупинено військову службу або який під час воєнного стану самовільно залишив службу чи дезертував, не має права на пільги, гарантії та компенсації, передбачені законом. Члени його сім’ї також втрачають право на відповідні пільги.
У січні 2025 року Верховна Рада вперше ухвалила рішення про продовження терміну добровільного повернення на службу для військових, які самовільно залишили частину або дезертирували. Тоді дія закону поширювалась до 1 березня 2025 року.
У серпні 2024 року парламент України ухвалив закон, яким встановлено, що за перше самовільне залишення частини чи дезертирство не караються ті військовослужбовці, які добровільно повернулися, а командир дозволив їм продовжити службу.
Закон передбачає, що під час дії воєнного стану контракт військовослужбовця продовжується, якщо він уперше самовільно залишив військову частину, але згодом добровільно повернувся на службу.
У Державному бюро розслідувань заявили, що військовослужбовці, які добровільно повернуться на службу, будуть поновлені з усіма соціальними гарантіями.