Морква знижує ризик розвитку раку — американські науковці

28.12.2023, 07:01
Морква знижує ризик розвитку раку — американські науковці

Дослідження встановило стійку залежність між вживанням моркви й зниженням ризику онкозахворювань. Участь узяли понад 4,7 мільйона пацієнтів.

Лікарі та дієтологи давно визнали користь моркви, проте зараз доведено її вплив на людей, які страждають на рак. Про це йдеться у приголомшливому дослідженні на шпальтах галузевого американського видання National Library of Medicine.

З минулих лабораторних досліджень й експериментів із тваринами відомо, що сполуки, які містяться у помаранчевому коренеплоді, такі як ά- і β-каротини, специфічні поліацетилени та ізокумарини, мають безліч цінних для здоров'я властивостей. Науковці наголосили: споживання моркви у сирому та приготовленому вигляді знижує ризик розвитку раку.

Метааналіз 198 наукових праць та багатолітній експеримент за участю майже 5 мільйонів пацієнтів довів, що у середньому 400 г моркви на тиждень знижують ризик онкозахворювань приблизно на 20%. Позитивний ефект зберігався навіть за менших кількостей продукту в їжі.

З урахуванням встановленої лінійної залежності медики радять якнайчастіше їсти моркву: «На нашу думку, безпосередньо впроваджувати у щоденний раціон помаранчевого коренеплоду покращить громадську систему охорони здоров'я. Адже антиканцерогенний ефект забезпечує вся морква за її достатньої кількості раціоні, а не лише один каротин».

Окремо медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що пацієнти із колоректальним раком мають щодня вживати бобові для зменшення рівня запалення. На цьому наполягають гастроентерологи зі США.

вибір редакції
Читайте також:
Життя
Впродовж наступної чверті століття на планеті спостерігатиметься збільшення диспропорцій. Людству загрожує нова невиліковна чума.
11 листопада, 21:49
Життя
Хутрові звірі опинилися під загрозою знищення. Науковці стверджують, що рідкісні ссавці є носіями мутованих аналогів COVID-19.
10 вересня, 19:22
Життя
Найгірший стан справ у дошкільнят. Часте «залипання у блакитних екранах» підвищує їхню схильність до прояву гніву та фрустрації.
14 серпня, 06:08
Життя
У Гонконґу розробили засіб для лікування раку носогорла. Він знищує мутовані й впливає на імунні клітини, провокуючи боротьбу із хворобою.
26 червня, 06:09
Життя
Комахи мають надзвичайну чуйність нюхових нейронів. Медоносних бджіл можна використовувати для розробки нових засобів ранньої діагностики.
16 червня, 17:30
Життя
У новому дослідженні взяли участь 9065 осіб. 19,5% із них скаржилися на психотичні розлади, 11,4% — на депресію, 9,7% — на тривожний розлад.
02 червня, 07:51