МОЗ здешевив 80% усіх ліків. «Полтавафарм» – навпаки

ПОЛТАВА
03.06.2016, 12:22
МОЗ здешевив 80% усіх ліків. «Полтавафарм» – навпаки

Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) оприлюднило дані про першізакупівлі протитуберкульозних препаратів через міжнародну організацію Проект розвитку ООН.

Уперше в історії України закупівлі медичних препаратів для українських лікарень проводились не через державну установу. Організацією тендеру займалась Програма розвику ООН. Ця організація отримує за свої послуги до 5% від ціни тендеру. Комісійні вже включені в закупівельну ціну.

Організації було доручено провести закупівлю препаратів для України згідно меморандуму, підписаного МОЗ і Програмою розвитку ООН у жовтні 2015 року.

У порівнянні з останнім тендером Міністерства охорони здоров’я 2014 року у доларовому еквіваленті подорожчав лише один препарат Рифампіцин – він виріс у півтора рази з $0,2 від Борщагівського хімзаводу два року тому до $0,29 від індійського виробника «Macleods Pharmaceuticals» зараз.

Аналогічна ситуація з подорожчанням Ізіоніазида 100 мг – $0,005 у 2011 році, $0,007 наступного року і $0,009 зараз. За часів Януковича цей препарат купували у Луганского хіміко-фармацевтичного заводу. Нині – у індійського виробника «Macleods Pharmaceuticals».

Майже не змінилась ціна на Етамбутол 400 мг. У порівнянні з 2014 роком він подешевшав лише з 30 до 28 центів за упаковку. Однак у 2012-2013 роках МОЗ купувало його значно дорожче – по 40 центів – повідомляють «Наші гроші».

На вказані препарати припадає $1,34 млн – це 20% від загальної вартості всіх препаратів, які пройшли через тендер ПРООН.

По решті 80% коштів відбулось здешевлення препаратів. При цьому значні знижки надавали і ті самі фірми, що були постачальниками і раніше.

Наприклад, МОЗ усі роки купував Ізоніазид (сироп) у фірми «Юрія-фарм». Однак за часів Януковича у 2011-2013 роках міністерство платило за нього $4,45, у 2014 році – вже $3,17, і на нинішньому тендері – $2,98. Аналогічно «Юрія-фарм» знизила ціну на Етамбутол 2000 мг – з $4,42 до $2,46.

Також у кілька разів впали ціни на препарати, які МОЗ традиційно купував у групи Петра Багрія. Наприклад, Капреоміцин нині придбано у виробника «Київмедпрепарат» по $2,33, тоді як у 2014 році брали у «Укроптпостачу» по $6, а у 2013 у «Скай фарму» взагалі по $13,75.

Ще більше подешевшав Циклосерин. У 2011 році міністерство купувало його у «Центрафарму» по $2 (торгова марка невідома). Нині придбано Циклосерин (ТОВ «Люмєр фарма», вторинне пакування із форми in bulk виробника Люпін Лімітед, Індія) у «Медфарком-центру» у девять разів дешевше – по $0,23.

Один і той же індійський препарат Levomac подешевшав у чотири рази після заміни постачальника. У 2014 році його купували у українського посередника «Фармадіс» по $0,20, а нині у виробника «Macleods Pharmaceuticals» по $0,05.

При цьому відсутність детальних даних про попередні тендери МОЗ не дозволяє достеменно встановити у всіх випадках яка частина здешевлення припадає на зменшення маржі посередників, а яка – на заміну більш дорогих оригінальних препаратів так званими дженериками індійського та українського виробництва.

Щоправда, здешевлення 80% медпрепаратів не вплинуло на вартість ліків в комунальних фармацевтичних підприємствах. Так ПОКП «Полтавафарм» підняло ціни на лікарські засоби на 30% протягом останніх 2.5 місяців.

МОЗ здешевив 80% усіх ліків. «Полтавафарм» – навпаки_1

Зазначимо, Валерій Прядко, член «Партії Простих людей», новопризначений в.о. директора Полтавського обласного комунального підприємства «Полтавафарм», підняв ціни на ліки в середньому на 30%. Різке здорожчання медпрепаратів добре відображає порівняльна статистика. Зокрема, знеболювальний препарат «Омнопон» у мережі аптек «Полтавафарм» коштував 220 грн станом на березень 2016 року. Через місяць після перебування Прядка на посаді, ціна на «Омнопон» здорожчала до 288 грн (зростання вартості на 31%). Вартість на «Трамадол» зросла з 35.27 грн до 41.68 грн (зростання вартості на 18%). Таблетки «Сибазон» здорожчали з 8.61 грн до 10.48 (на 21.7%).

Звертаємо увагу правоохоронних органів на можливу наявність корупційної складової в діяльності Прядка на чолі ПОКП «Полтавафарм».

Нагадаємо, під час призначення Прядка на посаду в.о. директора «Полтавафарму» на засіданні сесії облради, Валерій Прядко спровокував конфлікт інтересів, проголосувавши за свою кандидатуру. До відома, Прядко на той час був директором Полтавського відділення ТОВ «Фармпланета».

Прокуратура Полтавської області зреагувала на це порушення. На підставі ч. 3 ст. 65 ЗУ «Про запобігання корупції» внесла керівництву Полтавської обласної ради подання, в якому ініціювала провести службове розслідування факту допущених порушень антикорупційного законодавства та розглянути питання про законність призначення.

Читайте також:
Полтава
Переправу через ставок у селі Зубівка нарешті привели до задовільного стану. Дарма, що полотно з ямами поруч лишилося незмінним.
12:32
Полтава
Жодна із «злочинних» влад з 2000 року так і не застосувала, оскільки розуміла його необґрунтованість і несправедливість.
09:00
Полтава
24-річний уродженець Полтавщини поліг смертю хоробрих у боях Східному фронті. Проститися із захисником вийшла чи не вся громада.
вчора, 14:45
Полтава
Дрони, тепловізори, планшети й не тільки — так допомагають захисникам України наші земляки. Влада ж Полтави досі свідомо пасе задніх.
вчора, 06:10
Полтава
Некомпетентність депутатів і чиновників просто зашкалює. Громадськість обурена блюзнірським ставленням до загиблих на фронті Героїв.
23 квітня, 19:04
Полтава
Полтавські «зелені ямщики» присмокталися до бюджету міста, ігноруючи війну. Добре, що є громади в області, які вкладаються в оборону.
23 квітня, 08:18