На 10-му році війни правоохоронці повідомили про підозру путінському олігарху Фрідману
Він підозрюється у відмиванні близько 100 млн грн та умисному ухиленні від сплати податків у розмірі 18 млн грн
Українські правоохоронці повідомили про підозру російському олігарху та колишньому власнику українського банку за легалізацію 100 млн грн.
Про це повідомляє Бюро економічної безпеки.
"Детективи БЕБ склали повідомлення про підозру громадянину рф та Ізраїлю, відомому російському бізнесмену, колишньому власнику українського банку. Він підозрюється у відмиванні близько 100 млн грн та умисному ухиленні від сплати податків у розмірі 18 млн грн службовими особами акціонерного товариства – банку, вчиненого організованою групою", – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що на початку червня були арештовані 738 об’єктів нерухомості (квартири, торгові центри, земельні ділянки, житлові будинки), які перебувають у власності банку.
путінський олігарх був власником опосередкованої частки українського банку. Володів понад 30% його статутного капіталу через кіпрську офшорну компанію.
Український банк, його материнський банк у рф та офшорна компанія пов’язані між собою єдиними бенефіціарними власниками, серед яких і згаданий російський бізнесмен.
"Він разом з компаньйонами-росіянами, напередодні та упродовж збройної агресії рф проти України, здійснили фіктивні правочини та фінансові операції для легалізації активів згаданих компаній на загальну суму понад 1 млрд гривень та їх подальшого виведення з банківської системи в Україні", – пояснюють у БЕБ.
Наголошується, що олігарх хотів уникнути можливих санкцій чи застосування заходів примусового вилучення прав власності.
Наприкінці липня 2023 року банк було націоналізовано. Наразі олігарх знаходиться під санкціями в ЄС, США та Україні.
Крім того, у Міністерстві внутрішніх справ додали, що для виведення коштів використовували кілька схем: виплата роялті за використання торгових знаків та виплата коштів за фіктивними правочинами, укладеними з офшорами.
У межах кримінального провадження загалом підозру отримали 9 осіб, а на активи, загальною вартістю понад 14,4 млрд грн, накладено арешти.
Досудове розслідування триває. Складається перелік усього майна бізнесмена, як на території України, так і в іноземних юрисдикціях.
Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України повідомив, що :
Для виведення коштів використалося кілька схем: виплата роялті за використання торгових знаків та виплата коштів за фіктивними правочинами, укладеними з офшорними компаніями. У межах даного кримінального провадження загалом підозру отримали дев’ять осіб, а на активи, загальною вартістю понад 14,4 млрд грн, накладено арешти. Наразі «Альфа-Банк» націоналізований та знаходиться у власності держави.
Як встановили співробітники Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції, Бюро економічної безпеки та Офісу Генерального прокурора, бенефіціарні власники групи компаній, до якої входив один із найпотужніших банків України – «Альфа-банк» – запровадили злочинні схеми з виведення коштів. Бенефіціарними власниками банку були російський олігарх та бізнесмени з міжнародного санкційного списку. Вони через підконтрольні українські, кіпрські компанії та фінустанову легалізували понад 700 млн грн.
Одна із таких схем - виведення коштів під виглядом виплати роялті за використання торгових знаків. Ці торгові знаки раніше належали материнському банку в російській федерації. За три роки українська фінустанова сплатила 1,4 млн грн. У 2021 роки торгові знаки були переоформлені на кіпрського нерезидента, підконтрольного російському олігарху. Після чого величина ставки роялті для їх використання в Україні одразу збільшилася у понад 1200 разів і склала 16,4 млн дол. США. Менш ніж за рік використання цих знаків банк перерахував на адресу кіпрської компанії понад 261 млн грн.
Також використовували схему з виплати коштів за фіктивними правочинами, укладеними з офшорними компаніями. Суть таких правочинів полягала в тому, що офшорна компанія – материнська компанія «Альфа-банку» - викупила корпоративні права та перерахувала фантомній фірмі понад 460 млн грн. Проте, як з’ясували правоохоронці, дана фірма не мала в ані майна, ані вела жодної господарської діяльності. Майно та права, існували виключно на папері.
Для того, щоб встановити зв’язки, приналежність та підконтрольність компаній як офшорних, так і українських, що використовувалися у схемах, російському олігархові, було проведено понад 300 слідчих дій. А саме обшуки, допити десятків свідків, різні дослідження та експертизи, аналіз великого масиву інформації тощо.
На підставі зібраних доказів російському олігарху - бенефіціарному власнику «Альфа-банку», організаторові злочинної схеми повідомили підозру.
Йому інкримінують вчинення кримінальних правопорушень, скоєних у складі організованої групи за попередньою змовою, передбачених кількома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 205-1 (підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб-підприємців);
- ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 209 (легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом);
- ч. 4 ст. 358 (підроблення офіційного документа, який видається, посвідчується підприємством, і який надає права або звільняє від обов'язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою, за попередньою змовою групою осіб, повторно);
- ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків).
Загалом у межах кримінального провадження було ще повідомлено підозру вісьмом особам: колишнім голові та виконувачу обов’язків голови правління банку, трьом власникам офшорних компаній та трьом директорам фіктивних підприємств. Слід зазначити, що справа стосовно трьох керівників «фіктарів» вже розглядається в суді.
Окрім цього, були накладено арешти на суму понад 14,4 млрд грн – цінні папери, що знаходилися на рахунках банку, та товарні знаки, близько 900 об’єктів нерухомості.
На даний час «Альфа-банк» націоналізований і знаходиться у власності держави, а арештовані активи передані в комерційне управління АРМА.
Заходи з викриття та документування протиправної діяльності проводилися у взаємодії з Держфінмоніторингом, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та Державною податковою службою.
Правоохоронці не повідомляють імені російського бізнесмена, але, судячи з фото, яке розмістило БЕБ, можна припустити, що йдеться про Міхаіла Фрідмана – ексвласника "Сенс Банку" (колишній "Альфа Банк"), який був націоналізований у липні цього року.