НАБУ і САП виявили корупційну схему під час видобутку газу на родовищах «Укргазвидобування»

КРИМІНАЛ
11 березня, 20:35
НАБУ і САП виявили корупційну схему під час видобутку газу на родовищах «Укргазвидобування»

Впродовж 2020-2023 років держпідприємство незаконно переплатило Expert Petroleum 211 млн грн.

НАБУ і САП викрили схему зловживань на понад 200 млн грн під час укладення та виконання договору з підвищення видобутку природного газу між АТ «Укргазвидобування» та приватною іноземною компанією. 

Слідство встановило, що у 2019-2020 рр. АТ «Укргазвидобування» провело конкурс та уклало з компанією-переможницею договір про надання послуг з підвищення видобутку природного газу на родовищах товариства. За його умовами компанія мала здійснювати базовий та підвищений видобуток «блакитного палива». При цьому вартість базового видобутку 1 куб. м газу мала бути в 3-4 рази нижчою за вартість підвищеного видобутку, а обсяг – фіксованим.

Проте, посадові особи АТ «Укргазвидобування» шляхом внесення змін до конкурсної документації знизили норму базового видобутку природного газу на 750 млн куб. м за 15 років потенційної дії договору. Крім того, до договору додали умову, згідно з якою розрахунок помісячних показників базового видобутку протягом терміну дії договору мав спиратися на обсяги такого видобутку товариством протягом 2020 року, які посадові особи АТ «Укргазвидобування» його працівникам заборонили підвищувати.

Вказані протиправні дії призвели до необґрунтованого та штучного зростання частки газу підвищеного видобутку, за який АТ «Укргазвидобування» мало розраховуватися за значно вищим тарифом. Таким чином, за період з жовтня 2020 року (коли родовища були передані в управління підряднику) до листопада 2023 АТ «Укргазвидобування» заподіяно збитків на суму 211 млн грн.

За «успішну» реалізацію проєкту відповідальний посадовець АТ «Укргазвидобування» отримав премію у подвійному розмірі місячної заробітної плати. Надалі, покинувши територію України після початку повномасштабного вторгнення рф, він працевлаштувався керівником з розвитку бізнесу в компанію, яка перемогла у конкурсі.

Наразі йому та одному з чинних посадовців товариства повідомили про підозру за ч. 2 ст. 364 КК України.


У 2019 році УГВ оголосило конкурс на надання послуг з підвищення видобутку природного газу на 13 виснажених родовищах на заході України.

Інтерес проявили чотири нафтогазові компанії: ТОВ «Бейкер Хьюз Україна» («дочка» американської корпорації Baker Hughes), китайський консорціум компаній Xinjiang Beiken та Shengli, румунська Expert Petroleum Solutions, а також Полтавська газонафтова компанія.

Перемога дісталася Expert Petroleum.

11 вересня 2020 року Укргазвидобування підписало фінальний пакет документів з Expert Petroleum щодо співпраці на умовах підвищення видобутку (product enhancement contract – PEC). Компанія через ТОВ «Експерт Петролеум Україна» стала оператором 13 виснажених газових родовищ у Львівській області. Згідно з умовами PEC весь видобутий газ залишається на балансі УГВ, а активи компанії передаються партнеру винятково в тимчасове управління на час дії контракту.

Після укладення договору, «Нафтогаз» призначив комітет з керування PEC-проєктом який здійснює Expert Petroleum, до якого увійшли: Олександр Сендега, - директор «Львівгазвидобування», Сергій Боєв - директор зі стратегії, В’ячеслав Філатов - начальник департаменту моніторингу та планування геолого-технологічних заходів, Євген Сташенко - начальник відділу розвитку бізнесу.

НАБУ стверджує, що Expert Petroleum погодилася взяти підряд лише за умови зменшення норми базового видобутку (тобто видобутку за звичайних умов, без впливу діяльності підрядника), вартість якого була в три-чотири рази меншою за вартість підвищеного видобутку. Менеджери Укргазвидобування погодили цю пропозицію, зменшивши норму базового видобутку природного газу на 750 млн куб. м за 15 років потенційної дії договору.

Читайте також:
Кримінал
Поліція повідомила про підозру учасникам угруповання, які розікрали близько 10 млн гривень на ремонті доріг у столиці.
вчора, 16:05
Кримінал
ВАКС продовжив строк тримання під вартою експрацівника СБУ Олександра Громика
вчора, 15:05
Кримінал
Микитасю змінили запобіжний захід, оскільки закінчився максимальний строк його тримання під домашнім арештом.
30 квітня, 16:43
Політика
Твердження Кубракова і Шуляк про «професійність і принциповість ДІАМ» і про «корупцію місцевого самоврядування» є взаємовиключними
30 квітня, 15:04
Кримінал
В червні 2022 року Наумова затримали в Сербії з незадекларованою готівкою та відправили до в’язниці.
30 квітня, 09:00
Опінії
Чому влада так полюбила будівництво доріг (укриттів для обʼєктів критичної інфраструктури)?
29 квітня, 15:31