Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби

Опінії
31.01.2023, 15:15
Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Середні чотиритижневі потоки російської сирої нафти найвищі з червня з наближенням нових обмежень ЄС

Журналіст видавництва Bloomberg

Потоки російської морської нафти виглядають так, ніби вони рухаються вище. Два можливі пояснення: країна виштовхує більше вантажів на воду після того, як Німеччина та Польща майже припинили імпорт трубами, а москва одним оком дивиться на майбутню заборону Європейського Союзу на купівлю палива.

російський експорт сирої нафти відновився за сім днів до 27 січня, відновивши більшу частину втрат попереднього тижня. Загальні обсяги зросли на 480 000 барелів на день, або на 16%, до 3,6 млн за тиждень. Поставки з балтійських і тихоокеанських портів зросли на 310 000 барелів на день порівняно з попереднім тижнем, при цьому збільшення частково компенсувалося зниженням обсягів з Арктики.

росія вже втратила свій ключовий європейський ринок сирої нафти і дуже близька зробити те саме для нафтопродуктів — ЄС  заборонив імпорт, заборона має набути чинності 5 лютого. Як і попереднє ембарго на сиру нафту, воно супроводжуватиметься механізмом обмеження цін , який має на меті дозволити потокам продовжувати надходження до неєвропейських покупців, доки вантажі купуються нижче, ніж узгоджені ціни.

Деякі аналітики сумніваються , чи зможе росія знайти покупців на паливні вантажі, які Європа не бере, створюючи питання про те, куди це виштовхне національну нафтопереробну промисловість. Щотижневе збільшення потоків сирої нафти призвело до підвищення середнього показника по країні за чотири тижні, що згладжує піки та спади в шумних тижневих даних, на які впливає час відправлення окремих партій, а також погодні умови та робота в портах.  Згідно з цим показником, морські потоки з росії на рівні 3,34 мільйона барелів на день були найвищими з червня.

Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби_1

Надходження до військової скрині кремля від експортних мит на сиру нафту зросли відповідно до потоків, але збільшення доходів на 16% коштувало лише 8 мільйонів доларів, причому тягар податків на російську нафту переклався з експорту на виробництво.

У той час як російські нафтові компанії успішно перенаправляли сиру нафту, якої уникали традиційні європейські споживачі, новим покупцям, які охоче купували, переважно в Індії , поки незрозуміло, чи вдасться їм так легко перенаправити продукти переробки на ринки, які добре постачаються з їхніх НПЗ.

Танкери, що перевозять російську сиру нафту, виробляють все більш хитрішу логістичну схему щодо кінцевих пунктів призначення. Судна, що перевозили понад 33 мільйони барелів російської сирої нафти, що еквівалентно 1,19 мільйона барелів на день експорту, залишили порт, не вказуючи чіткого кінцевого пункту призначення протягом чотирьох тижнів до 27 січня.

Потоки нафти за пунктом призначення:

У середньому за чотири тижні загальний морський експорт зріс на 237 000 барелів на день порівняно з переглянутою цифрою за період до 20 січня. Поставки до Азії — плюс ті вантажі, які, ймовірно, підтвердять Азію як пункт призначення, коли кораблі оновлять свої сигнали — злетіли, тоді як ті, що до Європи, майже повністю висохли.
Усі цифри не враховують вантажі, визначені як казахстанський сорт KEBCO. Йдеться про вантажі АТ «КазТрансойл», які прямують через росію на експорт через Усть-Лугу та Новоросійськ.

Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби_3

Казахські бочки змішуються з нафтою російського походження для створення єдиного експортного сорту. Після вторгнення росії в Україну Казахстан змінив бренд своїх вантажів, щоб відрізнити їх від вантажів російських компаній. Транзитна нафта окремо звільнена від санкцій ЄС.

Обсяг сирої нафти на суднах, що прямують до Китаю, Індії та Туреччини, трьох країн, які виявилися єдиними значними покупцями переміщених російських поставок, а також обсяги на суднах, які ще не вказали кінцевий пункт призначення, підскочили за чотири тижні до січня 27 у середньому на 3,12 мільйона барелів за день. Це на 267 000 барелів на день з періодом до 20 січня, і це найвищий показник з тих пір, як Bloomberg почав детально стежити за потоками на початку 2022 року.

Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби_5

Чотиритижневі середні поставки азіатським клієнтам росії, а також ті, що здійснюються на суднах без кінцевого пункту призначення, які зазвичай закінчуються в Індії чи Китаї, підскочили до нового максимуму в 3,03 мільйона барелів на день за чотиритижневий період до 27 січня.

Хоча обсяг вантажів до Індії, здається, скоротився, історія показує, що більшість вантажів на кораблях, які спочатку не вказували кінцевого пункту призначення, потрапляють туди.

Еквівалент понад 681 000 барелів на день був на суднах, які вказують пункти призначення як Порт-Саїд або Суец, або які вже були або очікуються перевантажені з одного судна на інше біля південнокорейського порту Йосу. Ці подорожі зазвичай закінчуються в портах Індії та відображаються на таблиці нижче як «Невідома Азія», доки не стане очевидним кінцевий пункт призначення.

«Невідомі» обсяги, що становлять 510 000 барелів на день протягом чотирьох тижнів до 27 січня, це обсяги на танкерах, які вказують пункт призначення Сеута, Каламата або взагалі не мають призначення. Більшість цих вантажів прямує до Азії, але частина може потрапити до Туреччини. Все більше їх пересаджується з одного судна на інше в Середземному морі для подальших подорожей через Суецький канал або на більших суднах навколо Африки. 

Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби_7

російський морський експорт сирої нафти до європейських країн зріс до 146 000 барелів на день за 28 днів до 27 січня, причому Болгарія була єдиним пунктом призначення в Європі. Ці цифри не включають поставки до Туреччини.

Ринок, який споживав понад 1,5 мільйона барелів сирої нафти для короткомагістральних перевезень на день, що надходить з експортних терміналів у Балтійському, Чорному морі та Арктиці, був майже повністю втрачений, або його замінили довгомагістральні пункти призначення в Азії, які є набагато дорожчими. і вимагають багато часу для обслуговування.

Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби_9

За чотири тижні до 27 січня російська нафта до країн Північної Європи не постачалася.Експорт до середземноморських країн майже не змінився порівняно з попереднім тижнем у середньому за чотири тижні.

Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби_11

Туреччина була єдиним пунктом призначення російської морської нафти в Середземне море. Незважаючи на те, що протягом останніх тижнів потоки там зросли, вони залишаються значно нижчими за рівні, які спостерігалися протягом більшої частини минулого року. Туреччина була однією з країн, яка збільшила імпорт після початку війни, і дивно бачити, що потоки настільки пригнічені, оскільки країна не є учасником заборони ЄС на імпорт і розглядалася як ключовий ринок для сирої нафти країни після європейських покупців які уникають російської нафти.

Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби_13

Потоки до Болгарії, тепер єдиного російського чорноморського ринку сирої нафти, відновили половину втрат попереднього тижня, піднявшись до 146 000 барелів на день.
Схоже, що Болгарія в повній мірі користується перевагами часткового звільнення від заборони імпорту ЄС, яке вона отримала. Відтоді, як набуло чинності ембарго, чорноморська країна імпортує більш ніж утричі більше російської нафти, ніж протягом перших восьми тижнів 2022 року.

Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби_15

Потоки за місцем експорту

Сукупні потоки російської сирої нафти зросли на 480 000 барелів на день, або на 16%, за сім днів до 27 січня, відновивши значну частину втрат попереднього тижня. Найбільше зростання спостерігалося в потоках з балтійських і тихоокеанських портів, які були частково компенсовані падінням арктичного експорту. Поставки з Чорного моря не змінилися порівняно з попереднім тижнем.
Цифри не враховують обсяги з Усть-Луги та Новоросійська, визначені як казахстанський сорт KEBCO.

Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби_17

Дохід від експорту

Надходження до військової скарбниці кремля від експортного мита на сиру нафту зросли на 8 мільйонів доларів, або на 16%, до 57 мільйонів доларів за сім днів до 27 січня, тоді як середній чотиритижневий дохід змінився в протилежному напрямку, впавши на 13 мільйонів доларів. до 56 мільйонів доларів.

На початку січня росія запровадила нову формулу для розрахунку ставок експортного мита за барель, зменшивши вдвічі ставку мита, що підлягає сплаті, за будь-якої ціни на нафту. Чотиритижневі середні надходження різко впали, оскільки наступні грудневі періоди випали з розрахунку. Окремим рядком на діаграмі нижче показано, якими були б надходження кремля від експортного мита на сиру нафту, якби формула 2022 року продовжувала застосовуватися.

путін зажадав від свого уряду розробити план зміни російських зборів на нафту,  щоб компенсувати вплив санкцій на доходи державного бюджету. Чиновників попросили до 1 березня підготувати пропозиції щодо нової методики визначення цін на російську нафту та продукти, що використовуються для встановлення ставок мита. 

Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби_19

Згідно з даними Міністерства фінансів росії, ставка мита за січень становить 2,28 долара за барель із середньою ціною Urals у 57,5 ​​долара за барель. Ціна за барель у лютому буде ще нижчою – 1,75 долара за барель. Це на 23% менше, ніж у січні, і є найнижчим показником за барель з червня 2020 року, під час розпалу пандемії Covid 19. Падіння є результатом зниження цін на Urals протягом періоду вимірювання, який тривав із середини грудня до середини січня. Згідно з даними міністерства, орієнтовний вміст інтересів росії в середньому становив 46,82 долара за барель, що становить майже 35 доларів за барель до Brent за той же період.

Потоки від початку до місця розташування

На наступних діаграмах показано кількість суден, що відправляються з кожного експортного терміналу, і пункти призначення сирих вантажів із чотирьох експортних регіонів.

Загалом 34 танкери завантажили 24,9 мільйона барелів російської сирої нафти за тиждень до 27 січня, свідчать дані відстеження суден і звіти портових агентів. Це на 3,4 мільйона барелів, або на 16%, більше, ніж минулого тижня. Пункти призначення базуються на тому, куди судна сигналізують свій маршрут, до якого вони прямують на момент написання статті, і деякі з них майже напевно змінюватимуться під час подорожі. Усі цифри не враховують вантажі, визначені як казахстанський сорт KEBCO. Загальний обсяг суден, що завантажують російську сиру нафту з балтійських терміналів, підскочив лише до 2 мільйонів барелів на день, що є найвищим показником з тих пір, як Bloomberg почав детально відстежувати потоки на початку 2022 року, збільшившись на 19% порівняно з попереднім тижнем.

Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби_21

Поставки з Новоросійська в Чорному морі не змінилися порівняно з попереднім тижнем.Арктичні поставки впали до дев'яти тижневого мінімуму, лише один танкер Suezmax відправився з Мурманська протягом тижня. Усі вантажі продовжують прямувати до Азії через Суецький канал, а більші судна замінюють Aframax, які раніше використовувалися для доставки з плавучих сховищ у порту. Потоки з Тихого океану відновили більшу частину втрат попереднього тижня: 10 танкерів завантажуються на трьох терміналах регіону.

Нафтові вантажі рф зростають через відключені труби_23

Човникові танкери, що перевозять сиру нафту Sokol, тепер часто чекають набагато довше , ніж раніше, перш ніж перенести свої вантажі на інші судна біля південнокорейського порту Єосу, що може сповільнити поставки сорту. Поїздка туди й назад між вантажним терміналом Де Кастрі та Єосу наразі займає близько 22 днів, у порівнянні із середнім показником 14 днів за місяці до вторгнення в Україну.

Читайте також:
Світ
Спілка авторитарних режимів нашої планети намагається видавати бажане за дійсне. Але не можна об'єднати те, що від початку вороже і чуже.
19 березня, 21:32
Опінії
Ми повинні стати частиною світової економіки, а не руйнувати, обмежувати торгівлю, як це роблять сьогодні наші європейські сусіди.
01 березня, 10:16
Опінії
Лозунг «Все – для фронту» не означає дозвіл на пограбування внутрішньої економіки
21.08.2023, 11:06
Опінії
Запуск "народної економіки" стане запорукою післявоєнного відновлення України.
19.06.2023, 09:15
Світ
Фінська державна енергокомпанія Gasum розірвала договір із "Газпромом" на постачання газу трубопроводами
22.05.2023, 15:28
Опінії
Ми маємо перш за все остерігатися статусу боргового рабства
12.05.2023, 09:15