Найбільша в світі нафтосервісна компанія SLB розширює свій бізнес на росії
У такий спосіб вона допомагає путіну заробляти на нафті.
Ще в липні 2023 року корпорація з Техасу ухвалила рішення припинити постачання продукції та технологій на територію країни-агресорки через міжнародні санкції.
Американська компанія SLB розширює свою присутність на території росії на тлі відходу конкурентів. У такий спосіб Москва продовжує заробляти на нафті.
Про це йдеться в матеріалі Financial Times.
Попри те, що повномасштабна війна на території України триває третій рік, техаська корпорація підписала нові контракти з країною-агресоркою. Водночас автори матеріалу зазначають, що це найбільша у світі нафтосервісна компанія.
У липні 2023 року представники компанії заявили, що припиняють постачання продукції та технологій до росії зі своїх глобальних підприємств. Після цього до початку вересня імпорт дійсно спочатку сповільнився, а потім і зовсім припинився.
Як виявилося, інформація не до кінця відповідає дійсності.
«З огляду на документи, компанія продовжувала імпортувати матеріали з інших джерел, ввозячи обладнання на суму $17,5 млн у період із серпня до грудня 2023 року, тобто до останньої дати доступних записів. З них $2,2 млн були заявлені як спочатку вироблені SLB або її дочірніми компаніями», — ідеться в матеріалі.
Журналісти FT намагалися зв’язатися з представниками компанії SLB, однак вони відмовилися від коментарів. А от джерело, яке близьке до корпорації, заявило, що співпраця не є «імпортом з підприємства SLB» і тому «відповідає публічним заявам SLB та міжнародним санкціям».
Автори матеріалу нагадали, що SLB стикається з тиском з боку правозахисних груп і українського уряду, які стверджують, що робота американської компанії в країні допомагає Кремлю генерувати мільярди доларів від нафти і в такий спосіб продовжувати бойові дії. Київ також вніс SLB до списку «міжнародних спонсорів війни».
Нагадаємо читачам, Серед клієнтів Schlumberger є найбільші нафтогазові російські компанії «Газпром», «Роснафта», «Лукойл», які наразі перебувають під міжнародними санкціями. На протязі десятків років Schlumberger постачає російським клієнтам обладнання для розробки континентальних і шельфових родовищ.
З 2016 року «Шлюмберже Сервісез Україна» стала переможцем 45 закупівель АТ «Укргазвидобування». Очікувана вартість всіх закупівель склала майже 6 мільярдів гривень. Проте, згідно з даними bi.prozorro загальна кількість укладених з «УГВ» договорів складає 458, загальна сума контрактів складає 23,5 млрд ₴.
87 % закупівель «Шлюмберже Сервісез Україна» були неконкурентними, тобто в «Укргазвидобуванні» вважають, що співпраця з цією компанією має значний вплив на досягнення стратегічних цілей формально державного АТ.
У 2019 році «Шлюмберже Сервісез Україна» уклало з АТ «Укргазвидобування» два договори:
- Перший — на інтегровані послуги зі спорудження пошукової свердловини Шебелинська №888. Його вартість склала $ 4 024 822,80.
-
Другий — на послуги з виконання бурових робіт, пов’язаних із видобуванням газу (Інтегровані послуги зі спорудження пошукової свердловини Шебелинська №888). Вартість цього договору склала 790 665 229,65 ₴.
Держаудитслужба встановила, що при заявленій стартовій вартості спорудження свердловини 790 млн. ₴, фактична вартість склала 1,532 млрд. ₴.
Під час вивчення порушень тільки при наданні інженерного супроводу (послуги інженерної команди), за які у Schlumberger відповідав Акшін Мехдієв (ексдиректор з буріння та внутрішньо-свердловинних операцій УГВ), встановлено, що в порушення статті 193 Господарського кодексу України, пунктів 4.4.1 та 4.10 Договору від 11.12.2019 № УГВ 3314/12-19 ТОВ «Шлюмберже Сервісез Україна» завищено вартість послуг на загальну суму 154 630 836 ₴ (з ПДВ), яка не підтверджена первинними документами, що свідчить про безпідставну оплату за надані послуги та втрат фінансових (матеріальних) ресурсів на зазначену суму.
Тож не дивно чому Мехдієв приховав зі свого резюме інформацію про роботу в ТОВ«Шлюмберже Сервісез Україна».
Також винним в порушенні ДАСУ визначила Андрія Фаворова.
За даним фактом було відкрито кримінальне впровадження № 6202200000000638 від 23.08.2022 за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою).