Балет від Нафтогазу

Позиція
19.10.2023, 11:55

Історія грабунку держави.

У попередньому розслідуванні «Останній Бастіон» розповідав про дивну кадрову політику у номінально державному підприємстві АТ «Укргазвидобування», на керівні посади в якому призначають людей, пов'язаних з росією та «Газпромом».

У попередньому матеріалі ми звернули увагу на те, що Акшін Мехдієв, котрий наразі перебуває на посаді директора з буріння та внутрішньо-свердловинних операцій АТ «Укргазвидобування», працював старшим супервайзером ТОВ «Шлюмберже Сервісез Україна». Про це свідчить договір № УГВ 3314/12-19 від 11.12.2019 між АТ «Укргазвидобування», в особі Фаворова Андрія Михайловича та ТОВ «Шлюмберже Сервісез Україна».

Серед клієнтів Schlumberger є найбільші нафтогазові російські компанії «Газпром», «Роснафта», «Лукойл», які наразі перебувають під міжнародними санкціями. На протязі десятків років Schlumberger постачає російським клієнтам обладнання для розробки континентальних і шельфових родовищ.

Згідно з актом планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства «Укргазвидобування», яку проводила Державна аудиторська служба України (ДАСУ) за період з 01.01.2016 по 30.09.2021, було встановлено необґрунтовану розтрату коштів номінально державного АТ «Укргазвидобування» на спорудженні пошукової свердловини Шебелинська № 888.

У 2020 році Андрій Фаворов, який лобіював розробку свердловини Шебелинська № 888, заявив що успіх видобутку газу глибоких покладів на Шебелинському родовищі дорівнює 30%.

Балет від Нафтогазу_1

«Шебелинське родовище розвивалося на глибині 4 км. Верхня «Шебелинка» підходить до кінця, тиск — 2 атм. Але вона все не закінчується. Тому була теорія, що під «Шебелинкою» перебуває ще одна, запаси якої, можливо, ще більші» — розповів Фаворов.

У 2000-х роках було близько 10 спроб туди добратися, однак усі вони завершилися аварійними свердловинами через застаріле обладнання.

«Зараз у нас найкраще обладнання. Ми робимо першу спробу потрапити на горизонт 6 км. Ймовірність успіху — 30%. Ми йдемо не за здобиччю, ми йдемо, щоб зрозуміти, чи є там щось, чи ні. Нам потрібні резерви» — зазначив тоді Фаворов.

«Останній Бастіон» нагадує, що у самому «Нафтогазі» вказували на те, що буріння цієї пошукової свердловини є недоцільним. Про це йдеться у «Оцінці прогресу організаційної трансформації «Нафтогазу», яка була підготована відділом маркетингових досліджень НАК «Нафтогаз України».

Проте, Андрій Фаворов вирішив таки йти за «здобиччю», але не для держави, а для себе та Schlumberger Україна.

«Шлюмберже Сервісез Україна» уклало з АТ «Укргазвидобування» два договори:

Перший — на інтегровані послуги зі спорудження пошукової свердловини Шебелинська №888. Його вартість склала $ 4 024 822,80.

Балет від Нафтогазу_3
Балет від Нафтогазу_5

Другий — на послуги з виконання бурових робіт, пов’язаних із видобуванням газу (Інтегровані послуги зі спорудження пошукової свердловини Шебелинська №888). Вартість цього договору склала 790 665 229,65 ₴.

Балет від Нафтогазу_7
Балет від Нафтогазу_9

Прикметно, що обидві закупівлі відбулися без використання електронної системи.

У 2019 році АТ «Укргазвидобування» проводило багато закупівельних процедур. Наприклад було оголошено закупівлю на «буріння свердловин із залученням стороннього бурового підрядника за принципом виконання робіт «під ключ» (влаштування свердловин із залученням стороннього бурового підрядника за принципом виконання робіт «під ключ». Цей тендер з очікуваною вартістю 1 988 353 782,00 ₴ включав сім лотів.

Балет від Нафтогазу_11

На відміну від Шебелинської № 888, тут були проведені відкриті торги по кожному лоту. Участь у торгах брали 4 компанії, між якими відбувалася реальна конкурентна боротьба.

Лотом №4 було буріння пошукової свердловини №108 Західно-Соснівського ГКР, подібної за технічними характеристиками з Шебелинською.

Балет від Нафтогазу_13

Найкраща цінова пропозиція по цьому лоту склала 280 389 937,38 ₴, що у п'ять разів менше, ніж витратили на Шебелинську № 888.

Балет від Нафтогазу_15

Зазначимо, що у цій закупівельній процедурі було подано повну тендерну документацію.

Балет від Нафтогазу_17

Тоді як у закупівлях «Шлюмберже Сервісез Україна» відсутні будь-які документи, окрім протоколів про внесення змін до договорів.

Балет від Нафтогазу_19
Балет від Нафтогазу_21

Чому так відбулося? Відповідь на це питання ми знаходимо у витягу з засідання Тендерного комітету АТ «Укргазвидобування».

У ньому зазначено, що департамент буріння АТ «Укргазвидобування» звернувся до тендерного комітету з пропозицією укласти договори з ТОВ «ШЛЮМБЕРЖЕ СЕРВІСЕЗ УКРАЇНА» без застосування електронної системи закупівель.

Мотивували вони це тим, що згідно з Регламентом взаємодії структурних підрозділів АТ «Укргазвидобування» під час закупівель товарів, робіт та послуг без використання «без застосування системи» можуть здійснюватися закупівлі товарів, робіт та послуги, які мають значний вплив для досягнення стратегічних цілей Товариства.

Стратегічною свердловину Шебелинська № 888 визначив Андрій Фаворов.

Прикметно, що закупівля на буріння семи свердловин під ключ за 1,9 млрд ₴ у 2019 році була скасована.

Причиною стала відсутність фінансування.

На фінансування буріння однієї пустої свердловини Шебелинської № 888 1.6 млрд ₴ в АТ «Укргазвидобування» знайшлися, а на буріння 7 свердловин грошей не знайшли. Теорія змови, чи банальна крадіжка?

Незрозумілою лишається логіка вибору підрядної компанії, яка з 2016 року стало фаворитом закупівель «УГВ».

З 2016 року «Шлюмберже Сервісез Україна» стала переможцем 45 закупівель АТ «Укргазвидобування». Очікувана вартість всіх закупівель склала майже 6 мільярдів гривень. Проте, згідно з даними bi.prozorro загальна кількість укладених з «УГВ» договорів складає 458, загальна сума контрактів складає 23,5 млрд ₴.

Балет від Нафтогазу_23

87 % закупівель «Шлюмберже Сервісез Україна» були неконкурентними, тобто в «Укргазвидобуванні» вважають, що співпраця з цією компанією має значний вплив на досягнення стратегічних цілей формально державного АТ.

Держаудитслужба встановила, що при заявленій стартовій вартості спорудження свердловини 790 млн. ₴, фактична вартість склала 1,532 млрд. ₴.

Під час вивчення порушень тільки при наданні інженерного супроводу (послуги інженерної команди), за які у Schlumberger відповідав Акшін Мехдієв, встановлено, що в порушення статті 193 Господарського кодексу України, пунктів 4.4.1 та 4.10 Договору від 11.12.2019 № УГВ 3314/12-19 ТОВ «Шлюмберже Сервісез Україна» завищено вартість послуг на загальну суму 154 630 836 ₴ (з ПДВ), яка не підтверджена первинними документами, що свідчить про безпідставну оплату за надані послуги та втрат фінансових (матеріальних) ресурсів на зазначену суму.

Також винним в порушенні ДАСУ визначила Андрія Фаворова.

Тут варто зауважити, що буріння свердловини Шебелинська № 888 проводилося буровим верстатом «УкрБурГазу», це підтверджує і сам Андрій Фаворов на засіданні комітету Верховної ради.

Балет від Нафтогазу_25
Балет від Нафтогазу_27

Тож дуже дивно виглядає той факт, що за буріння свердловини Schlumberger заплатили 1,532 млрд. ₴.

На своє виправдання підрядник заявляв, що складність буріння становила 7 із 10 за міжнародними стандартами і 15 з 10 за українськими. Як відомо, Schlumberger є міжнародною компанією, що співпрацює зі світовими гігантами газовидобування, в такому контексті прив'язка до українських стандартів є недоречною.

Коментар Фаворова на засіданні комітету ВРУ
Коментар Фаворова на засіданні комітету ВРУ

Подальші події тільки підтвердили недоцільність буріння свердловини Шебелинська № 888. В УГВ та Нафтогазі вже визнали, що ця авантюра провалилася.

«Свердловина була пробурена. Розумієте — геологія є геологія. Є ризики, ми ніколи не застраховані стовідсотково. Для прикладу, пошукові свердловини мають шанс успіху, я б сказав, 20-30%. Вдумайтесь в цю цифру. Відповідно, свердловина була пробурена. Вона була складна технологічно, тому що глибока свердловина. Очікуваного результату ми не отримали» повідомив директор з розвідки та розробки АТ «Укргазвидобування» Максим Вітик у кулуарах форуму Ukrainian Gas Open 2023, організованого Energy Club та Асоціацією «Газові трейдери України».

Нагадаємо, що згідно з необґрунтованими фантазіями Андрія Фаворова та Максима Вітика свердловина №888 могла дати змогу здійснювати видобуток газу з глибинних горизонтів. Очікувалось, що її стартовий дебіт складе близько 100 тис. куб. м на добу з подальшим зростанням. За умови успішного завершення буріння, пошуково-розвідувальна свердловина, у випадку підтвердження наявності покладів газу, могла б забезпечити приріст балансових запасів до 1,5 млрд куб. м газу.

Балет від Нафтогазу_31

У 2021 році ексголова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко заявив, що : «Успішно завершили буріння на свердловині «888». Я не хочу говорити передчасно, тому що вона до кінця не протестована, але газ там є. Питання, чи є економічно доцільним його видобуток. Має бути завершена оцінка економічної доцільності».

Буріння свердловини Шебелинська № 888 зацікавило навіть народних депутатів України, які мали сумніви щодо методів досягнення стратегічних цілей АТ «НАК Нафтогаз «України».

Отже, буріння надважливої для стратегічних планів підприємства свердловини не дало очікуваних результатів. На цьому змогли нажитися Андрій Фаворов, Акшін Мехдієв та ТОВ «Шлюмберже Сервісез Україна».

Нагадаємо що громадянин Азербайджану Мехдієв має тісні бізнесові зв'язки з громадянином росії Федором Менякіним, який разом з Андрієм Фаворовим працював у ТОВ «ДТЕК Нафтогаз».

Його син Владислав наразі є керівником департаменту з розробки та оцінки активів дирекції з розвідки та перспективного розвитку ТОВ «ДТЕК Нафтогаз».

Балет від Нафтогазу_33

А ще у 2016 році Владислав Менякін був заступник директора з перспективного планування і розвитку ПрАТ «Нафтогазвидобування», і тоді його родинними зв'язками ніхто не цікавився.

Балет від Нафтогазу_35
Балет від Нафтогазу_37

Складається враження, що до «Нафтогазу» цілеспрямовано набирають росіян, чи тих, хто має зв'язки з росією. А керівництво «Укргазвидобування» це все влаштовує. І воно не дивно, адже донедавна у приймальні т.в.о. генерального директора «УГВ» Олега Толмачева (який є громадянином США) працювала помічниця по особливим справам з російським паспортом Дарья Таранова.

Балет від Нафтогазу_39

Але не про неї матеріал.

Уродженець Білорусі Олег Толмачев приєднався до групи «Нафтогаз» у лютому 2021 року. Його було призначено на посаду заступника директора дивізіону «Нафтогаз Розвідка та Видобування». У травні 2022 року він перейшов на посаду директора дивізіону.

З січня 2023 року був призначений т.в.о. генерального директора АТ «Укргазвидобування».

З офіційної біографії відомо, що Олег Толмачев отримав вищу освіту в університеті штату Оклахома, США, за фахом нафтова інженерія.

Толмачев зазначає, що він працював у таких газодобувних компаніях у США, як:

  • BP Amoco — 1999 — 2002 роки;
  • Chesapeake Energy — 2002 — 2008, 2011 — 2013 роки;
  • EnCana Oil & Gas USA — 2008 — 2011 роки;
  • Eclipse Resources - 2013 — 2020 роки;
  • Montage Resources - 2019 — 2020 роки.

З його уявлення, там він обіймав посади інженера з видобутку й освоєння, віцепрезидента і старшого віцепрезидента, виконавчого віцепрезидента й операційного директора.

У 2020-2021 Толмачев працював приватним підприємцем.

Зазначимо, що біографію підготовлено рекрутинговою компанією ТОВ «Уорд Хауел Україна». Зокрема ТОВ «Уорд Хауел Україна» заявляє, що останнє місце роботи Толмачева — приватна газовидобувна компанія, що швидко розвивається.

Ми знайшли на майданчику Prozorro процедуру, за якою ТОВ «Уорд Хауел Україна» уклала угоди з НАК «Нафтогаз України». Ззгідно з положеннями договору компанія зобов’язувалася:

  • «Здійснювати пошук кандидатів на посади у відповідності до вимог Замовника» (п.3.1.2.) ;
  • «Проводити оцінку кандидатів на їх відповідність вимогам Замовника»(п.3.1.3.).

У 2018 році компанія ТОВ «Уорд Хауел Україна» отримала за ці послуги 11,8 млн ₴ коштів платників податків.

Балет від Нафтогазу_41

За даними аналітичної системи YouControl, у травні 2023 року компанія уклала з АТ «НАК «Нафтогаз України» договір про надання послуг рекрутингових агенцій щодо пошуку персоналу ще на 8,88 млн ₴.

Балет від Нафтогазу_43

Як і у випадку з Акшіном Мехдієвим журналісти «Останнього Бастіону» перевірити останнє місце роботи Толмачева. Згідно заяви ТОВ «Уорд Хауел Україна» це була Eclipse Resources, Irving TX.

І виявили на перший погляд непомітну, але важливу деталь — Толмачев надав недостовірні дані про досвід роботи, а ТОВ «Уорд Хауел Україна», або навмисно їх виклала для НАК «Нафтогаз України», або не перевірила заяви Толмачева, що також не звільняє від відповідальності.

За даними ресурсу Manta ми ідентифікували Eclipse Resources, Irving TX.

Балет від Нафтогазу_45

Виявилося, що сайт компанії вже не працює, а сам домен сайту Eclipse Resources, Irving TX можна придбати.

Балет від Нафтогазу_47

Завдяки ресурсу WebArchive нам вдалося відновити сторінку сайту.

Балет від Нафтогазу_49

Історія оновлень вебсайту вказує, що останнє оновлення сторінки відбулося 25 січня 2019 року.

Балет від Нафтогазу_51

А в лютому 2020 року сайт вже був «припаркований» та ліквідований.

Уважно вивчивши сайт, було виявлено, що на останню дату оновлення був опублікований пресреліз, згідно з яким —  «11 січня 2019 року Нью-Йоркська фондова біржа («NYSE») повідомила Компанію про те, що вона впала нижче стандарту безперервного лістингу NYSE, пов'язаного з ціною закриття її звичайних акцій. Нью-Йоркська фондова біржа вимагає, щоб середня ціна закриття звичайних акцій лістингової компанії становила не менше $1,00 за акцію протягом послідовного 30-денного торговельного періоду».

Балет від Нафтогазу_53

Історія сайту вказує, що це було друге попередження, яке фактично означає, що компанія з 2017 року була на межі банкрутства, а в середині 2019 року компанія перестала існувати.

Балет від Нафтогазу_55

Також вдалося знайти річний звіт за 2019 рік, у якому йдеться про те, що фактично буріння в 2019 році зупинено, пробурена лише 1 свердловина.  

Фірма, де Олег Толмачев працював віцепрезидентом не змогла обслуговувати величезний борг, а Нью-Йоркська фондова біржа запустила процедуру делістингу.

Так Олег Толмачев св'яткував доведення до банкрутсва компанії Eclipse Resources, Irving TX.
Так Олег Толмачев св'яткував доведення до банкрутсва компанії Eclipse Resources, Irving TX.

Для розуміння: за весь 2019 рік в секторі було тільки 14 банкрутств нафтогазових компаній .

Толмачев довів до банкрутства одну з них. Згідно законодавства, керівний склад компанії банкрута не може займати керівних посад протягом тривалого періоду. Напевно саме тому Толмачевим було приховано факт банкрутства і навпаки сфальшовано дані про останнє місце роботи — «компанія що швидко розвивалась», а рекрутингова компанія чомусь не захотіла це перевірити, адже на дату складання біографічної довідки на Толмачева для Нафтогазу ця вся інформація була в публічному доступі.

На сайті АТ «НАК «Нафтогазу» також викладено неправдиві дані про Олега Толмачева.

Балет від Нафтогазу_59

Олег Толмачев забув вказати у своєму резюме, що він має родичів на росії. Там зараз живе його мати.

Після початку російсько-української війни Толмачев і сам неодноразово відвідував росію, про це свідчать фото з його соцмереж.

Балет від Нафтогазу_61
Олег Толмачев надихається російською культурою та пропагандистськими фільмами.
Олег Толмачев надихається російською культурою та пропагандистськими фільмами.

Отже, сьогодні формально державним АТ «Укргазвидобуванням» керує білорус з громадянством громадянин США Олег Толмачев, який до 2021 року не мав досвіду роботи в Україні та надав недостовірну та сфальшовану інформацію при прийомі на роботу у НАК «Нафтогаз України».

За свої послуги менеджер, який імовірно довів до банкрутства підприємство, щомісячно отримує 2 143 000 ₴ коштів платників податків.

Директором з буріння та внутрішньо-свердловинних операцій «УГВ» є громадянин Азербайджану Акшін Мехдієв, котрий підтримує тісні зв'язки з московією. Це створює загрозу національній безпеці України.

«Останній Бастіон» вкотре наголошує на тому, що формально державні компанії «НАК «Нафтогаз України» та АТ «Укргазвидобування» провадять доволі дивну кадрову політику. На десятому році війни, керівні посади в стратегічних підприємствах обіймають іноземці, які мають зв'язки з московією.

І це в той час, коли в Україні є Івано-Франківський Національний технічний університет нафти і газу, який за 32 роки незалежності підготував сотні висококваліфікованих фахівців.

Невже в Україні не знайшлося жодного фахівця з досвідом роботи у нафто-газовій сфері, які б могли очолити стратегічні підприємства?

Але керівництво «УГВ» любить піарити «Полтавську політехніку» та її ректора-колаборанта Володимира Онищенка.

Акшін Мехдієв ще до роботи в «УГВ» часто відвідував Навчально-науковий інститут нафти і газу Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».

Акшін Мехдієв, директор з видобутку та переробки вуглеводнів ДТЕК Нафтогаз Олексій Раптанов та Володимир Онищенко.
Акшін Мехдієв, директор з видобутку та переробки вуглеводнів ДТЕК Нафтогаз Олексій Раптанов та Володимир Онищенко.

Участь в заходах організованих Онищенком він бере дотепер.

Балет від Нафтогазу_67

Тому ми не здивуємося, якщо буріння пустої свердловини за 1,5 млрд ₴ спроектував Онищенко.

Нагадаємо читачам про фіаско з побудовою спроєктованого та побудованого «проффесіаналами» Володимира Онищенка спорткомплексу, який завалився від першого снігу.

17 жовтня відбулася VII Київська нафтогазова конференція Ньюфолк НКЦ, у якій мав брати участь Олег Толмачев, Володимир Онищенко та Акшін Мехдієв.

Балет від Нафтогазу_69
Балет від Нафтогазу_71

Але після публікації попереднього розслідування «Останнього Бастіону», Акшіна Мехдієва прибрали зі складу спікерів.

Балет від Нафтогазу_73

На прикладі ТОВ «Шлюмберже Сервісез Україна» ми бачимо, як корумповані чиновники формально державних компаній роками грабують Україну. Ми викрили багатомільйонну корупційну схему лише на одній закупівлі АТ «Укргазвидобування». А таких закупівель лише у «Шлюмберже» було понад 450.

Але окрім «Останнього Бастіону» це нікому не потрібно. Ми не бачимо гучних кримінальних проваджень та вироків суду по ТОП-посадовцях «НАК «Нафтогаз України», які організовували ці корупційні схеми.

Спочатку нафтогазові родовища України віддавали російським та українським олігархам, які стократно примножували свої статки, грабуючи українські надра та виводячи гроші в офшори. Кейси Злочевського, Ахметова, Авакова, Шуфрича, Медведчука, Коломойського, Фукса — є яскравим цьому підтвердженням.

Тепер активи, які залишилися, продовжують розкрадати «ефективні менеджери» формально державних компаній, які часто навіть не є громадянами України.

Оцінюючи зібрані журналістами Останнього Бастіону матеріали про відношення Держави, як власника, до власних активів, доводиться  усвідомлювати, що:

  • Або у нас є Держава, але у неї ( нас з вами) немає ефективних менеджерів, що, в свою чергу, ставить під питання якість освіти, міністром якої є плагіатор.
  • Або наша Держава узурпована шайкою зайд і волоцюг, основною метою бурхливої  діяльності яких є грабунок і знецінення цієї держави, що прямо впливає на економічну безпеку і подальше існування самої держави.

І питання не в «ефективних» менеджерах з росії, чи із за океану. Питання в тих криворізьких правниках та кіоскерах з Банкової, хто підписує накази про їх призначення.

На жаль, ні Толмачев, ні Акшін, ні Шмигаль не відповіли на прохання прокоментувати крадіжки коштів платників податків у особливо великих розмірах.

Бо не на часі. 

На часі відповідь на наш запит про статус підприємства, де Толмачев працював. У відповіді йдеться, що підприємство ліквідовано.

Але, схоже, що ні СБУ,  ні НАБУ, ні САП цього воліють не помічати.

«Останній Бастіон» намагався отримати коментарі від Олега Толмачева, але нашу пропозицію про запис інтер'ю він проігнорував.

Балет від Нафтогазу_75

У зв'язку з цим, ми змушені надати цій історії суспільного розголосу.

בואו נפתח, חברים؟

Автор : Гнап Нерушима
Читайте також:
Кримінал
Суд конфіскував Mercedes, вартістю майже 5,7 мільйона гривень, яким користувався посадовець міграційної служби.
вчора, 18:33
Кримінал
Рахунок Олександр Крупа використовував для отримання зарплати. Приблизно 900 тис. грн з 2022 по 2024 роки.
вчора, 17:17
Кримінал
Поліція проводить слідчі дії у справі про зловживання посадових осіб із міжнародними пасажирськими перевезеннями.
вчора, 10:07