Найдавніший у світі очний протез зробили давні перси
Близькосхідна імперія, яку підкорив і знищив еллін Александр Македонський, славилася своєю передовою медициною та наукою.
Зокрема, перські винахідники зуміли створити перший відомий світі на сьогодні очний протез. Сталося це приблизно між 2900 і 2800 роками до Різдва Христового.
Артефакт було знайдено археологами під час розкопок так званого "Спаленого міста" (Шахр-е-Сухтег) у грудні 2006 року у пустелі Сістан. «Він являє собою штучне очне яблуко чорного кольору», – прокоментував керівник експедиції доктор наук Мансур Саджаді.
Якщо точніше, то протез має напівсферичну форму, діаметром трохи більш як 2,5 см (тобто, рівно 1 дюйм – прим. ред.). Його зроблено з дуже легкого матеріалу, ймовірно, бітумної пасти.
Поверхня штучного ока вкрита тонким шаром золота з вигравіюваним центральним колом (що представляє райдужну оболонку) і золотими лініями із візерунком сонячних променів. Жінка, чиї останки були знайдені зі штучним оком, мала зріст 1,82 м, що набагато вище звичайних жінок того часу.
З обох боків ока просвердлені крихітні отвори, через які золота нитка могла утримувати очне яблуко на місці. Оскільки мікроскопічне дослідження показало, що в очній западині були чіткі відбитки золотої нитки, протез довгий час використовувався за життя носія.
«Скелет жінки ми датували між 2900 і 2800 роками до нашої ери. Це дуже цінна знахідка. На загал, місцевість Шахр-е-Сухтег – це унікальна археологічна пам'ятка, де колись існувало значне поселення доби бронзи, пов'язане з культурою Джірофт», – пояснив доктор наук Мансур Саджаді.
Між тим, як раніше вже повідомляв "Останній Бастіон", неподалік колишньої столиці середньовічної держави ерзян Арзамас (Ерзямас ош) виявили та розграбували тисячолітній могильник.